Żyj Lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii

Żyj Lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii to obowiązkowa pozycja dla osób, którym wydaje się, że współczesna, zawrotna prędkość życia to coś zupełnie normalnego i obowiązkowego w dzisiejszych czasach. Tak już jest i nic nie da się z tym zrobić. Może taki mamy klimat? Jednak, okazuje się, że można inaczej, że wcale nie trzeba gonić, aby odnaleźć szczęście.

   Anna Brones, autorka Żyj Lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii to kobieta, która wychowywała się w Stanach Zjednoczonych. Życie w tam pozwoliło jej dostrzec ogromną odmienność stylów życia tych dwóch narodów. Pokazało jak zupełnie odmiennie podchodzą oni do  pracy, życia codziennego, jedzenia, wystroju wnętrz, ale także  do przyrody. 

Co to jest Lagom?

Odmienność Szwedów i Amerykanów wynika głównie z wyznawanej przez nich filozofii. Szwedzi całe swoje życie jednostkowe, ale także i społeczne opierają o LAGOM. Czym ono jest? Po polsku Lagom oznacza ,,w sam raz, nie za dużo, nie za mało”. To harmonia, zrównoważony styl życia, współpraca z drugim człowiekiem, nastawienie na bycie tu i teraz. Nie ma tutaj miejsca na gonitwę za pieniędzmi, wyścigi szczurów, czy też wszechobecnego konsumpcjonizmu. Jest za to spokój, natura i czas, który wydaje się, że wpłynie troszkę inaczej niż w innych zakątkach świata.

Żyj Lagom w każdej dziedzinie życia

  Omawiana książka to przewodnik po szwedzkiej filozofii życia. Autorka zabiera nas w podróż po codziennym życiu i wskazuje w jaki sposób Lagom pojawia się w każdym obszarze funkcjonowania człowieka. Podróż zaczynamy od pracy. Tutaj ta odmienność kulturowa jest chyba najbardziej widoczna. Lagom to umiar, brak nadgodzin, praca zespołowa, osiąganie tyle ile jest nam potrzebne, nic więcej. Praca nie może przysłaniać życia rodzinnego.

Lagom ma także wpływ na dom – wystrój wnętrz, architekturę. Nasze domy, zgodnie z tą filozofią, powinny być wypełnione użytecznymi i minimalistycznymi przedmiotami, takimi, które mają nam służyć. Autorka podaje tutaj konkretne porady jak zamienić nasze wnętrze, tak aby było zgodne z Lagom.

Lagom wchodzi również do kuchni – zbliża do natury, buduje potrawy w oparciu o proste, niewyszukane składniki, najlepiej sezonowe, zebrane prosto z lasu, czy też ogrodu. To także niemarnowanie jedzenie, wykorzystywanie wszystkiego co mamy. W tym rozdziale znajdziemy również ciekawe przepisy, które bez problemu możemy odtworzyć w naszych kuchniach.

W kolejnych rozdziałach autorka pokazuje jaki wpływ ma filozofia Lagom na zdrowie i środowisko. Podaje wskazówki, które mają nam pomóc żyć Lagom w tych dziedzinach.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Jeśli miałabym podać kilka powodów, które miałyby Was przekonać do zapoznania się z  Żyj Lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii  to wskazałabym na te:

  • Inspiracja – ksiązka pokazująca, że można żyć inaczej niż nam się do tej pory wydawało. Co istotne, autorka nie tylko pokazuje same zalety tej filozofii – wskazuje również jakie negatywne konsekwencje mogą z niej wynikać. Dzięki temu obraz nie wydaje się przerysowany.
  • Zdjęcia – oddają istotne opowieść. Są pięknym wzmocnieniem i obrazowaniem słów. Po prostu są piękne.
  • Wydanie – ze względu na problemy ze wzrokiem, zwracam uwagę na to jak czyta się daną książkę, jaką ma czcionkę. Tutaj co prawda nie jest ona zbyt duża, ale dobrze się ją czyta.

Jeśli mieliście okazje zapoznać się już z tą pozycją to koniecznie dajcie znać, czy Wam się podobała 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *