Dziś obchodzimy Dzień Czekolady – ulubione święto wszystkich łasuchów ( w tym oczywiście i moje 🙂 Z tej okazji przygotowałam zestawienie 5 najlepszych przepisów z czekoladą w roli głównej. Powszechnie uważa się, że czekolada jest zła i ze względów dietetycznych powinniśmy sięgać po nią jak najrzadziej. Troszkę prawdy w tym jest, bo większość, najpopularniejszych czekolad to spora dawka białego cukru, minimalna ilość kakao i jakieś inne, dziwne dodatki. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy z czekolady rezygnować. Trzeba tylko wybrać tę odpowiednią J

Jak wybrać dobrą czekoladę?

Należy kierować się zasadą: im mniej składników na etykiecie, tym lepiej. Prawdziwa czekolada składa się jedynie z miazgi i tłuszczu kakaowego oraz cukru i ewentualnie mleka. Może także zawierać dodatki: orzechy, bakalie itp. Jeśli w czekoladzie znajdują się dodatkowe składniki, jak np. utwardzacze, barwniki, aromaty czy konserwanty, możemy być pewni, iż nie została ona przygotowana zgodnie z oryginalną recepturą.

Koniecznie zwróćcie uwagę, czy tłuszcz kakaowy nie został zastąpiony olejem roślinnym – taka czekolada może być oczywiście smaczna, ale jej konsystencja, struktura oraz aromat nie będą miały takiego charakteru, jak ma to miejsce w przypadku dobrej jakości produktów tego typu.
Oryginalna, przygotowana zgodnie z tradycyjną recepturą, tj. zawierająca m.in. 70% kakao, jest najzdrowsza. Spośród wszystkich czekolad zawiera bowiem najmniej cukru oraz tłuszczu i, co więcej, dostarcza nam dużych ilości magnezu oraz antyoksydantów (w tym polifenoli). Oto kolejny argument na rzecz twierdzenia o tym, iż warto wybierać jedynie dobrej jakości czekolady!

Dlaczego warto jeść czekoladę?

Czekolada zawiera ponad 600 substancji, które pozytywnie działają na zdrowie. Prawda, że ta wartość robi wrażenie? Jakie pozytywne wartości siedzą w czekoladzie?

  • magnez – odgrywa on ważną rolę w uwalnianiu energii z pożywienia oraz wspomaga przewodnictwo komórek nerwowych
  • żelazo, który jest niezbędny w produkcji czerwonych krwinek,
  • niacyna – wspomaga uwalnianie się energii zawartej w pokarmie
  • teobromina – dając efekty podobne jak kofeina
  • fenylotylamina – powoduje poprawę nastroju, stymulują pozytywną energię i uczucia od łagodnej szczęśliwości po euforię,
  • flawonoidy – hamują proces utleniania tzw. złego cholesterolu, zwiększają odporność na infekcje, uczestniczą w regulacji skurczy mięśni i naczyń – pilnują, by tzw. płytki krwi nie zlepiały się ze sobą.

Czekolada:

  • Zapobiega zakrzepom, zmniejsza ryzyko zawału serca,
  • Chroni przed chorobami serca,
  • Spowalnia proces starzenia się organizmu,
  • Poprawia nastrój.

Skoro dziś Dzień Czekolady to jedzmy ją bez wyrzutów sumienia 🙂

 5 najlepszych przepisów z czekoladą w roli głównej

1. Maślane ciasteczka z białą czekoladą i masłem orzechowym

    2. Ciastka z gorzką czekoladą wg. Sigrid Verbert

3. Ciasteczka owsiane z białą czekoladą i żurawiną

4. Kokosowa, biała czekolada

5. Czekolada orzechowa z karmelizowanymi migdałami

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *