Owoce to jedne z najczęściej marnowanych produktów. Dlatego dziś w serii Nie marnuje będzie o owocach, a dokładniej o bananach.

Banany mówią stanowcze nie marnowaniu!

Wydawać by się mogło, że owoce to żywność, którą wszyscy lubią i której nikt nie wyrzuca. Bo po co skoro jest pyszna i można ją zjeść zawsze. A jednak. Jak wynika z danych Polskich Banków Żywności, owoce to drugi, najczęściej marnowany produkt (na pierwszym miejscu, tak jak w roku poprzednim znajduje się chleb). 46% z nas przyznało, że zdarza nam się wyrzucać owoce do kosza.

Banan wszechstronny

To przykre, biorąc pod uwagę, że owoce to tak naprawdę produkt idealny – można je zjeść jakoś samodzielny posiłek, zrobić z nich ciasto, ciasteczka, desery, sałatki, dodać do pierogów, naleśników, ugotować kompot, przygotować koktajl, smoothie, lody i wielu innych potraw. Wydawać by się mogło, że to produkt, który nie ma prawa się marnować.

Jednak ląduje w koszu. Wynika to pewnie z wielu czynników, często jednak powodem jest tutaj brak pomysłu – łatwiej wyrzucić ciemnego banana niż zastanowić się co z niego można byłoby zrobić. A uwierzcie, można z niego zrobić naprawdę mnóstwo pyszności.

Zebrałam dla Was kilka moich ulubionych dań z bananami w roli głównej lub tej pobocznej. Mam nadzieję, że zainspiruje Was do bananowych eksperymentów 🙂

Nie marnuje – banany

Jaglany sernik na owsianym spodzie

Mleko bananowe

Gryczany chlebek bananowy

Wegańskie lody bananowe

Dietetyczne ciasto marchewkowo – bananowe

Bananowy krem krówkowy

Czytaj więcej – przepisy z bananami w roli głównej

Buziaki,

Angelika

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *