Wczoraj, oglądając swój Bullet  Journal zdałam sobie sprawę, że jest już prawie wrzesień, a większość moich zadań na ten rok, no cóż, po prostu leży zapomniana. Dlaczego nadal nic z tym nie zrobiłam, choć wtedy w styczniu, gdy je zapisywałam wydawały mi się ważne albo po prostu chciałam zrobić coś nowego. Miałam motywację. Z biegiem czasu trochę się ulotniła. Być może brakło też nawyków, które prowadziłyby do sukcesu i realizacji planów.

Nie ma co czekać, do końca roku zostało już bardzo mało czasu, czas na zmianę nawyków, realizacje planów i marzeń 🙂 Tylko jak? jak wyrobić dobre nawyki? W tym poście odpowiem na to pytanie i pokażę Wam mój plan na stopniową zmianę moich złych nawyków, które przyczyniały się do mojej bierności. Usiądźcie wygodnie i zapraszam do lektury 🙂

Jak wyrobić dobre nawyki?

Czym jest nawyk?

Zaczniemy od podstaw. Podstawy to definicja (to taki głupi nawyk ze studiów – definicja musi być zawsze). Posiłkując się definicją zaczerpniętą z psychologii, nawyk to:

,,zautomatyzowane czynności, sposoby zachowania, które nabywa się w wyniku ćwiczenia – głównie przez powtarzanie. Są to więc świadomie wyuczone zachowania i czynności człowieka”.

Natomiast zgodnie z definicją socjologiczną:

,,nawyki oznacza rutynowe, pozbawione refleksji działania”.

 W mojej definicji nawyk to po prostu przyzwyczajenie. Świadome bądź nie, dobre bądź nie. To sposób zachowania, który w wyniku jego powtarzania stał się dla nas oczywisty i czasem jedyny do zaakceptowania. Nawyk ma ogromną moc. To on nas określa. Arystoteles powiedział kiedyś, że ,,Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy”. I ja się z tym zgadzam.

Jak powstaje nawyk?

Za powstanie nawyku odpowiada zasada PRN – Przypomnienie, Rutyna, Nagroda.

Przypomnienie – jest to bardzo logiczne – żeby coś stało się naszym nawykiem, musimy o tym pamiętać. Najlepiej gdy już na samym początku zmiany jasno określamy zasady. Np. Chcemy wprowadzić więcej aktywności do swojego życia. Ustalamy, że wstajemy codziennie o 5 i tę godzinkę przeznaczamy na ćwiczenia.  Dla przypomnienie przy budziku kładziemy np. ciężarek, coś co przy pobudce przypomni nam po co nastawiliśmy budzik tak wcześnie.

Dla mnie również dobrze sprawdza się zapisywanie tego zadania w kalendarzu. Głupio potem przed samym sobą przyznać się, że nie chciało mi się wstać i dlatego nie mogę skreślić zadania jako zrealizowanego.

Dalej rutyna – czyli po prostu wykonanie tej czynności. Bez odkładania, przekładania, zmieniania formy. Organizm musi wiedzieć, że budzik oznacza natychmiastowe wstanie z łóżka i godzinkę ćwiczeń. Gdy raz odpuścisz i włączysz drzemkę, jest duże prawdopodobieństwo, że wszystko przepadło i musisz zaczynać od nowa.

WAŻNE – Trzymaj się ustalonego schematu. Rób to co zaplanowałaś, wtedy kiedy zaplanowałaś/eś, pamiętając za każdym razem dlaczego zdecydowałaś/eś się na to.

I na koniec Nagroda – korzyść, którą daje nam nawyk. I tutaj ważne, aby już na samym początku wypisać sobie lub tez po prostu jasno określić korzyści, które będą wiązać się z danym nawykiem. Powinny być one bardzo konkretne i wnoszące w nasze życie ,,dobrą zmianę :D”

Przykłady zdrowych nawyków

Dobre nawyki tak naprawdę dla każdego będą oznaczać co innego. Na pewno każdy z nas ma coś co chciałby zmienić, zachowanie, które nie do końca służy zdrowiu, szczęściu, produktywności, czy dobrej sytuacji finansowej. Przykłady? Proszę bardzo:

 • Wstawanie godzinę wcześniej niż zwykle
 • Ścielenie łóżka – to tak zwany ,,nawyk domino” – czynność, która wprowadza w zadania, która pociąga za sobą kolejne, taki efekt łańcuchowy.
 • Codzienna aktywność fizyczna – do wyboru do koloru. Nie od razu musisz biegać, czy chodzić na siłownię. Wystarczy na początek codzienny spacer, czy krótka sesja jogi.
 • Planowanie zadań na kolejny dzień
 • Picie wody z cytryną zaraz po przebudzeniu
 • Gotowanie w domu, zabieranie posiłków do pracy

Jak wyrobić swój zdrowy nawyk?

Jak wyrobić zdrowy nawyk w praktyce? W teorii wszystko wygląda łatwo, jednak gdzie przychodzi godzina zero, bywa już trochę trudniej. Mam dla Was kilka rad, jak wytrwać na początku:

 • znajdź cel, na którym bardzo Ci zależy. Najlepiej, jeśli będzie on maksymalnie konkretny i możliwy do zrealizowania w zamierzonym czasie. Nagroda musi być osiągalna. Jeśli założymy, że dzięki codziennej aktywności w miesiąc stracimy 30 kg, szanse powodzenia są nikłe, a co za tym idzie, wytrwanie w nawyku, gdy nie przynosi on efektów również będzie bardzo trudne.
 • Nie buduj wiele nawyków na raz. Skup się na jednym, będzie łatwiej 🙂
 • Ustawiaj przypomnienia, zapisuj nawyk w liście rzeczy do zrobienia na dany dzień.
 • Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli na co dzień nigdy nie byłeś aktywny, nie zakładaj teraz, że codziennie będziesz przebiegał po 10 km. Zacznij od małej zmiany, aby stopniowo przejść do większych.
 • Motywuj się. U mnie dobrze sprawdzają się plannery, coś co wieszam w widocznym miejscu, gdzie codziennie zapisuję wykonanie zadania i co przypomina mi o nich.

Dla ułatwienia zadania przygotowałam dla Was prosty planner na 21 dniowy plan zmiany nawyku. Jak działa?

Wystarczy go wydrukować, wpisać nawyk, nad którym chcecie pracować, powiesić w widocznym miejscu i codziennie odhaczać wykonanie zadania 🙂

Planner możecie pobrać tutaj:

planner różowy

 

Planner niebieski

Buziaki,

Angelika

 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: