Jak zacząć biegać?

  Moda na bieganie ciągle się rozrasta. Codziennie w parku, czy też na ulicy spotykasz osoby biegające, być może zastanawiasz się wtedy jak zacząć biegać? Być może wydaje Ci się to trudne i nieosiągalne, bo przecież spacer sprawia Ci czasem problemy. W bieganiu obowiązuje jedna zasada (podobnie jak w przypadku innych projektów): nie zastanawiaj się, tylko działaj. Im dłużej będziesz się zastanawiać, tym rośnie prawdopodobieństwo, że nigdy nie zaczniesz 🙂 A więc:

Jak zacząć biegać?

Znajdź motywację

To proste: żeby coś robić, trzeba wiedzieć po co to robimy, co nam to da, jakie pozytywne zmiany przyniesie. Oczywiście w początkowej fazie bieganie będzie sprawiało mnóstwo frajdy, będziesz zagłębiać się w ten tajemniczy świat, dlatego poziom zadowolenia i motywacji do kolejnych treningów utrzymywał się będzie na  wysokim poziomie. Potem może przyjść zniechęcenie, to normalne 🙂 Dlatego ważne jest, abyś już na samym początku swojej przygody wzięła kartkę i spisała wszystkie powody, które skłoniły Cię do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bieganiu 🙂

jak zacząć biegać

Wyznacz cel

Krok 2 – wiesz już dlaczego chcesz biegać, teraz zastanów się co chcesz osiągnąć. Zastanów się nad celami. Jednak, żeby miały one moc, musisz pamiętać o kilku zasadach dobrego wyboru celu. Cel musi być SMART:

  • S – od specific, czyli konkretny,
  • M – od measurable, czyli mierzalny,
  • A – od achievable, czyli osiągalny,
  • R – od realistic, czyli realny,
  • T – od time-bound, czyli określony w czasie.

Twój cel może brzmieć tak: Będę biegać 3 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i weekend, wieczorem, aby wystartować w pierwszym starcie. W tym celu rozpocznę realizacje planu treningowego dla osób początkujących, który rozpisany jest na 10 tygodni.
Proste? Spróbuj sama 🙂

Zapoznaj się z zasadami

Wiesz już dlaczego chcesz biegać i co chcesz osiągnąć. Czas na poznanie zasad 🙂 Z pozoru wydaje się to bardzo proste, jednak bieganie to wcale nie jest taka prosta sprawa. Oczywiście każdy może i potrafi biegać, ale nie każdy potrafi robić to dobrze. Zła technika biegu może przynieś więcej szkody niż pożytku.

Zanim założysz buty biegowe i wyjdziesz na trasę, zapoznaj się z fachowymi publikacjami lub blogami. (Gorąco polecam np. blog Edwina Zasady Zabij Grubasa). Pamiętaj o tym, aby każdy trening rozpoczynać od porządnej rozgrzewki i również każdy trening kończ porządnym rozciąganiem.

 

Dobierz plan treningowy

Kolejny krok to plan treningowy – ten element pozwala wytrwać w regularnym bieganiu. Pamiętaj, żeby nie porywać się z motyką na słońce 🙂 Sięgnij po plan, który umożliwi ci realizacje celu, ale też nie zniechęci Cię do biegania zbytnim obciążeniem.

W poszukiwaniu gotowego planu biegowego polecam zajrzeć na portal Trening Biegacza. 

Gdy znajdziesz już plan właściwy dla siebie, rozpisz go na kartce papieru i powieś w widocznym miejscu. U mnie dobrze sprawdza się również wykreślanie z planu odbytego już treningu 🙂

 

To tyle. Teraz wystarczy założyć odpowiednie obuwie, wygodne ubranie, sprawdzić trasę i ruszać po przygodę 🙂 Być może dla Ciebie to także będzie najpiękniejsza przygoda życia 🙂

jak zacząć biegać

Czytaj więcej – relacje z moich biegów

Buziaki,

Angelika

 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *