Zero waste, less waste, ochrona środowiska, segregacja, niemarnowanie i troska. Słowa, które w ostatnim roku pojawiły się w naszym społecznym słowniku i katalogu zachowań. Czym właściwie jest ten cały trend? Czy powinniśmy się nim przejmować?

Czym jest to całe zero waste i po co nam to?

Tłumacząc dosłownie – zero waste to zero odpadów, a less waste to ograniczenie opadów, które produkujemy. To hasła, które wyznaczają pewien styl życia opierający się na trosce o środowisko. To właśnie planeta, a właściwie widmo jej kompletnego zniszczenia jest podstawą tego ruchu.

O co właściwie tyle hałasu? Kiedyś tego nie było i jakoś nam się żyło? To prawda, ale przez te lata totalnej beztroski i zatracenia się w konsumpcjonizmie zrobiliśmy naprawdę ogromny bałagan w tym naszym wspólnym domku. Wszystko to co się teraz dzieje: susze, powodzenia, wysychanie rzek, zanieczyszczenia i w efekcie nasze choroby to skutek naszych wieloletnich działań, wieloletniej troski o własną wygodę i własny czubek nosa.

Teraz zaczęliśmy dostrzegać, że ta droga nie prowadzi donikąd, albo może inaczej – nie prowadzi nas do niczego dobrego. Cieszę się, że w końcu coś zaczyna się dziać, że zaczęliśmy jako społeczeństwo dostrzegać, że musimy dbać o naszą planetę i zmiany zacząć od siebie.

Jak? Ja jestem wielką fanką metody małych kroczków. Małych zmian, takich naprawdę małych, które nie będą nas na początek bardzo obciążać. Dopiero potem, wprowadzaj większe zmiany. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Powolna zmiana to większa szansa na trwałą zmianę 🙂

Co robić, aby być lees waste?

Ten styl życia opiera się na kilku zasadach. To między innymi:

 • ograniczeniu nadmiernego konsumpcjonizmu, poprzez nieuleganie chwilowym zachciankom,
 • robienie przemyślanych zakupów,
 • wykorzystywanie tego co już mamy zamiast kupowania nowych przedmiotów,
 • kierowanie się zasadą minimalizmu – im mniej zbędnych rzeczy wokół nas tym lepiej,
 • niemarnowanie żywności – niekupowanie na zapas, układanie list zakupowych, maksymalne wykorzystanie pozostałości i resztek itp.

Less waste to jednym słowem ograniczanie, dążenie do minimalizmu i odejście od konsumpcyjnego stylu życia. Wszystkie nasze działania typu: przerabianie starych ubrań na nowe, wykorzystywanie resztek jedzenia do innych dań, kreatywne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, zabieranie ze sobą torby na zakupy, noszenie własnej butelki lub kubka na kawę itp.

Czym jest zero waste:

Zasada zero waste opiera się na słynnym haśle 6R:

 • Refuse (odmawiaj) – oznacza dbałość o to, aby dodatkowe śmieci nie trafiały do naszego domu,
 • Reduce (redukuj) – to zminimalizowanie kupna niepotrzebnych produktów,
 • Reuse (ponowne użycie) – oznacza przekazywanie lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy osobom potrzebującym oraz wielokrotne użycie rzeczy, których nie trzeba wyrzucać,
 • Repair (naprawa) – to naprawa przede wszystkim usterek drobnego sprzętu elektronicznego, a także ubrań i produktów, których nie trzeba jeszcze wymieniać na nowe,
 • Recycle (recykling) – ponowne wykorzystanie np. szklanych butelek w procesie recyklingu,
 • Rot (kompostowanie) – wykorzystanie odpadów biologicznych w celu nawożenia roślin.
Czym jest to całe zero waste i po co nam to?

Można powiedzieć, że zero wast to kolejny poziom zaawansowania less waste 😉

Trudno tutaj określić jednoznaczną granicę między tymi dwoma pojęciami. Tak naprawdę oby dwa mówią o tym samym, zakładają te same ograniczenia i zasady. Różnica jak dla mnie tkwi w podejściu. Nurt less waste opiera się na słowie STARAJ SIĘ. Natomiast zero waste to dla mnie wyższy poziom, tutaj słowo klucz to: NIE RÓB, ZREZYGNUJ, BĄDŹ NA 100% ZAWSZE. Tutaj do wszystkiego podchodzi się już bardziej restrykcyjnie. Już się nie staramy, ale musimy rezygnować z plastiku, niemarnować, przetwarzać.

Do mnie less waste przemawia bardziej. Wierzę, że rozsądnym podejściem można wiele zmienić, więcej niż ostrymi restrykcjami.

A Wy co o tym sądzicie? Zgadzacie się ze mną? Co uważacie o tych trendach?

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: