Fenomen poranka

Opowiem Wam dziś o niezwykłej książce. Fenomen poranka, bo to o niej właśnie mowa to poradnik dla osób, które chcą zmienić swoje życie, nadać mu właściwy tor oraz tych, którzy chcą w końcu zacząć realizować swoje cele i marzenia.

Na ogół nie czytam tego rodzaju książek, ale ta wydała mi się interesująca. Być może ze względu na fakt, iż od jakiegoś czasu walczę ze sobą, aby powrócić do dawnych nawyków – powrócić do wczesnego wstawania, porannych ćwiczeń, spokojnych śniadań. Teraz mój poranek to jeden wielki chaos. Co dzień toczę wojnę z budzikiem, zasypiam do pracy, zapominam o porannych lekach. Potrzebowałam pomocy, motywacji i inspiracji, która pomoże mi zwalczyć lenistwa i wrócić dobrych nawyków.

I tak padło na Fenomen poranka – to typowa książka motywacyjna. Napisana jest prostym językiem, w związku z czym łatwo i przyjemnie się ją czyta. I szybko. Mnie historia Elroda Hala wciągnęłam od pierwszej strony. Tak jak to zwykle bywa, autor pod wpływem traumatycznych doświadczeń życiowych wymyślił metodę, która pozwoliła mu nie tylko osiągnąć sukces, ale także zmienić swoje życie na takie, o których zawsze marzył.

Pierwsza część książki skupia się na opisie przeżyć autora, które przyczyniły się bezpośrednio na powstanie metody ,,Miracle morning“. Hal jest dowodem na to, iż jeśli czegoś bardzo pragniemy to zawsze możemy pokonać wszystkie trudności. Sam autor, kilkukrotnie z samego, życiowego dna, wybił się na szczyt. Na swojej drodze napotykał na wiele trudności, jednak nigdy się nie poddał, pracował nad sobą, starał się być coraz to lepszą wersją samego siebie. I tak został ultamaratończykiem, trenerem personalnym, coachem oraz autorem bestsellerów. W ,,Fenomenie poranka” opowiada o metodzie, dzięki, której udało mu się to wszystko osiągnąć.

Słuchaj więcej – Podcasty Elroda Hala

Strategia dobrego wstawania 

Druga część książki skupia się na metodzie, którą proponuje Hal. To 5 – etapowa strategia wczesnego wstawania oraz 6 praktyk samorozwoju, nazwanych „Life S.A.V.E.R.S”. Metoda ma za zadanie odmienić poranki, nadać im wyjątkowości, a tym samym sprawić, by przyczyniły się one do zmiany naszego życia na lepsze. 

Proponowana przez Hala strategia dobrego wstawania zakłada:

  1. Przed zaśnięciem zadbaj o pozytywne nastawienie i wyznacz sobie cel. Pierwszą myślą po przebudzeniu jest to, o czym myślisz przed zaśnięciem. Bądź tego świadoma i myśl pozytywnie o nadchodzącym dniu. Ułóż jego plan. Spowoduje to, że obudzisz się z celem. Nie dlatego że musisz, ale dlatego że chcesz.

  2. Przenieś zegarek daleko od łóżka – zmusisz się, by wstać i go wyłączyć

  3. Zaraz po przebudzeniu umyj zęby – uczucie świeżości w buzi dobudza

  4. Wypij szklankę wody – nawadniając organizm pozbywasz się uczucia zmęczenia. Kiedy w ciągu dnia poczujesz znowu zmęczenie to znak, że zbyt mało pijesz

  5. Ubierz się lub wskocz pod prysznic

Life S.A.V.E.R.S.

  Strategia dobrego wstawania ma za zadanie przygotować nas na część główną wyzwania, a zarazem najważniejszą część naszego dnia – miracle morning.

Metoda zakłada 6 praktyk, które pomogą nam odmienić swoje życie. Autor zaleca, aby każdego dnia przeznaczyć na praktykowanie tej metody ok. 60 minut, choć przedstawia także wersję skróconą, trwającą 6 minut.

Tymi magicznymi elementami poranka są:

 S – Silence

  1.  Kontemplacja ciszy. Przebywanie w ciszy obniży stres. Pomoże ci się zrelaksować. Możesz medytować, modlić się, pomyśleć o celach, skupić się na priorytetach.

A – afirmację

 Elrod podkreśla ich siłę i moc w pozytywnym nastawieniu do siebie. Podpowiada, co zrobić, by utworzyć te, które najlepiej zaczną na ciebie oddziaływać.

V –  visualisation

Podobnie jak sportowcy, którzy używają tej metody, by poprawić swoje wyniki, ty też wizualizuj. Wyobraź sobie siebie osiągającą cele. Po takim ćwiczeniu łatwiej ci będzie zacząć działać.

E – exercise

Poświęć czas na ćwiczenia. Skłony, przysiady, wykroki, pompki – wszystko, co przyspieszy bicie twojego serca. Ćwiczenia pomogą ci utrzymać poziom energii przez cały dzień.

R – reading

Przeznacz parę minut na naukę. Przeczytaj kilka stron książki o samorozwoju. Nawet jeśli wyciągniesz z niej jedną rzecz, którą zastosujesz u siebie, będzie to cenny wkład w twoje życie

S – scribing

Wyznacz czas na pisanie (kaligrafowanie). Zacznij prowadzić dziennik i napisz, za co jesteś wdzięczna. Spisz swoje intencje na nadchodzący dzień. Oczyścisz dzięki temu umysł, być może okryjesz nowe cele, znajdziesz rozwiązanie nurtującego cię problemu

Kto powinien przeczytać ,,Fenomen poranka”

To pozycja dla każdego, kto pragnie zmienić coś w swoim życiu, dla osób, które potrzebują motywacyjnego kopa do wyjścia poza sferę swojego komfortu oraz do osób, które nie wiedzą co zrobić ze swoim życiem.

Oczywiście nie ma się co oszukiwać, sama książka nic nie zmieni w naszym życiu. Jest jedynie pierwszym krokiem prowadzącym do zmiany. To od nas zależy jaki będzie ten kolejny krok i czy w ogóle go zrobimy.

Ja zamierzam spróbować. Metoda wydaje się całkiem przyjemna, mam nadzieję, że uda mi się dzięki niej wprowadzić trochę spokoju do moich poranków 🙂

A Wam jak się podoba? Ktoś ma ochotę przetestować? Koniecznie dajcie znać 🙂

Czytaj więcej – polecane poradniki 
Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *