Nutelle zna każdy, ale nie każdy wie jaka jest słodka historia nutelli. Może też nie każdy się nią zajada, ale zakładam, że każdy kiedyś jej próbował. Nutella jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych i lubianych kremów orzechowo-czekoladowych na świecie.
W czym tkwi jej sukces?

Słodka historia nutelli

Początki nutelli sięgają, uwaga II wojny światowej. Połączenie orzechów laskowych i czekolady nie zostało stworzone tylko dlatego, że to połączenie pysznie smakuje. W tym okresie słodycze, a w szczególności czekolada były towarem mocno deficytowym. Problemy z jej małą ilością zaczęły się jeszcze przed 1939 rokiem. Również później, ze względu na poniesione w okresie wojennym straty Europa nie mogła sobie pozwolić na produkcję lub sprowadzanie odpowiedniej ilości smakołyków, co skłaniało sprzedawców do prób kombinowania i bardziej ekonomicznego wykorzystania zasobów.

Słodka historia nutelli

Nad cukiernictwem zawisło widmo bankructwa. Najbardziej zdeterminowani, aby temu zapobiec byli mistrzowie czekolady z Turynu leżącego w północnych Włoszech. Wpadli oni na pomysł dodawania posiekanych orzechów laskowych do czekolady, co miało sprawić, że ich zapasy starczą na dłużej. W wyniku tych działań powstała przepyszna „gianduja”.

Mistrz Pietro Ferrero

W 1946 roku pojawił się Pietro Ferrero – Włoch, mistrz cukiernictwa. To on opracował przepis, w którym połączył kakao z orzechami, a następnie przerobił te składniki na łatwy do rozsmarowania krem. Początkowo nutella nosiła nazwę Piasta Gianduja.

Pierwsza wersja dzisiejszej Nutelli nie miał z nią zbyt wiele wspólnego. Początkowo Ferrero wprowadził na rynek solidny blok czekolady z zatopionymi w niej orzechami. Dopiero w 1951 roku powstała kremowa wersja przysmaku znana w ówczesnym czasie jako „Supercrema”.

Nazwa „Nutella” powstała 13 lat później. Stał za tym Michele – syn Petro. W latach 60. udoskonalił on formułę na czekoladę. Sprawił, że była bardziej kremowa, dzięki czemu mógł stworzyć pierwszy na świecie słoik Nutelli.
W „Ella” oznacza w języku łacińskim „słodki”. Michele użył angielskiego słowa „nut”, czyli „orzech” z myślą o marketingu. W ten sposób chciał zwiększyć popularność Nutelli w całej Europie.

Sukces

Na przedmieściach pochodzącego z czasów rzymskich włoskiego miasta Alba stoi nowoczesna forteca. Za trzymetrowym betonowym murem i stalowymi bramami strzeżonymi przez umundurowanych mężczyzn znajduje się fabryka czekolady. To fabryka rodziny Ferrero, producenta Nutelli, Tic Tac, Mon Chéri i Kinder

Plan Pietro Ferrero się powiódł. Osiągnął on olbrzymi sukces. Nutella do Polski trafiła dopiero w 1994 roku. Obecnie jest sprzedawana w 190 krajach na świecie.

Do czasu swojej śmierci, w 2015 roku, Michele był najbogatszym Włochem.

Ciekawostki

1. Za powstanie Nutelli po części odpowiadają… Napoleon Bonaparte i Adolf Hitler.

Cała historia zaczyna się w 1806 roku w momencie nałożenia na Wielką Brytanię blokady kontynentalnej, która w zamyśle francuskiego cesarza, miała złamać gospodarkę brytyjską i doprowadzić do upadku kraju. Skutkiem tego były znaczne wzrosty ceny czekolady, co odbijało się i na cenach innych produktów. Co robili przedsiębiorczy cukiernicy? Zaczęli dodawać do drogiego surowca orzechy, aby powiększyć jego objętość, pozostawiając taką sama cenę.

2. Nutella sprzedaje się szybciej niż… ciepłe bułeczki.

Jeden słoik Nutelli jest sprzedawany średnio co 2,5 sekundy. Co ciekawe, na świecie rzadziej rodzą się ludzie, bo potencjalny konsument Nutelli przychodzi na świat co 8 sekund.

3. Nutella powoduje przestępczość.

Nieznani z imienia i nazwiska rabusie ukradli w Niemczech ciężarówkę z ładunkiem o wartości 20 000 dolarów. Zgadnij, cop było w środku? Kradzieży dokonano świadomie.

4. Nutella sprzedawana w ciągu roku wystarczyłaby do pokrycia 1000 boisk do piłki nożnej.

Domowa nutella

Ja osobiście za nutellą nie przepadam. Jestem team masło orzechowe 🙂 Ale czasem zdarza mi się przygotować zdrowszą, domową nutellę 🙂 Zachęcam Was do wypróbowania przepisu i przygotowania swojej wersji 🙂

Przepisy na domową nutellę:

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *