Joga? Przecież to musi być okropnie nudne i proste. Gdzie tam będę ćwiczyć jogę? Już lepiej zapisać się na Crossfit, czy też trening funkcjonalny. Jeszcze niedawno właśnie takie zdanie miałam o jodze. Była dla mnie zupełną stratą czasu. Nie widziałam w niej żadnych korzyści, uważałam, że to sport dla nudziarzy. Ja preferowałam aktywności, gdzie jest dynamicznie, szybko, coś się dzieje. I tym sportem stało się bieganie i regularne starty w biegach masowych 🙂

Do czasu aż przyszła pierwsza kontuzja. Nie wytrzymał bark. Na dłuższy czas musiałam pożegnać się z wszelką aktywnością. Potem przyszła druga kontuzja – mięsień dwugłowy, kule i również przerwa od sportu. Wtedy właśnie zrozumiałam, że czas zadbać o mięśnie, ale w inny sposób.

Odpaliłam pierwszy filmik z jogą na Youtubie. I przepadłam. I przepadły również wszystkie moje wyobrażenia o tym sporcie: wcale się nie nudziłam, a co więcej 46 minut zestawu dla biegaczy od Gosi Mostowskiej naprawdę mnie zmęczyło. A co najważniejsze – poczułam się naprawdę rozluźniona, mięśnie przestały być napięte i w całym ciele zrobiło się tak jakby więcej miejsca.

Od tego czasu, a to już  2 lata, joga towarzyszy mi regularnie. Dzięki niej moje ciało zrobiło się bardziej elastyczne, rzadziej łapę kontuzje, jestem spokojniejsza i weselsza.

Jeśli nie jesteście przekonani to już tłumacze dlaczego warto ćwiczyć jogę.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

  • pomaga się zrelaksować – to wszystko dzięki świadomemu i głębokiemu oddychaniu, który pomaga nam rozluźnić ciało, uspokoić gonitwę myśli i wyciszyć się.
  • sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi – podczas ćwiczeń wydziela się serotonina, hormon szczęścia, a spada poziomu kortyzolu.
  • poprawia elastyczność, świetnie wpływa na stawy – prawidłowo wykonywane asany nie obciążają nadmiernie stawów, a wraz ze zwiększeniem elastyczności rozluźniają się mięśnie (napięte mięśnie mogą obciążać stawy np. napięte biodra obciążają staw kolanowy), utrzymujemy właściwa postawę, unikamy kontuzji wywołanych przez spięte mięśnie i uciskane nerwy.
  • pozytywnie wpływa na kręgosłup – dzięki wzmocnionym mięśniom (głównie mięśniom głębokich brzucha oraz mięśniom pleców) poprawia się nasza postawa,
  • rozluźniamy spięte mięśnie –siedzisz cały dzień? Masz mało ruchu i ciągle się stresujesz? Na pewno odczuwasz także napięte mięśnie (głównie ramion i karku). Ten stan może wywoływać bóle głowy, zmęczenie oraz ogólne pogorszenie nastroju. Joga jest zbawieniem dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia.
  • usprawnia oddychanie –  to właśnie dzięki jodzę nauczyłam się oddychać prawidłowo, głęboko i spokojnie. Jak mówią badania, joga pomaga zwiększyć wysiłkową pojemność płuc oraz poprawić się wydolność.
  • poprawia koncentrację – dzięki jodze nauczyłam się koncentrować tylko na tym zadaniu, które aktualnie wykonują. Joga nauczyła mnie jak skupiać uwagę na danej czynności i unikać rozproszeń z zewnątrz.

Dla mnie to najważniejsze powody, które motywują mnie do wyciągnięcia maty i odbycia praktyki 🙂

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Moje ulubione kanały

Gosia Mostowska – z nią zaczęłam swoją przygodę z jogą. To dzięki niej weszłam w ten jogiczny (nie wiem czy jest takie słowo :)) świat i bardzo mi się w nim spodobało 🙂 Przećwiczyłam chyba wszystkie zestawy i mogę z całego serca Wam je polecić. 🙂

Joga Żelazo – z Olą ćwiczę od niedawna, głównie zestawy wzmacniające ciało. Znajdziecie tam również dużo wyzwań i porad 🙂

Anatomia Jogi – ten kanał polecam głównie dla osób, które szukają wiedzy i rozwiązań dolegliwości zdrowotnych. Trafiłam tutaj szukając sposobów na rozluźnienie mięśnia gruszkowatego i wracam co jakiś czas 🙂

Jeśli macie jakieś ulubione kanały z jogą to będę wdzięczna na podzielenie się informacjami 🙂 Dajcie również znać jak wyglądały Wasze początki z  jogą 🙂

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *