Dlaczego warto jeść ser żółty?

Ser żółty to jeden z tych produktów, który tak naprawdę towarzyszy nam każdego dnia. Nic dziwnego, bo to w końcu produkt niezwykle wszechstronny, który z łatwością dopasowuje się do każdych okoliczności – idealnie pasuje do porannych kanapek, świetnie radzi sobie podczas obiadu, np. pokrywając wierzch ulubionej zapiekanki, a i podczas kolacji nie ma mu równych – tutaj wpada do sałatki, czy też pokrywa wierzch chrupiących zapiekanek. Panie i Panowie, czy wyobrażacie sobie życie bez sera żółtego? Słyszę głosy, że zdecydowanie nie 🙂 

Czym jest ser żółty?

Dlaczego warto jeść ser żółty?

Jemy go codziennie, ale czy tak naprawdę wiemy, czym jest ser żółty i jak powstaje? Ser to produkt, powstający poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce dostosowanej do efektu, jaki chcemy osiągnąć. Etapy produkcji sera są zróżnicowane, a powstające w nich sery są klasyfikowane jako podpuszczkowe, kwasowe lub kwasowo-podpuszczkowe

Co kryje się w serze?

Ser żółty ostatnimi czasy nie cieszy się dobrą sławą. Spadło na niego wiele ciężkich argumentów, między innymi to, iż ser przyczynia się do nadwagi i otyłości, czy też powoduje choroby serca. Jednak to nie zmienia faktu, iż nadal jest on jednym z najczęściej kupowanych produktów przez Polaków. Wiecie, że przeciętny Polak zjada rocznie 12 – 13 kilogramów sera – to około kilograma miesięcznie.  Liczba robi wrażenie, ale to bardzo dobrze 🙂 Nie taki ser zły, jak go malują 🙂 Dlaczego warto jeść ser żółty?

W istocie jest bardzo cenny dla naszego organizmu:

 • Jest znany jako źródło białka, zawiera skoncentrowane, łatwo przyswajalne białko,
 • Jest bogaty jest w witaminę D oraz witaminę A i witaminy z grupy B,
 • Zawiera koncentrowane ilości wapnia, który wzmacnia nasz układ kostny. Dodatkowo wapń z serów żółtych jest łatwo przyswajalny i trawiony przez organizm,
 • Jest bogatym źródłem cynku,
 • Spożywanie żółtego sera podnosi pH płytki nazębnej, dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy i zapalenia dziąseł.

Rodzaje serów żółtych

Dlaczego warto jeść ser żółty?

 Gdyby przyszło nam wymieniać rodzaje serów żółtych, bez wątpienia byłaby to niekończąca się historia. Ktoś wyliczył kiedyś, iż obecnie mamy aż ok. 4000 gatunków serów. Sami przyznacie rację, że jest ich naprawdę dużo, a to zapewne nie wszystko. Zastanawiając się nad gatunkami serów, można podzielić je ze względu na kilka kategorii:

 1. ze względu na technologie produkcji
  • Sery kwasowe – to takie, w których skrzep powstaje w sposób naturalny dzięki działaniu bakterii kwasu mlekowego. Twaróg jest typowym przedstawicielem tego typu serów. Twarogi dodatkowo dzielimy na tłuste, półtłuste i chude.
  • Sery kwasowo-podpuszczkowe – sposób otrzymania skrzepu jak w serach kwasowych ale dodatkowo z niewielkim dodatkiem podpuszczki (serki wiejskie, cottage cheese)
  • Sery podpuszczkowe – takie w których skrzep powstaje pod wpływem działania podpuszczki. To bardzo złożona i najbardziej interesująca grupa serów.
  • Sery zwarowe – powstają ze zwaru wskutek podgrzania serwatki pozostałej po produkcji sera. Przedstawicielem tego typu serów jest włoska ricotta.
 2. Ze względu na region pochodzenia – sery różnią się między sobą w zależności od tego w jakim regionie lub kraju powstały, możemy wymienić tutaj np. sery francuskie, włoskie, holenderski.
 3. Ze względu na rodzaj skórki – wyróżniamy sery bez skóry (np. Tomme de Savoie, Cheddar), sery ze skórką pokrytą polioctanem, woskiem lub pleśnią (np. Camembert, Brie), sery maziowe ( np. Munster, Limburger).
 4. Ze względu na teksturę – wyróżniamy sery: świeże, miękkie, półtwarde, twarde.

Na co uważać kupując ser żółty?

Niestety obecnie kupując ser żółty musimy bardzo uważać, wszak wcale nie tak trudno paść ofiarom serowych oszustów. Dlatego wybierając ser, kieruj się tymi zasadami:

 • Dokładnie przeczytaj etykietę i sprawdź, czy słowo ‘ser’ w ogóle na niej występuje. Unia Europejska zezwala na określanie mianem ‘ser’ wyłącznie produktów powstałych z mleka. Uważaj na produkty, które w nazwie mają słowo ,,typu” – to na pewno nie będą prawdziwe sery.
 • Prawdziwy ser po ściśnięciu go ręką powinien zostawić tłusty ślad na dłoni. Jeśli kruszy się przy krojeniu, ciągnie się i rwie, jest gumowaty i mdły – uciekaj i nie kupuj, nie jest to dobry ser.
 • W serze powinno być wyłącznie mleko, bakterie kwasu mlekowego, podpuszczka, sól. Jeśli kupujesz ser na wagę, sprzedawca ma obowiązek podać ci jego skład. Im mniej składników z literką ‘E’ w serze, tym lepiej.

Ja osobiście bardzo długo szukałam swój ulubiony ser, musiał spełniać wiele wymagań, nie tylko smakowych, ale także jego skład nie mógł budzić wątpliwości. Aktualnie mogę polecić Wam ser od Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach. Jestem ogromną fanką ich Aldamera 🙂

A Wy jaki ser lubicie najbardziej? Podzielcie się swoją opinią 🙂

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *