Dlaczego warto pić kawę?

Dlaczego warto pić kawę? Na temat kawy od wielu lat krąży wiele mitów. Z jednej strony słyszymy, że kawa to samo zło. Z drugiej napój ten nazywany jest napojem Bogów i lekiem na wszystko. Jak to z tą kawą jest? Warto po nią sięgać?

Dlaczego warto pić kawę?

Z badań wynika, że kawa, spożywana z umiarkowaniem, może przynosić wiele zdrowotnych korzyści. W badaniu, którym objęto 400 tysięcy dorosłych osób wykazano, iż codzienne wypijanie niewielkich ilości kawy może zmniejszyć ryzyko zgonów z powodu wielu chorób, między innymi cukrzycy, udarów, chorób układu krążenia czy układu oddechowego.

Konkretnie – jakie właściwości zdrowotne posiada kawa?

  • Pobudza do działania –  kofeina zawarta w kawie sprawia, że jesteśmy mniej senni, mamy więcej energii oraz poprawia się nasza koncentracja. Ma to też pozytywne przełożenie na pamięć długotrwałą. Wiele badań potwierdza także pozytywny wpływ kawy na profilaktykę chorób Alzhaimera i Parkinsona. W przypadku choroby Alzhaimera badania pokazują, że wypijanie trzech filiżanek kawy dziennie powoduje, że zachorowalność na tę chorobę może się zmniejszyć o ok. 30%.
  • Osoby, które regularnie piją umiarkowane ilości kawy, mają mniejsze stężenie enzymów wątrobowych we krwi. To zaś przekłada się na funkcje tego organu i na fakt, że u kawoszy stwierdza się mniejszą zachorowalność na nowotwory wątroby.
  • Kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów i innych związków bioaktywnych, które “wymiatają” z organizmu wolne rodniki. Dzięki temu wolniej się starzejemy, nasze komórki mogą prawidłowo funkcjonować i jesteśmy mniej narażeni na rozwój np. komórek nowotworowych.
  • Zawiera niewielkie ilości witamin B3, B5 i niacyny, a także niewielkie ilości magnezu, potasu oraz cynku.
  • Poprawia humor – kofeina “podszywa się” pod adenozynę i blokuje w mózgu receptory, które są nastawione na wychwytywanie informacji: “Jestem zmęczony “. Dzięki temu czujemy się rześcy i gotowi z uśmiechem na ustach stawić czoło przeciwnościom dnia.
  • Pomaga w odchudzaniu – kofeina podkręca metabolizm. Sprawia, że energia dostarczona w pożywieniu jest spalana i zamieniana na ciepło, a nie na tkankę tłuszczową.
  • Wspomaga regenerację – Alkaloidy zawarte w kawie przyśpieszają odnawianie zapasów glikogenu, który wykorzystywany jest przede wszystkim podczas długotrwałego wysiłku.
Dlaczego warto pić kawę?

Kiedy pić kawę?

Każda pora na kawę jest dobra? Niestety nie. Najlepszy moment na kawę to czas pomiędzy godziną 9:30 a 11:30, który powiązany jest z naszym rytmem dobowym. Dokładniej z wahaniami stężenia kortyzolu (zwanego hormonem stresu) w organizmie. Wcześniejsza pora (czyli przed 9:30) sprzyja obniżaniu pobudzającego efektu kofeiny. Ma to związek z kortyzolem – hormonem stresu, który krąży w naszym organizmie między 8 a 9 rano.

Jego podwyższony stan może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Koleje skoki kortyzolu w organizmie pojawiają się także między 12 a 13 oraz 17:30 i 18:30. Wtedy również lepiej nie pić kawy.

Pamiętajmy także, że pierwsze działanie kawy odczujemy już po pół godziny od czasu jej wypicia, a pobudzenie może się utrzymywać nawet do 5 godzin.

Zobacz więcej – Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Jaką kawę lubisz najbardziej?

Jaką kawę byśmy nie wybrali, pamiętajmy, że prozdrowotne właściwości kawy są obserwowane przy jej umiarkowanym spożyciu, wynoszącym ok. 300 – 400 mg kofeiny dziennie. Odpowiada to mniej więcej pięciu niewielkim filiżankom (o poj. 125 ml) “małej czarnej”.

Ze względów zdrowotnych lepiej nie przekraczać tej dawki, ponieważ co prawda kawa niesie ze sobą wiele prozdrowotnych właściwości to jednak, jeśli z nią przesadzimy to może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

I na koniec pytanie do Was – jaką kawę lubicie najbardziej?

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *