Sierpień to urlop, a co za tym idzie czas na książki. Warte polecenia książki na sierpień to post dla tych, którzy nie wiedzą co mogliby przeczytać 🙂

Książki atakują nas ostatnio z każdej strony. Wszędzie mówi się, że My Polacy książek nie czytamy. Czy tak jest naprawdę? Mam cichą nadzieję, że nie, ale jednak obserwując statystyki czytelnictwa w Polsce, można odnieś wrażenie, że rzeczywiście czytamy mało.

Warte polecenia książki na  sierpień

Walczę z tym, zaczynając od siebie 🙂 Każdego roku zakładam sobie, że przeczytam określoną ilość książek w roku. Na 2019 założyłam 30 książek. Nie wybrałam konkretnych tytułów, wybieram je raczej na bieżąco, inspirując się tym co akurat interesuje mnie w danym miesiącu.

I tak w lipcu postawiłam na jedzenie i psychologię 🙂 Udało mi się przeczytać aż 4 książki, ale to tylko dlatego, że naprawdę mnie wciągnęły. Z czystym sumieniem mogę je Wam polecić.

,,Na marne” – Marta Sapała

Warte polecenia książki na  sierpień

Marnowanie żywności to temat bardzo na czasie. Przyznam, że osobiście jestem z nim bardzo związana, dlatego kupiłam tę książkę zaraz po premierze. ,,Na marne” to zbiór reportaży (tworzących ze sobą spójną całość), które przedstawiają problem marnowania żywności z wielu punktów widzenia. Autorka przedstawiając historię ludzi, pokazuje nam jak złożony jest to problem oraz jak wiele konsekwencji za sobą pociąga.

Książka dużo mi dała. Pokazała problem z zupełnie innej strony, pozwoliła głębiej zastanowić się nad moimi codziennymi nawykami kulinarnymi i żywieniowymi. I choć wcześniej naprawdę starałam się nie marnować, tak teraz zwracam jeszcze większą uwagę na to, aby nie wyrzucać do kosza żadnego jedzenia.

Książkę możecie kupić we wszystkich dobrych księgarniach.

,,Dzieje łakomstwa i obżarstwa” – Adrianna Ewa Stawska

Warte polecenia książki na  sierpień

Kolejna pozycja dotycząca jedzenia. Jednak tym razem z nieco innej strony. W tej publikacji jedzenie pokazane jest jako element kultury i historii. To książka dla miłośników food studies, socjologii i antropologii, ale także wszystkich, którzy interesują się historią 🙂 Autorka opowiada o początkach jedzenia i początkach europejskiej kultury kulinarnej – zaczynając od menu jaskiniowców, kończąc na współczesnym nam barach mlecznych.

Razem z nią podążamy szlakiem menu mieszkańców paeolitu, ludzi z kręgu polarnego, wchodzimy do jadalni starożytnych Greków i Rzymian, a także przyglądamy się kulinarnym rytuałom prasłowiańskim.

Oprócz wglądu w dawne zwyczaje kulinarne poznajemy nie tylko odległe nam czasy, ale również dowiadujemy się skąd wzięły się niektóre z naszych tradycji 🙂 Dodatkowo mamy tutaj również kilka ciekawych przepisów 🙂

,,W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem”  – Kelly G. Wilson, Troy Dufrene

Warte polecenia książki na  sierpień

Zmiana tematu. Z kulinariów przechodzimy w psychologię. ,,W sieci natrętnych myśli” to książka o terapii akceptacji i zaangażowania. Ale przede wszystkim to książka o lęku i niepokoju – zjawiskach, które tak często nam towarzyszą i które tak często mają ogromny wpływ na nasze życie. Bywa tak, że obawiamy się lub boimy nawet wtedy, gdy w rzeczywistości nic nam nie zagraża. Ten lęk i niepokój powoli i niezauważalnie niszczą nasze życie.

Książka ta jest niezwykle pomocnym narzędziem, dzięki którym można zaakceptować i zrozumieć swoje uczucia, uwolnić się od lęku. Dzięki technikom i narzędziom zaproponowanym przez autorów łatwiej uporać się z lękiem i niepokojem. Dla mnie, ogromnym atutem tej książki jest duża ilość praktycznych ćwiczeń pomocnych w przeanalizowania aspektów związanych z przeżywanym, nadmiernym lękiem w ramach samopomocy. 

Dlatego polecam tę książę wszystkim tym, którzy chcą zrozumieć swoje emocje i jakoś je ,,naprawić” lub po prostu oswoić. Zatem jeżeli chcecie wiedzieć, w jaki sposób uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem – ta książka jest dla Was. 

,,Mądrzej, szybciej, lepiej” – Charles Duhigg

Warte polecenia książki na  sierpień

Ostatnia pozycja to również książka zahaczająca o psychologię, jednak określiłabym go jako poradnik motywacyjny. Opowiada on o ośmiu kluczowych obszarach motywacji, efektywności i wyznaczania celów. Autor opierając się o najnowsze wyniki badań naukowych, jak również na doświadczeniu własnym, ale także dyrektorów generalnych, reformatorów oświaty, generałów wojska, agentów FBI, pilotów samolotów pasażerskich i scenarzystów z Broadwayu udowadnia, że najbardziej produktywni ludzie, firmy i organizacje faktycznie działają inaczej, ale robią to dlatego, że zupełnie inaczej postrzegają świat i inaczej podejmują decyzje.

“Mądrzej, szybciej, lepiej” to doskonała lekcja tego jak efektywnie wykorzystywać czas, umiejętnie korzystać z różnych narzędzi, mądrze wychowywać dzieci, czy zarządzać swoim zespołem. To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat tego jak funkcjonuje nasz mózg i jak go stymulować, żeby pobudzić go do efektywnego działania. Dużą zaletą tej pozycji jest język – autor tłumaczy naprawdę skomplikowane kwestie bardzo prostym i obrazowym językiem.

Jeśli ta książka Was zainteresowała to polecam Wam serdecznie druga publikacje tego autora – Siłę nawyku 🙂

Czytaj więcej – Warte polecenia książki na czerwiec

Tyle mogę polecić Wam w tym miesiącu 🙂 A co Wy teraz aktualnie czytacie?

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: