Ociężałość, uczucie opuchnięcia… która z nas nie doświadczyła nigdy tego uczucia? Ja niestety zmagam się z tym coraz częściej. Strasznie utrudnia to moje życia, dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i odszukać przyczyny i sposobów na walkę z problemem.
Co to znaczy, że mój organizm zatrzymuje wodę?
Zatrzymywanie wody w organizmie to skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej w ciele kobiety. Objawia się nadmiernymi opuchnięciami, zwłaszcza w okolicy twarzy i nóg, a także przyrostem masy ciała o 2-3 kg. Problem ten dotyczy głównie kobiet miesiączkujących, będących w 2. fazie cyklu, kiedy w ich organizmach zachodzą najbardziej intensywne zmiany hormonalne. Dolegliwościom tym często towarzyszą rozdrażnienie, zmęczenie, spadek koncentracji i zmienność nastrojów, czyli symptomy charakterystyczne dla PMS.
Woda?
 To podstawowy składnik naszego organizmu. Stanowi ponad połowę masy ciała i prawie dwie-trzecie masy mięśni. Prócz tego, jako idealny rozpuszczalnik, jest naturalnym środowiskiem wszystkich reakcji zachodzących w organizmie. Od procesów trawienia pożywienia, poprzez transport substancji odżywczych, na wydalaniu produktów przemiany materii kończąc. Woda odgrywa również ważną rolę w regulowaniu temperatury ciała, przekazywaniu impulsów nerwowych, pracy serca i mięśni. Stanowi też naturalną ochronę gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego, czy płodu. Zawartość płynów w ciele jest uzależniona od płci i wieku, a także od proporcji pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej i mięśni. Warto przy tym pamiętać, że woda nieustannie krąży w naszym organizmie, a jej bilans u zdrowej osoby wynosi zero. Oznacza to, że wydalamy tyle wody, ile spożyjemy (z napojami i żywnością). Czasem jednak ten precyzyjny mechanizm szwankuje i gromadzimy zbyt dużo płynów w tkankach, stąd nieoczekiwany przyrost wagi.
Przyczyny:

 

 • Zbyt mała ilość wypijanych płynów – paradoksalnie im mniej pijemy, tym bardziej nasz organizm gromadzi wodę, chroniąc się w tym wypadku przed odwodnieniem.
 • Zbyt mało ruchu 
 • Hormony – Opuchlizna i uczucie ciężkości wywołane nadmiernym gromadzeniem płynów może być skutkiem chwilowego zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Na przykład nadmiernej aktywności estrogenów i niedoboru progestagenów w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Estrogeny (hormony płciowe wytwarzane przez jajniki) pobudzają wydzielanie wazopresyny i aldosteronu – substancji odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. To zaś prowadzi do powstawania obrzęków, uczucia pełności i rozpierania brzucha, a także napięcia i bolesności piersi.
 • Zbyt dużo soli – Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymywania płynów w ciele jest nadmiar soli kuchennej w diecie. Problemem jest nie tylko nagminne dosalanie potraw na talerzu, ale również jedzenie wędlin, ryb wędzonych, kwaszonych i marynowanych warzyw, a także pieczywa, które zawierają dużo soli. Nie mówiąc o słonych przegryzkach: chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki. Sól „wiąże” wodę w tkankach, zwiększając zarówno wagę, jak i ciśnienie krwi.
 • Zbyt mała ilość białka w diecie – zbyt rygorystyczna i uboga w białko dieta odchudzająca. Jeśli bowiem białka, które wiąże wodę, jest za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych.

 

Należy także pamiętać, że zatrzymanie wody w organizmie może świadczyć o poważnych schorzeniach:
Chorobach nerek – np. zespół nerczycowy, zapalenie kłębuszków nerkowych. Obrzęki pojawiają się na powiekach, twarzy, dłoniach, nogach. Mogą objąć całe ciało. Są miękkie, ciastowate, a skóra na nich jest mocno napięta. Raczej nie ustępują po nocy.
Niewydolności serca – jeśli serce nie pompuje krwi wystarczająco wydajnie ciało kompensuje to na różne sposoby. Zaczyna np. zatrzymywać płyny, zwiększając w ten sposób objętość krwi. Powoduje to zastój krwi w żyłach, powiększenie wątroby i akumulacje płynów w jamach ciała np. brzusznej (wodobrzusze), oraz w tkankach podskórnych , co przyczynia się do powstania obrzęków nóg. Opuchlizna występuje zawsze symetrycznie. Początkowo może pojawiać się wokół kostek. Z czasem obejmuje także łydki. Nasila się w ciągu dnia, a po nocy zazwyczaj ustępuje.
Chorobach wątroby – np. marskość prowadząca do niewydolności wątroby.
Chorobach tarczycy – np. niedoczynność tarczycy. Obrzęki pojawiają się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. W pierwszym przypadku dotyczą powiek i twarzy, której nadają senny wyraz. Natomiast w drugim zazwyczaj obejmują łydki.
Zapaleniach stawów – stawy zaatakowane pewnymi typami zapalenia wypełniają się płynem,
Jak sobie radzić?

 

 1. Ogranicz solenie potraw – Sól, czyli sód, zatrzymuje wodę w tkankach. Postaraj się zatem zmniejszyć jej ilość w codziennym jadłospisie, zwłaszcza że wiele sodu znajduje się w gotowych produktach, np. w wędlinach, serach, produktach konserwowanych.
 2. Zwiększ spożycie potasu – Jadaj produkty bogate w ten pierwiastek, żeby zrównoważyć wpływ sodu. Dużo potasu zawierają np. pomidory, banany, ziemniaki.
 3. Jedz moczopędne owoce – Takie właściwości mają np. truskawki, arbuzy, melony, czereśni. Racz się nimi do syta, gdy masz wrażenie, że jesteś lekko napuchnięta.
 4. Napar z ananasa – Ananas jest jednym z najbardziej drenujących owoców. Zalej skórkę z połowy świeżego ananasa litrem wrzącej wody i gotuj przez 5 minut. Schłódź napar i pij filiżankę co rano, na czczo.
 5. Popijaj napar z korzenia pietruszki – Łyżkę suszonego (rozdrobnionego) korzenia pietruszki zalej 1,5 szklanki wrzątku. Naparzaj pod przykryciem 15 minut. Odstaw na 10 minut, a potem przecedź. Pij 203 razy dziennie po 1/4 szklanki jako środek moczopędny.
 6. Wykonuj proste ćwiczenia – Częścią ciała, która puchnie najczęściej, są nogi. Dobrym sposobem na tę dolegliwość jest ruch (praca mięśni wspomaga odpływ krwi z żył), a także ćwiczenia (nożyce, rowerek) lub opieranie całych nóg (od bioder) o ścianę i napinanie oraz rozluźnianie mięśni pośladków.
 7. Włącz do swojej diety koktajle oczyszczające – tutaj przygotowałam dla Was zbiór moich ulubionych koktajli OCZYSZCZAJĄCA KURACJA SOKOWA
Polecam również obejrzeć ciekawy materiał o zatrzymaniu wody w organizmie. 
 
A Wy jakie macie sposoby za zatrzymanie wody w organizmie :)?

 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: