W zielonej kuchni

Fit ciastka bez pieczenia

3 listopada 2017

Budzik dziś jak zwykle zadzwonił za wcześnie. Odruchowo, jak najszybciej go wyłączyłam (nie wiem czy też tak macie, ale nic mnie tak nie denerwuje jak ten dźwięk i to bez znaczenia, czy na budzik ustawię swoją ulubioną piosenkę, czy też standardowe dźwięki), wzięłam leki i już miałam zacząć szykować się do pracy, kiedy uświadomiłam sobie po co go w ogóle ustawiałam – wcale nie żeby iść do pracy, bo przecież mam dziś wolne, ale żeby w końcu wybrać się na trening 🙂 Od ostatniego półmaratonu minęło już trochę czasu, więc trzeba było się znów zabrać do regularnego biegania.

Po dwutygodniowej przerwie nie oszukujmy się, nie było łatwo. W głowie miałam tysiąc wymówek – zimno, wieje, w sumie to wcześnie jest jeszcze i  chyba jestem głodna. Na szczęście z fotela spoglądały na mnie sportowe ubrania, przypominając o wczorajszym postanowieniu. No cóż, zebrałam się i wyszłam. I tak zleciało 8 km. Nie był to bieg na czas, tempo raczej mizerne, ale satysfakcja z przełamania lenistwa ogromna 🙂 Po biegu czekały na mnie ciastka, przyznam, że to one były największą motywacją 😀 Może Was też zainspirują do zrobienia czegoś z czym już od dawna zwlekacie :)?

Fit ciastka bez pieczenia

przepis na 12 ciasteczek

200 g płatków jaglanych

50 g płatków owsianych

50 g wiórek kokosowych

3 łyżki oleju kokosowego

5 łyżek masła orzechowego

łyżka miodu

W rondelku rozpuść olej kokosowy, miód oraz masło kokosowe. Mieszaj cały czas, aby składniki się nie przypaliły. Gdy uzyskasz już płynną masę, wyłącz ogień, dodaj płatki owsiane, jaglane i wióki kokosowe. Całość dokładnie wymieszaj. Tacę lub talerze wyłóż folią spożywczą. Wykładaj na nią niewielkie ilości masy, tak aby kształtem przypominały okrągłe ciastka. Następnie wstaw je na 3 godziny do lodówki i tam je przechowuj 🙂

Smacznego 🙂

Drukuj

Udostępnij:
Subskrybuj
Facebook
Google+
http://wzielonejkuchni.com/2017/11/fit-ciastka-bez-pieczenia/
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz