Jak obchodzi się Tłusty Czwartek we Włoszech?

Jak obchodzi się Tłusty Czwartek we Włoszech? Jak obchodzi się karnawał? Karnawał we Włoszech obchodzi się dość uroczyście. Każdy region ma własne tradycje, zwyczaje i własne słodkości 🙂 Jedno jest pewne: jest naprawdę pięknie i smacznie 🙂

Najbardziej znany karnawałem we Włoszech jest Carnevale di Venezia. W czasie jego trwania żyje nim całe miasto, dlatego ulice są pełne kolorowych masek, muzyki i zabawy. Mieszkańcy Wenecji prześcigają się w produkcji tradycyjnych masek i  organizacji różnych wydarzeń związanych z karnawałem. 

Podobnie w pozostałych miastach dość popularną tradycją karnawałową są uliczne przemarsze i parady. Ta tradycja jest obecna na przykład w:   Viareggio (Toscana),  Putignano (Puglia), AcirealeSciacca (Sicilia). W innych miejscowościach nawiązuje się do folkloru, dawnych zwyczajów. I tak na przykład w  Ivrea (Piemonte organizuje się walkę na pomarańcze).

Jak obchodzi się Tłusty Czwartek we Włoszech?

Podobnie jak u nas, Włosi również najbardziej uroczyście świętują końcówkę karnawału. I podobnie jak w Polsce, na tę okazję przygotowują karnawałowe wypieki, ale jest jedna mała różnica.

Tłusty czwartek we wtorek

Włosi Tłusty Czwartek obchodzą we… wtorek 🙂 Ten dzień nazywa się Martedi grasso, czyli Tłusty Wtorek. Podobnie jak w Polsce jest on związany z zakończeniem ostatniego tygodnia karnawału, ale Włosi w ten dzień nie jedzą konkretnie pączków, lecz różnego rodzaju tradycyjne słodkości (w zależności od regionu).

Jeśli chcecie powiedzieć Włochom, że obchodzicie Tłusty Czwartek możecie użyć sformułowania “festa del bombolone” lub “sagra del bombolone”. Wtedy Włoch zrozumie, że chodzi nam o dzień, w którym obchodzimy “święto pączka” czyli po prostu jemy pączki.

Włoskie, karnawałowe wypieki

Le chiacchiere

Innymi słowy to tradycyjny wypiek karnawałowy, z którym spotkamy się w wielu regionach Włoch. W zależności od regionu włoskiego, w którym są przygotowane, przybierają różne nazwy, na przykład: Frappe w Rzymie, Bugie w Piemoncie, Crostoli lub Galani w Veneto, w Toskanii mówi się na nie Cenciami. Ich pochodzenie jest kontrowersyjne. Według niektórych uczonych sięga starożytnego Rzymu, kiedy z okazji Saturnali przygotowano święto odpowiadające naszemu karnawałowi, deserom jajecznym i mącznym zwanym „frictilia”, ponieważ smażono je na smalcu.
Są jednak tacy, którzy przypisują autorstwo gadania neapolitańskiemu szefowi kuchni, Raffaele Esposito. Przygotował je po raz pierwszy dla królowej Margherity z Sabaudii, która podczas popołudniowego „gadania” chciała czegoś słodkiego dla siebie i swoich gości.

PS. Chiacchiere to po polsku paplanina, gadanie, plotki 🙂

Le chiacchiere

Le zeppole

To wypieki, podobne do naszych pączków, charakterystyczne dla regionów środkowych i południowych, zwłaszcza Kampanii, Apulii i Sardynii (gdzie nazywane są „zippulas”). Te wypieki przygotowuje się z mąki, cukru i ziemniaków. Pierwotnie związane były z świętem San Giuseppe (lub Dniem Ojca). Jednak te zeppole di carnevale różnią się od tych przygotowywanych z okazji San Giuseppe 🙂

Le zeppole

Le castagnole

To takie nasze mini pączki 🙂 Le castagnole to po włosku kasztany. Te wypieki zawdzięczają swoją nazwę podobieństwu do kasztanów 🙂 To słodkości charakterystyczne głównie dla regionu Emilia-Romagna. Znane są również pod nazwą: Friuli, gnocchi dolci, a w Umbrii prendono nazywa się je Struffoli di carnevale, cicerchiata lub favette mielate.

Le castagnole

Le fritole vente

Fritole to tradycyjny wypiek z Wenecji przygotowywany w okresie karnawału. Po raz pierwszy przygotowano go w roku 1600. Potem, od czego czasu ich receptura troszkę się zmieniła 🙂 Aktualnie istnieje wiele wersji tych słodkości: z rodzynkami inne z orzeszkami pinii lub suszonymi owocami, a nawet z budyniem lub czekoladą.

La schiacciata fiorentina

We Florencji nie ma karnawału bez ciasta, które nazywa się schiacciata.
Starożytna receptura tej miękkiej toskańskiej specjalności jest wynikiem ubogiej i prostej kuchni, która wykorzystała niewiele dostępnych składników do stworzenia smacznych potraw. Obecność smalcu, a czasem nawet skwarków przypomina typowy karnawałowy zwyczaj przygotowywania tłustych potraw z uwagi na początek Wielkiego Postu. Zgodnie z oryginalną recepturą florenckiego schiacciata to miękkie, niskie i prostokątne ciasto, pachnące pomarańczą i szafranem. Następnie, co istotne jest ogólnie ozdobione symbolem miasta: lilią.

Jak obchodzi się Tłusty Czwartek we Włoszech?

Le canestrelle

Wśród typowych deserów karnawałowych trzeba wspomnieć o Canestrelle, słodkości charakterystycznych dla regionu Basilicata. Przygotowuje się je z mąki, cukru i jajek. Wyglądem przypominają małe kosze 🙂

Le canestrelle

I fatti fritti

Przenosimy się na Sardynię, aby porozmawiać o Fatti Fritti lub „Frati fritti”. Są to pączki nadziewane kremem, o typowym bursztynowym kolorze z jasnym paskiem pośrodku, ponieważ smażenie odbywa się najpierw z jednej strony, a następnie z drugiej. Tworzy to subtelny obszar, który pozostaje bardziej miękki.

Źródło

Mapa karnawałowych wypieków:

ABRUZZO: cicerchiata, gnocchetti di carnevle.

BASILICATA: chiacchiere, taralli al naspro

CALABRIA: pignolata, chiacchiere. 

CAMPANIA: struffoli, zeppole, wytrawna tarta

EMILIA ROMAGNA: sfrappole, lasagnette.

FRIULI VENEZIA GIULIA: frittelle, le castagnole. 

LAZIO: frappe, castagnole..

LIGURIA: bugie

LOMBARDIA: tortelli

MARCHE: scroccafusi.

MOLISE: scorpelle. 

PIEMONTE: bugie, nastri fritti

PUGLIA: chiacchiere e frittelle

SARDEGNA: fatti fritti.

SICILIA: pignolata.

TOSCANA: berlingozzi.

UMBRIA: frappe, struffoli.

VALLE D’AOSTA: bugie, panzerotti alla marmellata

VENETO: galani.

Włoskie słówka związane z Tłustym Czwartkiem:

  • Giovedi grasso – Tłusty wtorek
  • Il bombolone – pączek
  • Chiacchiere di Carnevale – faworki
  • Il bombolone con glassa di zucchero
  • Il bombolone con lo zucchero a velo
  • Sagra del bombolone lub festa del bombolone – święto pączka

Podsumowując, mam nadzieję, że podobał Wam się ten wpis i dowiedzieliście się czegoś nowego 🙂

Buziaki,

AngelikaPrint Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *