Uwielbiam pierogi i ogólnie wszyskie tego typu potrawy – powtarzałam to juz tutaj milion razy chyba. Jednak przeważnie pierogi występowały u mnie w wersji: z serem, mięsem lub owocami. Tym razem proponuje Wam wersję z masa makową. Cudowne, słodkie i przypominające święta 😉

Pełnoziarniste pierogi z masa makową

Ciasto:

250g mąki pszennej pełnoziarnistej
ok. pół szklanki letniej, przegotowanej wody
szczypta soli


Mąkę przesiewamy do miski ( chyba, że ktoś posiada stolnicę, wtedy można pominąć miskę), dodajemy sól i stopniowo dolewamy wodę, cały czas zagniatając ciasto. Powinno byc zwarte i elastyczne. 
Gdy już uzyskamy porządany efekt, dzielimy je na trzy części. Każdą z nich rozwałkowujemy na cienki ( ale też nie za cienki) placek. Za pomocą kubka lub innego okrągłego naczynia wycinamy pierożki. 
Masa makowa

200g  mielonego maku
ok. 150ml mleka
4łyżki miodu
skórka pomarańczowa
rodzynki


Mak gotujemy w mleku, tak aby ziarna zmiękły. Następnie odcedzamy. 
Do maku dodajemy miód, skórkę pomarańczową i rodzynki ( ilość tych składników może być dowolna. Możemy także zastąpić rodzynki, żurawiną lub innymi bakaliami.). Mieszamy wszystko dokładnie i gotowe 😉 Możemy wrócić do ciasta 😉
Wykrojone pierożki napełniamy masą makową, dokładnie sklejamy. Można sobie pomóc tutaj widelcem, albo samemu tworzyć artystyczne falbanki pierogów. 

Gotujemy.Wrzucając je na wrzącą wodę. Czekamy, aż  wypłyną na wierzch, pogotują się wtedy ok. 2 minut i wyciągamy. 
Podajemy z cukrem, śmietaną lub same, tak ja zrobiłam to ja 😉


insertCookd(“dee3ef970ffba159b08e4577b9de59fe”);

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: