Wizerunek grupowy a jedzenie to kolejny post z cyklu Socjologii jedzenia. Jak już wspominałam tydzień temu, jedzenie to niezwykle istotny element z punktu widzenia wizerunku jednostki (o tym więcej poczytacie we wpisie: Kreowanie własnego wizerunku a jedzenie) oraz z punktu widzenia grupy. I dziś o tym opowiem.

  Wizerunek grupowy a jedzenie

Jedzenie jest również elementem, za pomocą którego pewne grupy społeczne zaznaczają swoją odrębność od pozostałej części środowiska. Za pomocą jedzenia budują również swój obraz społeczny. Omawiając wizerunek grupowy z perspektywy jedzenia posłużę się przykładem grupy wegetarian i wegan, ponieważ obecnie są oni najbardziej rozpoznawalną mniejszością ,,jedzeniową” [1].

Wegetarianie i weganie

Są to osoby wyznające taką samą filozofię życiową, która stanowi podstawę funkcjonowania ich grupy. Stosują się one do kodeksu etycznego obowiązującego w tym środowisku. Istotnym wyznacznikiem grup podobnie odżywiających się jest jakiś produkt spożywczy lub jakaś kategoria produktów. Przykładem tutaj mogą być warzywa w przypadku wegetarian, mięso  w przypadku osób odżywiających się według diety paleo, czy też sushi charakterystyczne dla członków polskiej klasy średniej.

Komunikacja

Grupy te wytworzyły również specyficzny sposób komunikacji. Posługują się kodem językowym, który może być niezrozumiały dla pozostałej części społeczeństwa. Przykładem mogą być nazwy spożywanych przez nich dań: tofucznica, czyli jajecznica przygotowana z tofu, czy też tofurnik, jako sernik przygotowany z tofu.

Osoby podobnie odżywiające się łączą się w większe grupy oraz tworzą odrębne społeczności, ponieważ pomaga im to
w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Grupa daje wsparcie i motywację do trwania przy wybranym sposobie żywienia. Poza tym członkowie grupy mogą wzajemnie wymieniać się przepisami. Jedzenie jest dla nich także pretekstem do spotkań, wzajemnych kontaktów i rozmów.

Wizerunek grupowy a jedzenie

Media społecznościowe odgrywają ogromną rolę w tworzeniu się grup podobnie odżywiających się. To one umożliwiają łatwe wyszukiwanie osób podobnych do nas. Pozwalają na tworzenie się większych społeczności skoncentrowanych wokół danego wzoru odżywiania.

Jednak nie zawsze grupy społecznościowe przekształcają się w grupy rzeczywiste. Często pozostają one wyłącznie na poziomie wirtualnym, jednak dają realnym jednostkom poczucie przynależności do grupy.

Konflikt a jedzenie

Jedzenie jest takim elementem, wokół którego trudno zbudować konflikt, można uznać, że jedzenie bardziej łączy niż dzieli. Ma jakieś takie możliwości integrowania, bo trudno jest zbudować konflikt wokół jedzenia. Jeżeli nie zaczniemy wchodzić w to, że ktoś nas oszukuje, uparcie będzie nas namawiał do jedzenia lub niejedzenia. Jednak jedzenie jest neutralnym punktem, gdzie można się spotkać i pokazać co się lubi. Nie ma tu płaszczyzny, która zawsze będzie zarzewiem konfliktu. Myślę, że rozumiemy, że każdy ma inny smak i nie jest to problemem. Atmosfera jedzeniowa się spluralizowała i nikomu nie przeszkadza, że ktoś je kuchnię włoską, czy francuską, nie będą się zabijali o to.

W odróżnienie od grup kibicujących przeciwnym drużynom piłkarskim, grupy wyznające odmienne filozofie odżywiania nie walczą ze sobą wzajemnie. Nie dążą do dominacji, starają się wyłącznie o zachowanie swojej odrębności.

Wizerunek grupowy a jedzenie

Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie na ten temat. 🙂

Buziaki,

Angelika

 

[1] Choć to oczywiście nie jedyne grupy, wymienić tutaj można także osoby utożsamiające się z nurtem świadomego odżywiania, czy tez wyznawców filozofii związanej z dietą paleo i wiele innych.

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: