Dziś opowiem Wam o swoich ulubionych, kulinarnych programach. Co warto obejrzeć na Netfixie? 7 najlepszych programów kulinarnych to moja subiektywna lista must watch. Zawiera programy kulinarne, które osobiście mnie zafascynowały, które chciałabym Wam z całego serca polecić 🙂

 Co warto obejrzeć na Netfixie? 7 najlepszych programów kulinarnych.

Somebody feed Phil

Somebody feed Phil – Trailer 

Somebody feed Phil

Pamiętam, że jako dziecko bardzo lubiłam oglądać program, w którym dziennikarka (nie pamiętam jak się nazywa) podróżowała po całym świecie, przedstawiając go od kuchni. Chyba już wtedy bardziej od zabytków interesowała mnie różnorodność kulinarna i lokalność, dlatego z wypiekami na twarzy zasiadałam przed telewizorem i oglądałam, marząc, że kiedyś sama będę tak podróżować.

Dziś nie mogę sobie przypomnieć jak nazywał się ten program. Na szczęście odkryłam coś innego: Somebody feed Phil 🙂 Tutaj zasada jest bardzo podobna. Phil odwiedza różne kraje, pokazując co warto tam zjeść, gdzie się udać i co koniecznie trzeba spróbować.

Aktualnie seria ma już dwa sezony. W daniu pierwszym zwiedzamy Bangkok, Sajgon, Tel Awiw, Lizbonę, Nowy Orlean i Meksyk. Danie drugie to podróż po: Wenecji, Dublinie, Buenos Aires, Kopenhadze, Kapsztadzie i Nowym Jorku.

Każdy odcinek trwa ok. 55 minut. Gorąco polecam 🙂

Cooked

Cooked – trailer 

Cooked

Cooked to program kulinarny Michaela Pollana oparty o wydaną w 2013 roku książkę ” Gotowana: naturalna historia transformacji” . Czteroczęściowa seria omawia różne metody gotowania i ich wpływ na ludzi i kulturę w historii. Każdy odcinek koncentruje się na żywiole (ogień, woda, powietrze lub ziemia) i jego związek z różnymi kulturami i żywnością.

Cooked to nie tylko piękno jedzenia, potrawy i sposób ich przygotowania. Cooked to wiedza, to antropologia, odkrywanie historii smaku.

W odcinku “Ogień” Pollan pokazuje początki gotowania. Przedstawia ogień jako źródło i początek obecnej kuchni. Pokazuje również znaczenie mięsa oraz omawia sposoby jego przygotowania.

W drugim odcinku pt. ,,Woda” Pollan pokazuje zasady gotowania w garnku oraz sprawdza konsekwencje spożywania wysokoprzetworzonych produktów.

W trzecim odcinku, zatytułowanym “Powietrze”, Pollan bada wiedzę związaną z chlebem i glutenem, a także historię mielenia. Odcinek ten pokazuje związek między pszenicą a ludzkością i tym, jak ewoluowały one przez cały czas (i industrializacji). Zajmuje się także ewolucją pieczywa z marokańskich pól pszenicy, do laboratorium spożywczego, do banku nasion.

Odcinek czwarty – ,,Ziemia” – tutaj naszym oczom ukazują się tajniki fermentacji, odkrywamy historię jedynych z najbardziej popularnych produktów: czekolady i sera.

Każdy odcinek trwa ok. 50 minut.

The mind of a chef

The mind of a chef – trailer

The mind of a chef

Cykl dokumentów, których narratorem jest Anthony Bourdain – chyba jeden z najwspanialszych szefów kuchni, który o jedzeniu opowiadał jak nikt inny.

Każdy z odcinków to spotkanie z ciekawą osobistością ze świata kulinariów oraz rozmowy o smakach, podróżach i potrawach.  Mind of chef to kulinarna podróż, która łączy ze sobą zwiedzanie, gotowanie, historię i naukę.

Aktualnie seria posiada już 5 sezonów, a każdy z nich 16 odcinków.

Każdy odcinek trwa około 23 minut.

Ulgly delicious

Ulgly delicious – trailer

Ulgly delicious

Ta seria jest mi wyjątkowo bliska, być może dlatego, że pokazuje kuchnię z perspektywy socjologicznej (A to właśnie socjologia jedzenia była tematem mojej pracy magisterskiej i do tej pory bardzo lubię tę dziedzinę).

Ulgy delicious to nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim podejście do jedzenia. Bardziej niż pożywienie, tutaj pokarm to element budowania tożsamości. Wiele z najlepszych scen to posiłki grupowe, w których Chang i jego przyjaciele opowiadają o uprzedzeniach i stereotypach związanych z żywnością, którą ludzie kochają.

Każdy odcinek Ugly Delicious – który waha się od 50 do 60 minut – koncentruje się na jednym daniu lub tematyce kulinarnej. Oto pełne przewodniki po odcinkach składających się na sezon 1:

Odcinek 1: “Pizza”
Episode 2: “Tacos”
Episode 3: “Domowe gotowanie”
Odcinek 4: “Krewetki i raki”
Odcinek 5: “Grill”
Odcinek 6: “Smażony kurczak”
Episode 7: “Smażony ryż”
Episode 8: “Nadziewany”

Aktualnie seria posiada jeden sezon.

Chef’a table

Chef’a table – trailer 

Chef’a table

To seria dokumentów, które pozwalają nam poznać najlepszych kucharzy na świecie. Serial pokazuje ich życie, pasję, a także indywidualne podejście do gotowania.

To nie tylko biografie to także przepyszne i przepiękne dania oraz inspirujące historię osób, które nowatorskimi daniami i deserami wyznaczają trendy w ekskluzywnej gastronomii.

Aktualnie seria posiada już 4 sezony, a każdy z nich 6 odcinków.

Każdy odcinek trwa około 50 minut.

What the health

What the health – trailer 

 

What the health

What the healty to film dokumentalny, pokazujący jak wiele chorób cywilizacyjnych jest efektem złej diety. Film daje do myślenia. Uświadamia nam, że nikt nie zadba o nasze zdrowie jak nie my sami. Nie pozostawia złudzeń – w dzisiejszym świecie nic nie liczy się bardziej niż pieniądze. Autor w dokumencie udowadnia, że instytucje odpowiedzialne za promocję zdrowia ukrywają wyniki badań jasno pokazujące korelację między dietą a chorobami.

Nie jest to przyjemny film, ale myślę, że warto się z nim zapoznać.

Dokument trwa: 1h 31 min

Zumbo just desserts

Zumbo just desserts- trailer

Zumbo just desserts

Coś dla miłośników deserów 🙂 Zumbo’s just desserts to program kulinarny, w których uczestnicy w każdym odcinku przygotowują niesamowite dessery. Każdy odcinek to inne wyzwanie i cała moc smakowitych deserów.  Polecam tę serię głównie ze względu na niezwykłe wrażenia estetyczne 🙂

Seria składa się z jednego sezonu, który liczy 12 odcinków.

 

A jakie są Wasze ulubione programy kulinarne? 🙂 Koniecznie dajcie znać 🙂

Czytaj więcej – filmy z jedzeniem w tle 

Buziaki,

Angelika 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: