5 najlepszych przepisów na sernik

Można go kochać lub nienawidzić. Jednak co by nie mówić, sernik to jedno z ciast klasyków. Pojawia się na każdym świątecznym stole, czy też z okazji różnych uroczystości. Dziś on sam obchodzi swoje święto – 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Sernika.

Tradycyjny sernik ostatnio nie ma dobrej sławy. Specjaliści żywieniowi straszą przed szkodliwym wpływem słodyczy na zdrowie, coraz więcej mówi się o konieczności ograniczenia nabiału w codziennej diecie, a także my sami coraz częściej cierpimy na różne alergie pokarmowe, które skutecznie uniemożliwiają zajadanie się serniczkiem. Na szczęście gdzieś tam jeszcze jest tradycja, a ona wręcz zaleca zajadanie się sernikiem, głównie z okazji świąt, ale także czyni go potrawą regionalną, dumą narodową.

Sama zalecam złoty środek. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogę zbyt często kosztować serników, ale okazyjnie trafia się na moim talerzu. I raczej w wersji tradycyjnej – faworytem w mojej liście jest Sernik z brzoskwiniami 🙂 Wersje dietetyczne też zdarza mi się przygotować i jeść, ale nie będę Was oszukiwać, klasyczny sernik świąteczny w wykonaniu mamy czy babci nigdy nie dorówna wersji fit super light bez cukru i wszystkiego.

Przepisów na to ciasto znajdziemy mnóstwo – tych tradycyjnych, czy też tych bardziej nowoczesnych, w których miejsce twarogu zastępują rozmoknięte orzechy nerkowca, czy w innej wersji tofu lub kasza jaglana. Dziś z okazji Święta Sernika zapraszam Was na mój osobisty ranking najlepszych serników. Oczywiście to moja subiektywna ocena, ale mam nadzieję, że Wam również przypadnie do gustu 🙂

5 najlepszych przepisów na sernik

Sernik z brzoskwiniami

Sernik z brzoskwiniami

Sernik wiedeński

 

Sernik wiedeński

Sernik królewski

Sernik królewski

Sernik orzechowy

Sernik orzechowy

Dietetyczny sernik kokosowy na bezglutenowym spodzie

Dietetyczny sernik kokosowy na bezglutenowym spodzie

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *