Podcasty, których warto słuchać

Podcast – słowo, które z dnia na dziej staje się coraz bardziej popularne. Czym właściwe jest i dlaczego warto poświęcić mu trochę uwagi? A także, których podcastów warto słuchać? Dowiecie się tego z dzisiejszego wpisu 🙂

Co to jest podcast?

Podcast to słowo, które coraz częściej słyszymy, czy też widzimy w różnych publikacjach. Pojawia się w różnych kontekstach: w przypadku nauki języków obcych, samorozwoju i szeroko pojętej nauki. Czym jest? To rodzaj audycji internetowej, którą możemy odtwarzać za pomocą smartfonu, tabletu, laptopa itp.  Ma formę audio (lub czasem również wideo). W przeciwieństwie do radia, tutaj nie potrzebujemy specjalnych odbiorników. Podcast możemy odtworzyć praktycznie wszędzie i o każdej porze. (Już nawet brak Internetu nie jest przeszkodą, wystarczy pobrać odcinki na swoje urządzenie mobilne). Podcasty zazwyczaj publikowane są w sposób regularny.

W Polsce podcasty pojawiły się w roku 2005. Za pierwszy polski podkast uznawana jest, prowadzona przez dwóch Włochów – Pierluigiego i Leonardo, audycja „Warsaw calling, a za pierwszego faktycznie polskiego podkastera uważa się zwykle Jacka Artymiaka.

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Podcasty mają naprawdę wiele zalet. Ogromnie żałuję, że odkryłam je dopiero w tym roku. Uważam, że to świetny sposób na podszlifowanie języka (w końcu znalazłam czas i metodę, żeby codziennie słuchać czegoś po włosku), poszerzenie wiedzy z interesujących nas tematów, czy też po prostu poznanie ciekawych ludzi i ich historii. Jeśli miałabym Was przekonać dwoma argumentami to mogę wymienić tutaj:

Brak kosztów – podcasty nic nie kosztują. Nie musimy wykupywać żadnego abonamentu ani kupować specjalnego sprzętu. Autorzy dzielą się swoją wiedzą zupełnie bezpłatnie, dlatego warto z tego korzystać.

Ogromna dawka wiedzy bez wychodzenia z domu – podcasty są różne, to prawda. Jedne bardziej wartościowe, inne mające formę bardziej rozrywkową. Jednak zawsze są one o czymś, w końcu ich nagrywanie jest ogromnie czasochłonne, więc bez sensu byłoby nagrywać podcast zupełnie o niczym J . Większość autorów stara się w swoich audycjach dostarczyć nam jak największą dawkę wiedzy, wskazać źródła, które pomogą nam jeszcze bardziej zgłębić temat, czy znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania. To takie wykłady, które możemy słuchać kiedy chcemy i gdzie chcemy.

Kiedy słuchać podcastów?

Podcasty odkryłam, gdy zmieniłam plan treningów biegowych i gdy zaczęłam wprowadzać dłuższe jednostki treningowe. Nie ukrywam, było to nudne, bo ile można słuchać tej samej składanki? Muzyka nie wciągała mnie tak, żebym zapominała o treningu. I tak kiedyś przeglądając Instagrama natrafiłam na słowo podcast. Zaciekawiło mnie, zaczęłam szukać, dociekać i… przepadłam J

Od tego czasu podcasty towarzyszą każdemu mojemu treningowi biegowemu. Również słucham ich podczas spaceru, czy też gdy wykonuję jakieś mało angażujące prace domowe (polecam podcasty do prasowania :D)

Ty musisz sam znaleźć dla siebie odpowiednią porę. Być może dojeżdżasz do pracy, czy szkoły i bezmyślnie wpatrujesz się w ekran telefonu przeglądając po raz setny Facebooka? Może czekasz w kolejce, gdzieś do lekarza? Jedziesz pociągiem? Opalasz się? Tak to dobry moment na rozpoczęcie swojej przygody z podcastami.

Podcasty, których warto słuchać

Teraz pozostaje pytanie: Jakie podcasty warto słuchać? Odpowiedź jest prosta: takie, które przypadną Wam do gustu, których tematyka będzie Was interesowała i które będą przynosiły Wam jakąś korzyść. Ja mam kilka swoich ulubionych, które z całego serca mogę Wam polecić.

Karolina Sobańska podcast

Podcasty, których warto słuchać

Jeden z pierwszych podcastów, które zaczęłam słuchać (i który słuchałam przez praktycznie miesiąc codziennie, aby nadrobić wszystkie odcinki :)). Karolina porusza tutaj wiele ciekawych tematów, które zagłębia sama lub też opowiadają o nich gości – specjaliści w danej dziedzinie. Jeśli interesujecie się zdrowiem, weganizmem, ekologią, podróżami, samorozwojem, dbaniem o siebie, czy też po prostu chcecie być bardziej świadomi i zorientowani we współczesnym świecie to koniecznie posłuchajcie Karoliny 🙂 Nowe odcinki ukazują się co poniedziałek 🙂

Zdrowe Podejście do zdrowego stylu życia

Podcasty, których warto słuchać

Podcast Owsianej był tym, od którego zaczęłam swoją przygodę z podcastami. Wcześniej znałam Justynę z Instagrama i bardzo podobało mi się jej podejście do zdrowego żywienia i diet (Justyna jest dietetykiem). W swoich nagraniach Justyna porusza nie tylko tematykę zdrowego odżywiania, ale także opowiada o podróżach, prowadzeniu własnego biznesu, czy też zero waste 🙂 Podcasty ukazują się również w każdy poniedziałek 🙂

Zmacznego

Podcasty, których warto słuchać

Podcast prowadzony przez Małgorzatę Zmaczyńską. Jeśli interesujecie się kulinariami, jedzeniem i lubicie różne ciekawostki związane właśnie z tą tematyką to koniecznie musicie posłuchać tych reportaży. Dzięki Gosi poznałam między innymi historię Rogala Marcińskiego, ciekawostki związane z tradycjami wigilijnymi.

Mała Wielka Firma

Podcasty, których warto słuchać

Podcast nagrywany przez Marka Jankowskiego, dla osób, które mają swój biznes lub myślą o jego założeniu. Choć tak naprawdę jest on dla każdego, myślę, że wiedza, którą przekazuje autor przyda się każdemu. Tematyka podcastu jest bardzo różnorodna, jednak kręci się wokół prowadzenia własnego biznesu. Dowiecie się tutaj jak rozkręcić własną markę osobistą, zdobędziecie wiedzę z zakresu marketingu, social mediów, rozwoju osobistego, czy też finansów. Na zachętę powiem Wam jeszcze, że to jeden z najpopularniejszych podcastów w Polsce.

Italiano Automatico Podcast

Podcasty, których warto słuchać

To coś dla osób, które uczą się języka włoskiego (musicie jednak znać już trochę włoski, ponieważ jest on prowadzony tylko po włosku przez Włocha :). Odcinki poruszają różnorodną tematykę, więc oprócz podszlifowania języka możemy dowiedzieć się ciekawostek związanych z kulturą i życiem codziennym Włochów.

Strefa Psyche Uniwersytetu SPWS

Podcasty, których warto słuchać

Bardzo merytoryczny, ciekawy i profesjonalny podcast, popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym poziomie. Dzięki niemu możecie poszerzyć swoją wiedzę związaną z szeroko pojęta psychologią i socjologią, W każdym miesiącu poruszana jest inna tematyka, dlatego każdy najdzie tutaj temat, który może go zainteresować. Sama nie przesłuchałam jeszcze wszystkich odcinków, ale mam nadzieję, że niedługo to się zmieni 🙂

Aktualnie to wszystko czego słucham. Myślę, że z czasem ta lista będzie się powiększać. Jeśli uważasz, że czegoś tutaj brakuje i warto polecić jakiś podcast to daj znać 🙂

I oczywiście piszcie jakich podcastów aktualnie słuchacie 🙂

Buziaki,

Angelika

Zobacz więcej – Ulubione, sportowe kanały na Youtubie

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *