Pancakes day

Myślicie, że to koniec karnawałowych pyszności? Nic bardziej mylnego 🙂 Przed nami Pancakes day, czyli Tłusty Czwartek według Anglików:) Co to za święto? Usiądźcie wygodnie, najlepiej z kubkiem gorącej herbaty i porcją pysznych pancakes 🙂

Pancakes day

Pancakes day obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. To ostatni dzień karnawału 🙂 Ma on podobne korzenie do naszego ,,Tłustego Czwartku”. To idealny moment, żeby najeść się słodyczy przed 40 dniowym postem. To także ostatnia chwila na karnawałowe zabawy 🙂 W tym dniu na ulicach wielu miast odbywają się zabawy, gry, festyny i festiwale, których tradycja sięga 12 wieku.

Pancake Day niejedno ma imię. Nazywa się je także „Shrove Tuesday”. Słowo „Shrove” pochodzi od średniowiecznego wyrazu „shrive”, które najprościej można przetłumaczyć, jako: przyznanie się, wyznanie. Czyli zgodnie z tym tłumaczeniem to dzień spowiedzi i oczyszczenia, które pozwoli wejść w okres Postu.

Źródło

Skąd wzięło się to święto?

Podobnie jak wiele świąt to również ma ,,wielu ojców”. Tradycje i legendy związane z tym dniem są różne i pochodzą już z początków XV wieku, kiedy to narodził się zwyczaj przygotowywania tej najłatwiejszej, ale i chyba jednej z najsmaczniejszych przekąsek świata – pancakes.

Warto tutaj wspomnieć, że w okresie Wielkiego Postu, zgodnie z tradycją nie można było jeść jajek oraz mleka. Dlatego te produkty należało wykorzystać przed postem, aby się nie zepsuły (pochwała za niemarnowanie :)). Naleśniki były tutaj najlepszym wyborem: do ich przygotowania jajka i mleko są niezbędne 🙂

I tutaj zaczyna się legenda.

Legenda zaś mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Podobno była tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której piekł się naleśnik prosto do kościoła.

I w ten sposób stała się legendą, a przygotowane przez nią naleśniki zostały symbolem ostatków 🙂 Na jej cześć co roku organizuje się biegi z patelnią i naleśnikami, w którym uczestnicy muszą podrzucić swój naleśnik przynajmniej trzy razy.

Pancake Day jest obchodzony jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii oraz Kanadzie.

Inspiracje na Pancakes Day

Pancakes Day
Pancakes z truskawkami
Pancakes Day
Gryczane racuszki ze śliwkami
Pancakes Day
Orkiszkowe pancakes z musem truskawkowym
Pancakes Day
Pełnoziarniste dyniowe pancakes
Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *