5 pomysłów na zdrowe śniadanie

Śniadanie to główny posiłek dnia – znacie to hasło? Zapewne tak,  od lat powtarzane jest przez wszystkich dietetyków i specjalistów od zdrowego żywienie. Jak każde zalecenie żywieniowe, tak również i to zdanie dzieli świat na dwie grupy – zwolenników śniadań i ich przeciwników.

Każda grupa ma swoje argumenty. I tak zwolennicy uważają, że po 8 godzinach snu (w wersji optymistycznej) organizm wyczerpał cały zapas energii i aby pracować wydajnie, potrzebuje paliwa. Poruszają również argument, iż pożywne śniadanie pozwala uniknąć wieczornego podjadania. Tutaj chodzi o równowagę kaloryczną – to co zaoszczędzimy omijając śniadanie i tak zjemy w porze wieczornej, ponieważ organizm broni się przed ujemnym bilansem kalorycznym.

Druga grupa – przeciwnicy. Oni uważają natomiast, że nie ma znaczenia, czy spożywamy śniadanie zaraz po przebudzeniu, czy też wolimy rozpoczynać żywieniowo swój dzień później.

Śniadanie w świetle nauki

Śniadaniem zajęli się również naukowcy, przeprowadzając liczne badania i eksperymenty. Wśród nich na szczególna uwagę zasługują badania: ,,The causal role of breakfast in energy balance and health: a randomized controlled trial in obese adults”. 

Jego wnioski prezentują się następująco:

  • ani omijanie, ani spożywanie śniadania nie oddziaływało na dobowe spożycie energii.
  • nie zaobserwowano, by podejmowane interwencje w odmienny sposób oddziaływały na masę i skład ciała,
  • nie zanotowano różnic w spoczynkowej przemianie materii, hormonów regulujących łaknienie,
  • nie zanotowano także rozbieżności w stężeniu hormonów tarczycy,
  • osoby unikające śniadań miały niższą termogenezę związaną z wysiłkiem fizycznym w godzinach porannych, ale w późniejszym okresie ulegało to kompensacji.
  • co ciekawe, przy zastosowaniu testu obciążenia glukozą zaobserwowano wyższą odpowiedź ze strony insuliny w grupie unikającej śniadań!

Ten eksperyment potwierdza tezę naszych przeciwników.  Jednak należy zwrócić uwagę, że eksperyment przeprowadzany był na osobach borykających się z nadmierna masą ciała, dlatego nie należy przenosić go bezpośrednio na osoby szczupłe, dbające o dietę i ruch.

Ja osobiście uważam, że każdy z nas powinien znaleźć swój złoty środek. Sama nie wyobrażam sobie wyjść z domu bez śniadania, ale znam osoby, które pierwszy posiłek jedzą koło 12 i wcale nie chorują, nie tyją, są wydajne i cieszą się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Dlatego ja podpisuję się po prostu za zdrowym rozsądkiem i namawiam Was do słuchania swojego organizmu.

A dla miłośników śniadań (tych wcześniejszych i tych zjadanych w porze lunchowej) mam kilka propozycji śniadaniowych.

I czekam na Wasze ulubione, śniadaniowe zestawy 🙂

5 pomysłów na zdrowe śniadanie

Proteinowe pancakes ze śliwkami

Całość 12 placuszków: 1115 kcal/ B 59 / W 145 / T 32

Jeden placuszek: 92 kcal / B 5/ W 12 / T 2,5

Placuszki to mój faworyt śniadaniowy. Uwielbiam je głównie za to, że tak naprawdę można je przygotować z wszystkiego – każdego rodzaju mąki, dowolnego dodatku. Oczywiście, żeby było zdrowo, najlepiej wybierać mąki pełnoziarniste, unikać cukru oraz smażyć je beztłuszczowo.

Proteinowe pancakes bez dodatku mąki

To wersja placuszków dla osób trenujących – dostarczają dużej ilości białka, są sycące, łatwo i szybko się je przygotowuje i są naprawdę smaczne 🙂

Całość 4 placuszki: 390 kcal/ B 30 / W 49 / T 8

Jeden placuszek: 98 kcal / B 7,5/ W 12 / T 2

Zapiekane awodako

Śniadanie w stylu białkowo-tłuszczowym w moim przypadku zupełnie się nie sprawdza, ale są osoby, które czują się bardzo dobrze z tym stylem żywienia. Dla nich gorąco polecam zapiekane awokado. Również bardzo prosty i szybkie sposób na pożywne śniadanie. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie śniadania bez węglowodanów, polecam dołożenie do tego zestawu kromki żytniego chleba J

Całość : 664 kcal/ B 32/ W 9 / T 56

Połówka: 332 kcal / B 16/ W 6 / T 28

Gruszkowe kluski kładzione

Kluski kładzione to dla mnie smak dzieciństwa. Tradycyjnie mama przygotowywała mi je z mąki pszennej, teraz eksperymentuję z różnymi typami mąk. Kluski dobrze sprawdzają się u mnie w zimowe dni, rozgrzewają i dają energię na cały dzień.

Całość : 537 kcal/ B 26/ W 85 / T 10

Omlet jaglany z musem truskawkowym

Omlet to danie idealne dla miłośników jajek oraz słodkich wypieków. W wersji wytrawnej smakują prawie jak ciasto J Ich zaleta jest również fakt, że możemy dobrać do nich dodatki zgodnie z własnymi upodobaniami.

Całość : 496 kcal/ B 18/ W 35 / T 31

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:
Subskrybuj
Facebook
Google+
https://wzielonejkuchni.com/2018/09/5-pomyslow-na-zdrowe-sniadanie/
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *