Jedzenie niesie za sobą również wartość symboliczną. To jakie potrawy wybieramy,  w pewnym stopniu mówi o tym jakim człowiekiem jesteśmy, jakie wyznajemy wartości, a także co jest dla nas ważne. Jedzenie staje się goffmanowską maską, za pomocą której kreujemy się w społeczeństwie. To tak jak z ubraniem – ubieramy się w konkretny sposób, tym samym mówimy innym do jakiej grupy przynależymy, co osiągnęliśmy w życiu i jakie mamy plany.

Kreowanie własnego wizerunku a jedzenie

Na poziomie talerza przekazujemy te same informacje, jedynie stopień trudności ich odbioru czasem jest trudniejszy.  Wymaga on znajomości pewnego kodu, którym posługują się osoby zainteresowane daną branżą.

Kreowanie wizerunku za pomocą jedzenia może odbywać się na wiele różnych sposobów.  Przede wszystkim robimy to za pomocą codziennych wyborów. Kupując dane produkty, stosując pewne wzory odżywiania się, przygotowując posiłki oraz spożywając je. Wszystko co robimy ma pokazać nasz wizerunek, osobę, którą chcemy być.

Moda

Jeśli chcemy być uważani za osobę modną, utożsamiającą się ze współczesnymi trendami odżywiania to będziemy na co dzień wybierać zdrowe, ekologiczne produkty, kupować w małych, osiedlowych sklepikach, a także uprawiać sport oraz interesować się zdrowiem. Jedzenie jest częścią stylu życia. To co jemy, to co ubieramy, co nosimy to wszystko świadczy o nas. O tym jak siebie  określamy, do jakiej grupy się należymy, jaką  filozofię życia mamy. I  jedzenie należy do tej filozofii. Wszystko świadczy o tym kim się jest, o świadomości i jak się siebie określa. Jedzenie jest częścią tego wszystkiego.

Co istotne, do budowania wizerunku społecznego konieczna jest druga jednostka. Musi być widz, który odbiera wysyłane przez nas sygnały. To co robimy w samotności, jakie posiłki wtedy spożywamy i w jaki sposób to robimy, nie mówi nic o nas społeczeństwu. Po tym aspekcie można rozpoznać, czy sposób żywienia stosowany przez daną jednostkę jest czymś trwałym, czy tylko modą oraz chęcią dostosowania się do społeczeństwa. Jeśli jednostka w samotności odżywia się tak samo jak w sferze publicznej to można uznać, iż jej sposób żywienia wynika z jej własnych przekonań i nie jest czymś robionym na pokaz.

Oprócz tego co jemy, istotne jest również w jaki sposób spożywamy posiłki i gdzie to robimy. To, czy wybieramy drogą restaurację, czy zjadamy coś na szybko w barze szybkiej obsługi, pokazuje społeczeństwu kim jesteśmy.

 Współcześnie modne są nie tylko wyjścia do restauracji, ale również to iż sami przygotowujemy sobie posiłki. Mówi to o tym, iż jesteśmy uzdolnieni kulinarnie, dbamy o swoje zdrowie, a także, iż jesteśmy osobą dobrze zorganizowaną, która ma czas na samodzielne gotowanie.

Narzędzia

Kreując swój wizerunek często posługujemy się także różnymi narzędziami. Obecnie najpopularniejszymi z nich są media społecznościowe. To tam publikujemy zdjęcie przygotowywanych i spożywanych przez nas posiłków. Tego typu praktyki są współcześnie bardzo popularne. Świadczyć o tym może między innymi, analiza Instagrama, gdzie znajdziemy ogromną ilość zdjęć różnego typu jedzenia.

Kreowanie własnego wizerunku a jedzenie

Ciekawe jest to, iż na zdjęciach nie pokazujemy tylko apetycznego i zdrowego jedzenia. Często pojawiają się również przykłady zdjęć, które łamią wykreowany wizerunek, pokazując, iż dana jednostka też czasem odżywia się niezdrowo. Nie zawsze wizerunek, który kreujemy za pomocą mediów społecznościowych jest tożsamy z wizerunkiem rzeczywistym. Trudno ocenić, z czego to może wynikać. W pewnym stopniu może to być wpływ presji społecznej oraz mody na zdrowe odżywianie, o której wspominałam wcześniej.

Jednostki wybierając dany sposób odżywiania, chcą także dostosować się do swojego środowiska, a tym samym dopasować się do grupy społecznej, do której przynależą lub też do której aspirują. W następnej części pracy omówię sposoby, za pomocą których grupy społeczne kreują swój wizerunek grupowy.

O kreowaniu wizerunku grupowego opowiem Wam w kolejnym odcinku. Czekam na Waszą opinię dotyczącą jedzenia w kontekście kreowania wizerunku jednostkowego 🙂

Buziaki,

Angelika

Czytaj więcej – socjologia jedzenia 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: