Chleb – to jeden z podstawowych produktów spożywczych. Składnik, który znajdziemy w praktycznie każdym domu. Kupujemy (lub pieczemy) go każdego dnia, praktycznie codziennie znajduje się w jadłospisie większości Polaków. To też produkt, który niestety najczęściej ląduje w koszu? Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego marnujemy pieczywo?

Według Raportu Federacji Polskich Banków Żywności do wyrzucania chleba w 2018 roku przyznało się 49% Polaków. Nie wiele lepiej było w latach ubiegłych. Niestety pieczywo to produkt, którego marnujemy najwięcej, choć tyle mówimy o szacunku do niego. Dlaczego tak się dzieje? Z obserwacji i doświadczenia mogę wymienić kilka powodów:

  • kupujemy go za dużo, przeceniamy swoje możliwości,
  • wychodzimy z założenia, że lepiej jeśli zostanie niż miałoby go zabraknąć,
  • kupujemy pieczywo złej jakości, które szybko traci swoją jakość lub szybko się psuje i nie nadaje się do spożycia,
  • nie potrafimy właściwie przechowywać żywności.

Wezmę na zapas, lepiej jeżeli zostanie…

Niestety ciągle nie możemy pozbyć się tego nawyku – kupowanie na zapas. Owszem kiedyś pewnie miało to sens, ale teraz, gdy tak naprawdę sklep mamy praktycznie pod nosem, a w każdym z nich wybór dostępnego pieczywa (i innych produktów) jest wręcz nie do pomyślenia. Ciągle zadaje sobie to pytanie: dlaczego tak bardzo pragniemy robić zapasy i dlaczego tak bardzo przeraża nas myśl o pustych szafkach? Być może nie zdajemy sobie sprawy ile przez to marnujemy jedzenia, a tym samym ile własnych pieniędzy ląduje w koszu, a dodatkowo: jak bardzo cierpi na tym nasza planeta.

Sama nie myślałam o marnowaniu jedzenia w ten sposób, dopiero gdy uświadomiłam sobie konsekwencje, zrozumiałam, że trzeba zacząć coś z tym robić, trzeba zacząć od siebie i od małych kroczków. Dlatego racjonalniej podchodzę do zakupów. Nie robię zapasów, bo wiem, że w każdej chwili mogę dokupić brakującego elementu.

Zmarnowało się, bo się zepsuło

Kolejny problem: marnowanie wynikające z braku wiedzy o tym jak właściwie przechowywać. Na pozór sprawa wydaje się banalnie prosta: kupuje, wkładam do szafki, a produkt leży i czeka. Niestety takie postępowanie często przyśpiesza proces psucia. Jest to istotne szczególnie w przypadku pieczywa, które psuje się lub traci swoją jakość naprawdę szybko, gdy źle je przechowujemy. O czym, więc należy pamiętać? Przede wszystkim powinniśmy przechowywać je w pojemnikach na pieczywo. Dodatkowo, najlepiej, jeśli będzie on wykonany z naturalnego drewna, które przepuszcza powietrze do wewnątrz. Pamiętajmy również, że trzeba o niego odpowiednio dbać: pojemniki warto raz w tygodniu przecierać ściereczką nasączoną octem. Chleb wymaga również odpowiedniego poziomu wilgotności, w tym celu należy raz na – 2 – 3 dni włożyć do chlebaka połówkę jabłka.

Ja odkąd zaczęłam trzymać chleb w chlebaku, zauważyłam, że dużo wolniej czerstwieje i przede wszystkim nie pleśnieje, więc nawet gdy nie zdążę go zjeść, mogę przerobić go np. na bułkę tartą 🙂 Jeśli chodzi o chlebak to polecam Wam pojemnik na pieczywo z Fabryki Form. Znajdziecie tam n duży wybór fajnych (i ładnych) pojemników, które ułatwią Wam właściwe przechowywanie pieczywa. Ja wybrałam dla siebie biały chlebak z Fabryki Form z drewnianą pokrywą, który pięknie wpisuje się w wystrój mojej kuchni.

Dlaczego marnujemy pieczywo?

Innym rozwiązaniem jest trzymanie pieczywa w lnianych woreczkach.
W odróżnieniu od toreb plastikowych pozwalają one pieczywu dłużej zachować świeżość.

Woreczek na bagietki

A czego absolutnie nie robić? Nie trzymaj chleba w plastikowych reklamówkach. Plastik, gdy używamy go w temperaturze pokojowej, sprzyja szybszemu pojawianiu się pleśni.

Chleb marnuje praktycznie połowa Polaków. Ty i ja. Być może każdego dnia, być może raz na tydzień. Zastanów się co możesz zrobić, aby zapobiec temu i zacznij to robić 🙂 Trzymam za Ciebie kciuki 🙂

Buziaki,

Angelika 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *