Arancini dolci di Carnevale

Arancini dolci di Carnevale to tradycyjny, włoski, karnawałowy wypiek, typowy dla regionu Marche.

Kiedy słyszymy o arancini, natychmiast przychodzą nam myśl pyszne sycylijskie krokiety ryżowe nadziewane różnymi przysmakami. Niewielu prawdopodobnie kojarzy tę nazwę z zupełnie inną receptą typową dla tradycji Marche i związaną z okresem karnawału.

W regionie Marche, a zwłaszcza w regionie Ankona, w okresie karnawału można łatwo znaleźć Arancini w lokalnych piekarniach i cukierniach. Ponadto w niektórych rodzinach zwyczaj przygotowywania ich w domu jest nadal powszechny.

Arancini di Carnevale są ciastkami zrobionymi z ciasta, jajek, mleka i cukru, które są zwijane po doprawieniu skórką, a niekiedy sokiem pomarańczowym. Po wykonaniu charakterystycznych krętlików są one smażone.

Zgodnie z tradycją arancini można również przygotować w innej wersji o smaku cytryny. W tym przypadku przepis naturalnie przyjmuje nazwę „Limoncini”.

Arancini dolci di Carnevale

Arancini dolci di Carnevale

Składniki na ok. 30 sztuk

 • 2 jajka
 • 50 g masła
 • 250 ml mleka
 • 600 g mąki pszennej
 • łyżeczka proszku do pieczenia
 • skórka otarta z 3 pomarańczy
 • 200 g cukru
 • + olej do smażenia

Sposób wykonania:

 1. Do miski przesiej mąkę drożdżami do pieczenia. Mleko podgrzej, aby było ciepłe, ale nie gorące.
 2. W drugim naczyniu połącz jajka z ciepłym mlekiem oraz rozpuszczonym masłem. Wymieszaj.
 3. Do mąki dodaj masę mleczno – jajeczną. Zagniataj ciasto aż do połączenia się składników. Ciasto powinno być elastyczne i łatwo odchodzić od ręki. Gotowe odłóż do miski i zostaw na ok. 30 minut w ciepłym miejscu.
 4. W tym czasie przygotuj nadzienie: do miseczki przesyp cukier, dodaj do niego skórkę otartą z 3 pomarańczy i łyżkę soku z pomarańczy. Wymieszaj.
 5. Ciasto podziel na dwie części. Każdą z nich rozwałkuj na ok. 0,3 cm. Na każdy placek wyłóż połowę nadzienia, tak aby pokryło całą jego powierzchnię. Pozostaw jedynie miejsce na krawędziach.
 6. Ciasto zwiń w rulon, dość ściśle. Następnie rulon pokrój w plastry o szerokości 1 cm. Każdy kawałek lekko spłaszcz i upewnij się, że ciasteczko jest dobrze sklejone.
 7. W wysokim rondlu rozgrzej olej. Smaż na nim arancini ok. 4 minut.
 8. Po usmażeniu arancino odkładaj na talerz, nie wykładaj go jednak papierowym ręcznikiem, ponieważ będą się do niego przyklejać.
 9. Podawaj po przestygnięciu 🙂
Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *