Odkąd rozpoczęłam swoją przygodę z bieganiem, zaczęłam także czytać coraz więcej książek i blogów związanych z tą tematyką. Były to przeważnie opowieści o pasji oraz mini poradniki. Ta propozycja bardzo mnie zaskoczyła. ,,Bieganie od rekreacji do maratonu” – poradnik dla początkujących biegaczy oraz dla tych, którzy mają już kilometry w nogach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Bardzo podoba mi się forma książki. To nie tylko zwykły poradnik mówiący o tym jak biegać, ile biegać i co zjeść przed/po bieganiu. Tutaj autorzy podchodzą do biegania kompleksowo. Na początek przypominają swojemu czytelnikowi anatomię człowieka. Niby banał i każdy to wie, ale czy aby na pewno? Czy na pewno wiemy jak pracują mięśnie, skąd czerpią energię, gdzie znajdują się poszczególne, małe niby mało ważne mięśnie? Plusem są tutaj przejrzyste obrazki oraz prosty i zrozumiały język.

W dalszej części książki przechodzimy do biegania – autorzy uczą prawidłowej techniki biegu, pokazują na co należy zwrócić uwagę, jak poprawić swoją efektywność, czy też jak sprawdzić kondycję oraz jak ją poprawić. Dowiadujemy się także jak wybrać buty treningowe, jak komponować swoją dietę, tak aby prawidłowo odżywiać organizm.

Dostajemy także gotowe plany treningowe – na 5km, 10km, półmaraton i maraton. Poza tym przykłady ćwiczeń wzmacniających, rozluźniających i rozciągających. Wszystkie ćwiczenia opatrzone są obrazkami oraz opisem, co bardzo ułatwia poprawną technikę ich wykonania. Na koniec kwestia często pomijana w książkach związanych z bieganiem – kontuzje i urazy. Wszystko jasno i dokładnie pokazane i wytłumaczone. Dowiadujemy się jak rozpoznać dolegliwości oraz jak sobie z nimi radzić.

Przyznam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona – tego mi było trzeba, podręcznika, który uporządkuje moją wiedzą oraz dostarczy dużej dawki specjalistycznej wiedzy. Myślę, że warto zapoznać się z tą pozycją 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *