Dziś opowiem Wam o swoich ulubionych, kulinarnych programach. Co warto obejrzeć na Netfixie? 7 najlepszych programów kulinarnych to moja subiektywna lista must watch. Zawiera programy kulinarne, które osobiście mnie zafascynowały, które chciałabym Wam z całego serca polecić 🙂
Co warto obejrzeć na Netfixie? 7 najlepszych programów kulinarnych.
Somebody feed Phil
Pamiętam, że jako dziecko bardzo lubiłam oglądać program, w którym dziennikarka (nie pamiętam jak się nazywa) podróżowała po całym świecie, przedstawiając go od kuchni. Chyba już wtedy bardziej od zabytków interesowała mnie różnorodność kulinarna i lokalność, dlatego z wypiekami na twarzy zasiadałam przed telewizorem i oglądałam, marząc, że kiedyś sama będę tak podróżować.
Dziś nie mogę sobie przypomnieć jak nazywał się ten program. Na szczęście odkryłam coś innego: Somebody feed Phil 🙂 Tutaj zasada jest bardzo podobna. Phil odwiedza różne kraje, pokazując co warto tam zjeść, gdzie się udać i co koniecznie trzeba spróbować.
Aktualnie seria ma już dwa sezony. W daniu pierwszym zwiedzamy Bangkok, Sajgon, Tel Awiw, Lizbonę, Nowy Orlean i Meksyk. Danie drugie to podróż po: Wenecji, Dublinie, Buenos Aires, Kopenhadze, Kapsztadzie i Nowym Jorku.
Każdy odcinek trwa ok. 55 minut. Gorąco polecam 🙂
Cooked
Cooked to program kulinarny Michaela Pollana oparty o wydaną w 2013 roku książkę ” Gotowana: naturalna historia transformacji” . Czteroczęściowa seria omawia różne metody gotowania i ich wpływ na ludzi i kulturę w historii. Każdy odcinek koncentruje się na żywiole (ogień, woda, powietrze lub ziemia) i jego związek z różnymi kulturami i żywnością.
Cooked to nie tylko piękno jedzenia, potrawy i sposób ich przygotowania. Cooked to wiedza, to antropologia, odkrywanie historii smaku.
W odcinku “Ogień” Pollan pokazuje początki gotowania. Przedstawia ogień jako źródło i początek obecnej kuchni. Pokazuje również znaczenie mięsa oraz omawia sposoby jego przygotowania.
W drugim odcinku pt. ,,Woda” Pollan pokazuje zasady gotowania w garnku oraz sprawdza konsekwencje spożywania wysokoprzetworzonych produktów.
W trzecim odcinku, zatytułowanym “Powietrze”, Pollan bada wiedzę związaną z chlebem i glutenem, a także historię mielenia. Odcinek ten pokazuje związek między pszenicą a ludzkością i tym, jak ewoluowały one przez cały czas (i industrializacji). Zajmuje się także ewolucją pieczywa z marokańskich pól pszenicy, do laboratorium spożywczego, do banku nasion.
Odcinek czwarty – ,,Ziemia” – tutaj naszym oczom ukazują się tajniki fermentacji, odkrywamy historię jedynych z najbardziej popularnych produktów: czekolady i sera.
Każdy odcinek trwa ok. 50 minut.
The mind of a chef
Cykl dokumentów, których narratorem jest Anthony Bourdain – chyba jeden z najwspanialszych szefów kuchni, który o jedzeniu opowiadał jak nikt inny.
Każdy z odcinków to spotkanie z ciekawą osobistością ze świata kulinariów oraz rozmowy o smakach, podróżach i potrawach. Mind of chef to kulinarna podróż, która łączy ze sobą zwiedzanie, gotowanie, historię i naukę.
Aktualnie seria posiada już 5 sezonów, a każdy z nich 16 odcinków.
Każdy odcinek trwa około 23 minut.
Ulgly delicious
Ta seria jest mi wyjątkowo bliska, być może dlatego, że pokazuje kuchnię z perspektywy socjologicznej (A to właśnie socjologia jedzenia była tematem mojej pracy magisterskiej i do tej pory bardzo lubię tę dziedzinę).
Ulgy delicious to nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim podejście do jedzenia. Bardziej niż pożywienie, tutaj pokarm to element budowania tożsamości. Wiele z najlepszych scen to posiłki grupowe, w których Chang i jego przyjaciele opowiadają o uprzedzeniach i stereotypach związanych z żywnością, którą ludzie kochają.
Każdy odcinek Ugly Delicious – który waha się od 50 do 60 minut – koncentruje się na jednym daniu lub tematyce kulinarnej. Oto pełne przewodniki po odcinkach składających się na sezon 1:
Odcinek 1: “Pizza”
Episode 2: “Tacos”
Episode 3: “Domowe gotowanie”
Odcinek 4: “Krewetki i raki”
Odcinek 5: “Grill”
Odcinek 6: “Smażony kurczak”
Episode 7: “Smażony ryż”
Episode 8: “Nadziewany”
Aktualnie seria posiada jeden sezon.
Chef’a table
To seria dokumentów, które pozwalają nam poznać najlepszych kucharzy na świecie. Serial pokazuje ich życie, pasję, a także indywidualne podejście do gotowania.
To nie tylko biografie to także przepyszne i przepiękne dania oraz inspirujące historię osób, które nowatorskimi daniami i deserami wyznaczają trendy w ekskluzywnej gastronomii.
Aktualnie seria posiada już 4 sezony, a każdy z nich 6 odcinków.
Każdy odcinek trwa około 50 minut.
What the health
What the healty to film dokumentalny, pokazujący jak wiele chorób cywilizacyjnych jest efektem złej diety. Film daje do myślenia. Uświadamia nam, że nikt nie zadba o nasze zdrowie jak nie my sami. Nie pozostawia złudzeń – w dzisiejszym świecie nic nie liczy się bardziej niż pieniądze. Autor w dokumencie udowadnia, że instytucje odpowiedzialne za promocję zdrowia ukrywają wyniki badań jasno pokazujące korelację między dietą a chorobami.
Nie jest to przyjemny film, ale myślę, że warto się z nim zapoznać.
Dokument trwa: 1h 31 min
Zumbo just desserts
Coś dla miłośników deserów 🙂 Zumbo’s just desserts to program kulinarny, w których uczestnicy w każdym odcinku przygotowują niesamowite dessery. Każdy odcinek to inne wyzwanie i cała moc smakowitych deserów. Polecam tę serię głównie ze względu na niezwykłe wrażenia estetyczne 🙂
Seria składa się z jednego sezonu, który liczy 12 odcinków.
A jakie są Wasze ulubione programy kulinarne? 🙂 Koniecznie dajcie znać 🙂
Czytaj więcej – filmy z jedzeniem w tle
Buziaki,
Angelika 🙂
2 komentarze