Kokosowy pudding z chia z musem owocowym

   Chia, czyli nasiona szałwii hiszpańskiej. Niezwykle popularne, cenione za swoje właściwości odżywcze. Szałwia hiszpańska stanowiła  podstawę żywności plemion Azteków oraz Majów ze względu na swoje właściwości energetyczne oraz wytrzymałość. Roślina ta była uprawiana przez Azteków jako jeden z pięciu najważniejszych pokarmów. Po przybyciu Hiszpanów do Meksyku,chia prawie wyginęła z przyczyn religijnych oraz kulturowych. Obecnie jest ona znowu uprawiana na szeroką skalę stanowiąc najbogatsze źródło kwasów omega-3. Ponadto, ta bezglutenowa i wolna od składników modyfikowanych genetycznie roślina zawiera również białko, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, antyoksydanty.
Olej z nasion chia zawiera 30% kwasów omega-3 oraz 40% kwasów omega-6. Zakłada się, że jest to optymalna równowaga egzogennych kwasów tłuszczowych, które są uznawane za konieczne dla zdrowego ciała i umysłu. Nasiona chia świetnie nadają się dla sportowców ze względu na swoje właściwości hydrofilowe tzn. mogą one wchłaniać i zatrzymywać wodę.
 Nasiona chia w połączeniu z woda tworzą żel (podobnie jak siemię lniane). Żel ten w układzie pokarmowym pomaga zapobiegać zbyt szybkiemu wchłanianiu niektórych węglowodanów. Nasiona te mogą również pomóc tym, którzy chcą schudnąć poprzez powodowanie uczucia sytości oraz zmniejszenie uczucia głodu między posiłkami.
Źródło

Chia dziś gości w mojej kuchni po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Bardzo mi posmakowała i na pewno będę z nią częściej eksperymentować. 

Kokosowy pudding z chia z musem owocowym
przepis na jedną porcję


2 łyżki nasion chia
150 ml mleka kokosowego
40 g awokado
pół kiwi
2 łyżki jogurtu greckiego
mrożone jagody do dekoracji

Do kubka wsyp nasiona chia, zalej je mlekiem kokosowym, wymieszaj trzepaczką do ciasta i odstaw na kilka godzin ( najlepiej na całą noc). 
Awokado, kiwi i jogurt grecki zmiksuj, aż do uzyskania gładkiego musu. 
Rano wymieszaj ponownie nasiona chia, przełóż je do wysokiego naczynia ( u mnie słoiczek), następnie wyłóż na nie zielony mus, udekoruj jagodami. 
Gotowe 🙂

Niskokaloryczny styczeń

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:
Subskrybuj
Facebook
Google+
http://wzielonejkuchni.com/2015/01/kokosowy-pudding-z-chia-z-musem-owocowy/
Twitter
Pinterest

3 thoughts on “Kokosowy pudding z chia z musem owocowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *