Jak gotować by nie marnować?

Marnujemy. Nie ma co się oszukiwać i mówić, że nas to nie dotyczy. Dotyczy i to bardzo. 53% marnowanej żywności to nasza wina. To my odpowiadamy za to, że żywność zamiast na stoły trafia do kosza. I niszczy nas: nasze portfele, nasze środowisko i nasze sumienie. Jak temu zaradzić? Jak gotować by nie marnować?

Marnowanie żywności

Od kilku lat pracuję w Banku Żywności w Krakowie. Na co dzień obserwuje ten problem. Widzę żywność, która mogłaby trafić do kosza, spotykam się z ludźmi, którzy chcą coś zrobić, chcą ograniczyć marnowanie, ale nie zawsze wiedzą jak się do tego dobrze zabrać.

Obserwuje uważnie. Te obserwacje doprowadziły mnie do smutnego wniosku: znaczna część wyrzucanej przez nas żywności ląduje w koszu, bo nie potrafimy jej wykorzystać. Nie wiemy co zrobić z produktami, które kupiliśmy.

Oczywiście są też inne powody: za dużo kupujemy, zapominamy, że coś kupiliśmy, mamy bałagan w szafkach i lodówce, przez co przegapiamy termin przydatności do spożycia. Ale najbardziej uderzył mnie powód braku wiedzy. Wydaje mi się to szczególnie dziwne, ze względu na fakt, że obecnie o kulinarne inspiracje nie trudno.

A jednak.

Jak gotować by nie marnować?

Rzeczywiście chyba za mało mówi się o tym jak wykorzystywać ,,resztki”. I nie mam tutaj na myśli liści z warzyw, które niektórzy uważają za niejadalne (ja też). Mam na myśli produkty, które często zostają: pieczywo, kawałki wędlin, warzywa, resztki sera, czy mięsa.

Dlatego stworzyłam ten e-book: ,,Kuchnia z szacunkiem do jedzenia” to moja odpowiedź na ten problem. Znajdziecie tutaj 25 przepisów na dania, które pomogą Wam zagospodarować pozostałości. Dla ułatwienia podzieliłam go na 5 części, a każda z nich dedykowana jest jednemu produktowi.

Dodatkowo każdy przepis opatrzony jest poradami oraz ma przeliczone wartości odżywcze.

W e-booku znajdziecie między innymi przepis na słodkie knedle z pieczywa, pizze na spodzie chlebowym, ciasteczka z parmezanem, warzywne arancini, tortille z patelni oraz wiele innych 🙂

Bonus

Dodatkowo dla każdego kto zdecyduje się zakupić ebook przygotowałam planer posiłków oraz szablon listy zakupów do wydruku. Mam nadzieję, że te produkty pozwolą Wam zapanować nad zakupami, a w efekcie mniej marnować.

Ebook możecie kupić tutaj – KUPUJĘ 🙂

Jeśli się naniego zdecydujecie, koniecznie podzielcie się swoją opinią 🙂 Mam nadzieję, że zainspiruje on Was do kulinarnych eksperymentów.

Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do kontaktu 🙂

redakcja@wzielonejkuchni.com

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *