Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chleba oraz Światowy Dzień Żywności. Te dwa święta (i to, że występują w tym samym dniu) powinno skłonić nas do refleksji. Refleksji na temat naszego szacunku do jedzenia.

Światowy Dzień Chleba i Światowy Dzień Żywności

Marnowanie jedzenia

Zastanów się, jak często zdarza Ci się wyrzucić jedzenie do kosza? Czy w ogóle to robisz? Jeśli tak to dlaczego? Dlaczego wyrzucasz to na co musiałeś/aś ciężko zapracować?

Zapewne w Twojej głowie pojawia się teraz myśl, że wcale nie marnujesz jedzenia (no a jeśli już to tylko sporadycznie). No cóż, niestety aż 40% Polaków przyznało się do wyrzucania jedzenia (a ile będzie takich osób, które się do tego nie przyznały?). Statystycznie każdy z nas wyrzuca rocznie ok. 235 kg żywności. Rocznie do kosza wkładamy ok. 2000 zł. Dużo? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. Ja uważam, że to bardzo dużo.

Dlaczego marnujemy żywność?

Przede wszystkim kupujemy za dużo. A kupujemy za dużo, bo nie robimy listy zakupów. Nie zastanawiamy się co przygotujemy z zakupionych produktów i jak je wykorzystamy. Robimy zakupy pod wpływem chwili.

I z tego powodu przekraczamy termin przydatności do spożycia. Zapominamy o żywności, którą kupiliśmy, albo nie wiemy co moglibyśmy z nią zrobić.

Nie potrafimy również właściwie przechowywać żywności. Nie zastanawiamy się, gdzie powinniśmy przechowywać warzywa i owoce, żeby przedłużyć ich trwałość, mamy bałagan w lodówce, wkładamy do niej wszystko bez zastanowienia.

Co marnujemy?

Niestety tutaj muszę nawiązać do dzisiejszego święta. Od wielu lat to właśnie Chleb jest tym produktem, który najczęściej ląduje w naszym koszu. Badania realizowane przez Federację Polskich Banków Żywności pokazują, iż 23,7% Polaków przyznała, iż wyrzuca chleb do kosza.

Światowy Dzień Chleba i Światowy Dzień Żywności

Jak wykorzystać czerstwe pieczywo?

Dlaczego to robimy? Dlaczego wyrzucamy chleb do kosza? Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że po prostu kupujemy go za dużo. Chleb ma również to do siebie, że dość szybko się psuje. A my, Konsumenci chcemy, aby chleb był zawsze świeży i chrupiący. Z związku z tym, to czego nie zjemy na kolację, rano wyrzucamy do kosza i kupujemy nowy chlebek.

Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jak można wykorzystać czerstwe pieczywo. Wydaje nam się, że możemy z niego zrobić jedynie bułkę tartą, czy grzanki. To nieprawda. Chleb może być głównym składnikiem wielu smacznych dań.  

Co możemy zrobić z chleba? Dla miłośników słodkości proponuję ciasta 🙂 Całkiem niedawno podzieliłam się z Wami przepisem na Szarlotkę na chlebowym spodzie. W moim domu to naprawdę hit 🙂

Z chleba zrobicie także zupę, zapiekankę, pudding, tosty francuskie, knedle, a także pizzę i wiele innych pyszności 🙂

Pamiętajmy także, że chleb można mrozić. Jeśli zdarzy Wam się kupić za dużo pieczywa – nie czekajcie aż się zepsuje, od razu pokrójcie go w kromki i włóżcie do zamrażalnika.

Myślę, że już niedługo będę mogła podzielić się z Wami e-bookiem, w którym znajdziecie pomysły na wykorzystanie czerstwego pieczywa 😉

Jeśli macie jakieś swoje sposoby na niemarnowanie jedzenia, a w szczególności chleba piszcie do mnie 🙂

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *