Wszystko co musicie wiedzieć o pizzy

Kochają ją wszyscy. Powodów tej miłości jest wiele: bo smaczna, bo łatwa w przygotowaniu, bo praktycznie można dostać ją wszędzie i zjeść na każdy posiłek. O czym mowa? Drodzy Państwo, dziś opowiem Wam o Królowej Pizzy, a to wszystko dlatego, że już jutro (czyli 9 lutego) jest jej święto 🙂 Rozsiądźcie się wygodnie i sprawdźcie wszystko co musicie wiedzieć o pizzy 🙂

Wszystko co musicie wiedzieć o pizzy

Pizza jest jednym z głównych dań włoskiej tradycji kulinarnej, które ma swoje źródło w bardzo odległych krajach i czasach. Pizza to tak naprawdę mega prosty koncept: mąka, woda, drożdże, no i dodatki. Dlatego tak trudno ustalić kto pierwszy wpadł na ten pomysł. Są jednak pewne dowody wskazujące na to, że pizza wcale nie narodziła się we Włoszech.

Kiedy powstała pizza?

Historia pizzy zaczyna się gdzieś w okolicach 3000 roku p.n.e. Jej początki nie są łatwe. Są tacy, którzy twierdzą, że „pizza” wywodzi się z wypaczenia terminu „pitta”, który był kawałkiem zmiażdżonego chleba używanego do sprawdzania temperatury pieców opalanych drewnem. 

Pomysł używania potraw z chleba zaczął rozprzestrzeniać się po terenach śródziemnomorskich wpływów rzymskich i nierzymskich. Istnieją zatem przykłady focaccias, takich jak „koka” (która ma zarówno słodkie, jak i pikantne odmiany) z Katalonii, regionu Walencji i Balearów, greckiej i włoskiej „pita”, „pide” po turecku lub „piadina”.

Żeby historia nie była taka łatwa, w Starożytnej Grecji wypiekano pierwowzór pizzy, który nosił nazwę plakous. Swoją pizzę mieli także Persowie (według niektórych źródeł mówi się, że Dariusz Wielki, król Persów, użył tarcz jako powierzchni do pieczenia, i stąd wywodzi się zaokrąglony kształt pizzy).

Należy jednak pamiętać, że pieczenie w tamtych czasach nie przewidywało wyłącznego użycia mąki pszennej, w rzeczywistości orkisz był bardziej ceniony i częściej stosowany.

Co o historii pizzy mówi literatura?

Według Giuseppe Nocca, historyka kultury odżywiania, etymologia słowa „pizza” związana jest z pewnym młynem nad rzeką Garigliano będąca granicą między Lacjum a Kampanią. Jego badania potwierdził inny niezależny historyk, Angelo Forgione. Uważa on jednak, że „prapizzą” było danie opisane już przez Platona w słynnej „Uczcie” w ok. 600 r. p.n.e.

  Na pytanie, gdzie urodziła się pizza, jak widać, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. 

Pizza Mastunicola

Na przełomie lat 500 i 600 w Królestwie Neapolu powstaje danie, które możemy uznać za włoski pierwowzór pizzy. Mastunicola – termin, pochodzący od „vasunicola” (bazylia), oznaczał focaccia doprawioną czosnkiem, smalcem i grubą solą. Innym przepisem, który rozpowszechnił się w Królestwie Neapolu, była pizza Cecinelli był to placek z rybą.

Pizza współczesna – pizza Margherita

Aby mówić (wreszcie!) o współczesnej pizzy, trzeba wrócić do 1700 r., w którym po raz pierwszy sprowadzono z Peru jednego z kulinarnych fundamentów kuchni włoskiej: pomidora.

Prawdziwa zmiana nastąpiła jednak w 1889 r. Wtedy neapolitański kucharza Raffaele Esposito, właściciela historycznej neapolitańskiej tawerny “Pizzeria di Pietro e basta così”, przy okazji wizyty królowej Margherity Sabaudzkiej przygotował pizzę z bazylią, mozzarellą i pomidorem, aby odtworzyć trójkolorową włoską flagę.

Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia

Tak naprawdę Raffaele przygotował trzy pizze: cecinielli, pizze z oliwą, serem i bazylią oraz tę najlepszą: z mozzarellą, pomidorami i bazylią.

Królowa Margherita, która nigdy wcześniej nie jadła pizzy, doceniła wersję trzecią i wysłała list z dnia 11 czerwca 1889 r., w którym stwierdziła: 

„Le confermo che le tre qualità di pizze da Lei confezionate per Sua Maestà la Regina vennero trovate buonissime”, tj. potwierdzam, że trzy
składniki pizzy, którą przygotowałeś są bardzo dobre”.

Esposito wykorzystał tę rekomendacje, aby skutecznie promować swoją restaurację, a pizzę nazwał na cześć królowej „Pizza Margherita”.

To właśnie dzięki niemu rozpoczęła się historia pizzy Margherita. Jednak fenomen tej pizzy, pomimo wielkiego sukcesu, pozostał ograniczony do Królestwa Neapolu. Granicę Neapolu pizza ta przekroczyła na początku XX wieku wraz z narodzinami pierwszego lokalu (który oczywiście przyjął nazwę pizzerii).

 Pizza współcześnie

Obecnie roczną sprzedaż pizzy szacuje się na aż 5 miliardów. Poza typową neapolitańską pizzą serwuje się różnorodne kompozycje, które zdobywają swoich wielbicieli na całym świecie.

O d 5 lutego 2010 r. pizza została oficjalnie wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Tradycyjna sztuka neapolitańskiej pizzy została uznana za część dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Absolutnie pizza jest obecnie jedną z najczęściej spożywanych i rozpowszechnionych potraw na świecie. We wszystkich jej niezliczonych odmianach, a których (ponowne) odkrycie i ulepszenie staje się obowiązkiem … ale z pewnością przyjemnością.

Pizzę je się na całym świecie, jednak to Włochy uznawane są za kraj pizzą stojący. Jednak co ciekawe, dane pokazują, że to nie Włosi zjadają najwięcej pizzy. Przebijają ich Amerykanie, którzy zjadają 13 kg pizzy na osobę rocznie. Włosi przy nich wypadają dość blado… jedynie 7,6 kg 😉

A jaką pizzę jadamy najczęściej My Polacy?

Szacuje się, że nawet 96% Polaków chętnie jada pizzę. Aż 73% z nich je ją przynajmniej raz w miesiącu lub nawet częściej. Naszym ulubionym rodzajem pizzy jest pepperoni – sięga po nią nawet co czwarty Polak. Na kolejnych miejscach znalazła się klasyczna margherita, capriciosę oraz pizzę hawajską.

Zdecydowana większość naszych rodaków decyduje się na cienkie ciasto. Za to w naszym kraju nie ma zbyt wielu wielbicieli pizzy calzone – szacuje się, że zamawia ją tylko 2% Polaków.

Jednak, gdy zamawiamy coś do jedzenia to najczęściej stawiamy właśnie na pizzę 🙂

Wszystko co musicie wiedzieć o pizzy

A jaka jest Wasza ulubiona pizza?

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *