Dziś w ramach cyklu Socjologia jedzenia – funkcje pożywienia. To kolejny element, który badałam podczas pisania swojej pracy magisterskiej.

   Od początków człowieczeństwa jedzono przede wszystkim dlatego, aby zaspokoić głód. Jedzenie miało dawać siłę do pracy oraz wypełniania obowiązków. Jedzenie było po to, aby przede wszystkim funkcjonować. Nie zwracano tak dużej uwagi jak współcześnie na smak, czy wygląd jedzenia. Ważne, aby było tanie, dostępne oraz energetyczne.

Socjologia jedzenia – Funkcje pożywienia

Współcześnie ten czynnik oczywiście nadal jest bardzo istotny, jednak nie zwracamy już na niego tak dużej uwagi. Celem poznania opinii respondentów na temat współczesnych funkcji jedzenia, zadałam im następujące pytanie: ,,Czy jemy tylko po to, aby zaspokoić głód”. Rozkład odpowiedzi przedstawiała się następująco:

Nadmiar, a nie niedobór

Głód jest aktualnie najmniej istotnym czynnikiem, skłaniającym ludzi do jedzenia. Obecnie głód jest najmniejszym czynnikiem, odgrywa coraz mniejszą rolę. Im bogatsze społeczeństwo tym inne czynniki są bardziej decydujące. Jest mało osób, które są naprawdę głodne. W Azji jest głód. Społeczeństwo polskie jest bogate. Nie skarżymy się na niedobór tylko chorujemy z nadmiaru. Jesteśmy już społeczeństwem bogatszym. Chorujemy z przejedzenia, a nie z niedożywienia”.

Bogacimy się

Zmiana  współczesnych funkcji jedzenia wynika bogacenia się społeczeństw. Tłumaczy on, że gdy jesteśmy w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne to możemy sobie pozwolić na traktowanie pożywienia jako elementu zaspokajającego inne potrzeby.

Kreujemy wizerunek

Jedną z potrzeb jest kreowanie wizerunku – za pomocą jedzenia nie tylko pokazujemy społeczeństwu kim jesteśmy, jakie mamy poglądy oraz czym się zajmujemy. Jedzenie jest także podstawowym sposobem dbania o siebie. Pożywienie ma ogromny wpływ na to jak się czujemy, jaką mamy kondycję oraz jaka jest jakość naszego życia. Poza tym, jedzenie pomaga dbać również o piękno zewnętrzne.

Przyjemność

Inną jego funkcją jest dawanie przyjemności. Współczesne jedzenie musi być smaczne oraz musi ładnie wyglądać. Nie chcemy jeść ,,brzydkich” dań, ponieważ nie zaspokajają one naszej potrzeby estetyki. Za pożywieniem powinny iść jakieś idee, powinno dobrze wpływać na nasz organizm oraz samopoczucie.

Rzadko jemy jakieś posiłki, które nam nie smakują. Żyjemy w społeczeństwie nadmiaru, dlatego możemy sobie pozwolić na wybór takich dań, które lubimy i na które mamy ochotę.

Przyjemność

Jedzenie w ramach nagrody

Jedzenie pełni bardzo często funkcję nagrody. Jesteśmy uczeni tego już od najmłodszych lat. Dzieci często za wypełnianie obowiązków, czy też dobre oceny otrzymują słodycze lub inne, ulubione dania. Podobnie zachowujemy się w życiu dorosłym. Nagradzamy się lub każemy za pomocą ulubionych dań lub odbierania sobie możliwości ich zjedzenia.

Jedzenie w ramach nagrody

Jedzenie oraz czynności z nim związane stają się czasem tabu społecznym. Mowa tutaj przede wszystkim o patologicznych zachowaniach związanych z jedzeniem: otyłością, obżarstwem, czy też łamaniem zasad zdrowego odżywiania. Można zauważyć brak akceptacji społecznej dla tego typu zachowań, w związku z czym jednostki otyłe, czy też jedzące zbyt dużo są czasem wyśmiewane. Pojawiły się elementy tabuizacji jedzenia, a zwłaszcza jedzenia dużo tak, żeby się najeść, przejeść i utyć. Nie bardzo można mówić, że jemy. Jedzenie w samotności jest bardziej wstydliwe niż masturbacja. No, bo tak działa kultura, dbałość o sylwetkę, pewne rzeczy dotyczące sfery jedzenia zastępują sfery, w których już nie ma tabu i tajemnicy”.

Jedzenie jako władza

Jedzenie jest również silnym instrumentem władzy. Jest to bardzo ważne, jeżeli popatrzy się co się dzieje wokół jedzenia w szkołach. Zmiana ustawy dotyczącej jedzenia w placówkach oświaty poróżniła społeczeństwo, które poczuło się zagrożone, ponieważ zabiera im się możliwość decydowania i dominacji. Bez znaczenia jest fakt, iż zdajemy sobie sprawę, iż ustawa ta niesie ze sobą wiele dobrych rozwiązań. Stała się tak kontrowersyjna, ponieważ odebrała władzę rodzicom.

Poza tym, jedzenie jawi się przede wszystkim jako doskonały budulec więzi społecznych, element integrujący jednostki, a także pretekst lub też nieodłączny element spotkań towarzyskich. Przy jedzeniu celebrujemy ważne uroczystości, przygotowując dla kogoś posiłki pokazujemy również, iż jest on dla nas ważny.

Jedzenie jako władza

A Waszym zdaniem, jaka jest współczesna funkcja jedzenia?

Buziaki,

Angelika

Czytaj więcej – socjologia jedzenia 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: