Dieta to podstawa. Nie tylko w przypadku odchudzania, czy zachowania zdrowia, ale także w przypadku biegania. Jeśli już troszkę wciągnąłeś/aś się w ten świat, zapewne wiesz o czym mówię. Bieganie to sport, w którym to co jemy po i przed treningiem ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na energię, którą sobie dostarczamy, ale także na samo ukończenie treningu bez przykrych dolegliwości. Co jeść, aby komfortowo trenować i cieszyć się dobrymi wynikami?

Co jeść przed bieganiem?

Zasady

Dieta biegacza to dość trudny temat. Tutaj wiele zależy od organizmu, każdy z nas inaczej reaguje na różne produkty, dlatego niemożliwym jest sformułowanie zasad, które będą sprawdzać się w każdym przypadku. Jednak istnieje kilka reguł, które sprawdzają się w przypadku większości jednostek. To elementy, na które powinniśmy zwracać uwagę, chcąc biegać lepiej oraz unikać niekomfortowych niespodzianek podczas biegu.

Węglowodany – to główny składnik odżywczy, z którego czerpiemy energię w czasie wysiłku. Bazą codziennej diety biegacza oraz posiłku przedtreningowego powinny być węglowodany złożone. Najlepiej spożywać 2,5 g węglowodanów na kilogram masy ciała.

Unikać należy natomiast cukru i słodyczy, aby nie dopuścić do zjawiska hiperglikemii, czyli szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Co jeść przed bieganiem?

Mniej białka, tłuszczu, błonnika – tuż przed bieganiem nie należy obciążać żołądka. W związku z tym lepiej ograniczyć błonnik, białko oraz tłuszcze. Składniki te spowalniają procesy trawienne, przez co czujemy się ociężali oraz możemy doświadczyć dyskomfortu i problemów żołądkowych podczas biegu.

Nawodnienie – płyny to niezbędny element diety biegacza. Wodę należy spożywać nie tylko przed samym startem, ale przez cały dzień. Obowiązkowe minimum to 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Powinna być ona spożywana małymi porcjami przez cały dzień (nie chodzi o to, by wypić całą dużą butelkę wody wieczorem i „nadrobić” za cały dzień ).

Kiedy zjeść ostatni posiłek?

Co jeść przed bieganiem?

Posiłek przed treningiem najlepiej zjeść od 2 do 4 godzin. Oczywiście to są ramy umowne. Jednak  taki odstęp czasu daje naszemu żołądkowi odpowiednią ilość czasu na strawienie pokarmu i zagwarantuje, że będziemy czuli się dobrze, czyli niezbyt pełni i mocno nie przejedzeni.

Jeśli na godzinę przed treningiem czujemy lekki głód, możemy oczywiście coś przekąsić. Wybierajmy jednak wtedy produkty bogate w węglowodany, ze znikomą zawartością błonnika, białka i tłuszczu.

 Co konkretnie możemy zjeść?

Propozycje na dania przed bieganiem:

 

Szybkie przekąski:

 • banan,
 • batonik zbożowy,
 • sok pomarańczowy,
 • daktyle suszone,
 • tost z dżemem,

Czego nie powinniśmy jeść przed bieganiem?

To czego nie powinniśmy jeść przed bieganiem jest chyba jeszcze ważniejsze niż lista potraw zalecanych. Ogólna zasada brzmi: przed treningiem lub przed zawodami nie jedz nowości – czegoś czego nigdy wcześniej nie jadłeś/aś, nigdy nie wiesz jak na tę nowość zareaguje Twój żołądek. Co należy także wykluczyć?

Zakazany owoc:

 • produkty wysokoprzetworzone –  takie, które zawierają w sobie potężne ilości konserwantów, ulepszaczy, spulchniaczy i innych paskudztw.
 • fast foodów,
 • produktów o dużej zawartości cukru – szybko podnoszą poziom cukru we krwi, ale również szybko on opada, powodując spadek siły.
 • wysokotłuszowych białek (ser, czerwone mięso), których strawienie wymaga dużej ilości czasu. Organizm zamiast skupić się na wysiłku, będzie trawić pokarm, co na pewno przełoży się na dyskomfort biegania.
 • mleko – wiele osób kiepsko je toleruje powodując problemy żołądkowe.
 • alkohol.

 

Tyle ode mnie. Czekam teraz na Wasze pomysły na zdrowe dania okołotreningowe 🙂

Buziaki,

Angelika 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: