Warte polecenia. Książki na czerwiec

Warte polecenia. Książki na czerwiec

Po krótkiej przerwie wracam do książek, choć tak naprawdę nigdy nie zaprzestałam ich czytać to jednak tutaj na blogu dział książkowy trochę umarł. Czas na reaktywację Warte polecenia. Książki na czerwiec 🙂

Nie będę ukrywać, uwielbiam czytać, ale ostatnio mam na to bardzo mało czasu. Dawniej w miesiąc byłam w stanie przeczytać 2 – 3 książki,  obecnie średnio wychodzi mi jedna na miesiąc. Co nie wyklucza tego, że coraz więcej nowych książek kupuję i odkładam na szafkę nocną, tym  samym ustawiając je w kolejce do przeczytania.

Trochę mi się ich już nazbierało, dlatego w czerwcu planuje trochę nadrobić zaległości.  A dziś opowiem Wam o tych pozycjach, które moim zdaniem warto przeczytać ( nie tylko w czerwcu). Będą to propozycje głównie kulinarne i zdrowotne.

  1. ,,O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola, lasu i ogrodu.” Agata Michalak

Warte polecenia. Książki na czerwiec.

To pozycja, której brakowało mi w czasach, gdy pisałam swoją pracę magisterską. Żałuję, że została napisana tak późno, i że tak późno ją odkryłam. ,,O dobrym jedzeniu” to książka dla miłośników jedzenia, a dokładniej mówiąc dla osób, które jezdnie traktują nie tylko jak sposób na zaspokojenie najważniejszych potrzeb organizmu, ale jako element kultury, tożsamości i dziedzictwa, o której trzeba się troszczyć.

I właśnie ta troska o jedzenie to moim zdaniem główny cel tej książki. Autorka rozmawiając z wielkimi autorytetami współczesnej kuchni, nauki, czy też rolnictwa, stara się zwrócić uwagę na problem, z którym się obecnie zmagamy – problem braku szacunku i miłości do jedzenia. Problem masowości i odejścia od tradycji. Problem beznadziejności masowej produkcji i zagrożeń z niej wynikających.

Dzięki tej książce odkryłam wiele kulinarnych perełek, a niektóre nawet udało mi się samodzielnie skosztować (np. chleba z słynnej Piekarnik Piwońskich, czy też serów z Wańczykówki).

Jeśli jedzenie nie jest wam obojętne, to obowiązkowa lektura dla Was 🙂

2. ,,Nauka od kuchni”. Michał Kuźmiński

Warte polecenia. Książki na czerwiec.

Pozostając w temacie jedzenia chciałam Wam polecić kolejną, moim zdaniem, obowiązkową lekturę.  ,,Nauka od kuchni” to książka dla osób, które lubią wiedzieć jak coś jest zrobione, jak to działa i dlaczego dzieje się tak a nie inaczej. Autor prezentuje tutaj trochę inne podejście do temat – stricte naukowe. Wszystkie zagadnienia, które omawia podparte są badaniami, wypowiedziami ekspertów, testami, statystykami i twardymi faktami. Ale znajdziemy tutaj również kilka przepisów 🙂

Mnie osobiście szczególnie zafascynował rozdział poświęcony zakwasowi i wypiekowi chleba. Do tej pory sama jeszcze się nie zmotywowałam do samodzielnego wypieku chleba na zakwasie, ale dzięki wszystkim informacjom, które znalazłam w tej książce, nie wydaje mi się to już tak skomplikowane i wiem na co trzeba uważać, jak ten proces wygląda i co może pójść nie tak 🙂

I na koniec: nie bójcie się, książka nie jest napisana mega naukowym, skomplikowanym językiem 🙂 Czyta się ją bardzo przyjemnie 🙂 Naprawdę polecam, dużo ciekawostek można się z niej dowiedzieć.

3. ,,Chrono dieta. Co kiedy jeść”. Michael F. Roizen, Michael Crupain

 

Warte polecenia. Książki na czerwiec.

Tym razem kuchnia, ale od innej strony, bardziej zdrowotnej. Chrono dieta to propozycja dla osób, które lubią dietetyczno – żywieniowe nowinki.Autor  bestsellerowych książek z listy „New York Timesa” – i doktor Michael Crupain – odpowiedzialny za medyczną stronę talk-show „Dr Oz radzi”, w tej pozycji pragnie udowodnić, że wewnętrzny zegar kierujący naszym życiem – m.in. porą zasypiania i budzenia się – wpływa także na przyswajanie tego, czym się żywimy. Jego teoria  pokazuje i wyjaśnia jak codzienny dobór tego, co się je, a także pory jedzenia, mogą wpływać na stan zdrowia, energię, życie seksualne, tuszę, nastawienie do życia i starzenie się.  Proponują nam kilka prostych zasad, które mają zmienić nasze życie:

– dostarczać większość niezbędnych kalorii podczas śniadania bądź lunchu
– nie jeść po zmroku, wyjątkiem mogą być surowe warzywa
– pościć co najmniej 10–12 godzin na dobę
– jeść codziennie posiłki tej samej wielkości i typu
– nie ulegać stereotypom żywnościowym.

Osobiście podchodzę to tej teorii raczej dość sceptycznie i nie do końca utożsamiam się z tą teorią, jednak sama książka uważam, że warta jest polecenia 🙂

4. ,,Poranne inspiracje” oraz ,,Dieta na wynos” . Viola Urban

Warte polecenia. Książki na czerwiec.

I na koniec garść przepisów i kulinarnych inspiracji. Viola Urban to dietetyczka i autorka słynnego bloga Okiem dietetyka. Tak naprawdę odkryłam jej bloga całkiem niedawno i przepadłam. Bardzo lubię jej podejście do diety, zdrowego odżywiania, ale także bardzo przypadły mi do gustu jej przepisy, dlatego wiedziałam, że muszę kupić jej książki.

Jeśli mielibyście kupić 2 książki kulinarne to wybierzcie te. Jest w nich wszystko co powinno być w każdej książce: piękne zdjęcia, bardzo ciekawe przepisy i pomysły, które nie są powielaniem słynnych dań. Dodatkowo jest tutaj coś czego mnie osobiście brakuje w książkach kulinarnych – każda potrawa rozpisana jest na jedną porcję. Nie trzeba się zastanawiać jak pozmieniać składniki i proporcje, żeby przez tydzień nie jeść tego samego dania. I co więcej, każdy przepis ma wyliczoną kaloryczność (również w przeliczeniu na jedną porcję). Bardzo ułatwia życie osób na diecie lub też tych liczących kalorie 🙂

Z całego serca polecam Wam te propozycje 🙂

I to tyle z książkowych inspiracji. Dajcie znać co czytacie lub też co planujecie przeczytać w tym miesiącu 🙂

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email

About the author

Angelika Knop

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *