Dlaczego w sklepach nie ma drożdży?

Czasy mamy teraz trudne i chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć czym jest to spowodowane. Niestety nasze życie się zmieniło, ale nie zmieniło się u nas jedno – potrzeba robienia zapasów. Nie ma w tym nic dziwnego i nie jest to tylko naszą, polską cechą. Dlaczego w sklepach nie ma drożdży? I jak te drożdże zastąpić? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie 🙂

Dlaczego w sklepach nie ma drożdży?

Dlaczego w sklepach nie ma drożdży?

Zanim wszystko się tak naprawdę zaczęło, to znaczy zanim rząd nałożył na nas duże ograniczenia, My sami uznaliśmy, że zapasy zrobić trzeba, bo przecież nigdy nic nie wiadomo. No właśnie. Nic nie wiadomo. Tutaj mamy główny powód tego zachowania.

To, że nie wiemy i nie możemy przewidzieć jak będzie wyglądało jutro wywołuje u każdego z nas stres i poczucie braku kontroli. Okazuje się, że robienie zakupów i zapasów to jeden ze sposobów na odzyskanie choćby minimalnej ilości kontroli.

Ludzie mają zawsze racje

Działa tutaj również społeczny dowód słuszności.

Zasada, według której człowiek, nie wiedząc jaka decyzja lub jaki pogląd jest słuszny, podejmuje decyzje lub przyjmuje poglądy takie same, jak większość grupy. Innymi słowy uważamy, że jakieś zachowanie jest poprawne wtedy, gdy widzimy innych ludzi, którzy tak właśnie się zachowują.

Gdy widzimy zdjęcia pustych półek, odnosimy wrażenie, że po prostu zapasy zrobić trzeba, bo wszyscy robią, więc o czymś to musi świadczyć. Może wykupią wszystko i dla nas braknie? Może wiedzą z jakiś tajnych źródeł, że trzeba się przygotować na wszystko? W atmosferze lęku i niepewności intuicja podpowiada, że bezpieczniej jest założyć pesymistyczny scenariusz i zrobić zapasy, nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy takiego pomysłu. Nie wiemy co będzie, wiemy, że widzimy puste półki, a nasze zapasy nie wystarczą na długo. Efekt: idziemy do sklepu i kupujemy, więcej niż normalnie byśmy kupili.

Z nudów

Więcej czasu spędzamy w domu, więc z nudów zabieramy się za rzeczy, na które wcześniej brakowało nam czasu. I tak fora i grupy zasypywane są pytaniami o to jak zrobić samodzielnie chleb, bułki, ciasta. Ludzie wymieniają się przepisami i poradami.

Wniosek z tego taki, że na co dzień kupujemy produkty, które teraz, siedząc w domach, możemy przygotować samemu nie narażając się na niepotrzebne wizyty w sklepach oraz zajmując sobie tym czas.

Czym zastąpić drożdże?

No dobrze, ale spóźniliśmy się i drożdży nie kupiliśmy. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy na straconej pozycji, ponieważ łatwo możemy je zastąpić. Jak? To zależy od potrawy, którą chcemy przygotować.

Ciasto drożdżowe

Jeśli chcemy zastąpić drożdże, powinniśmy zadbać o podstawową reakcję tj. powstawanie w cieście dwutlenku węgla (to dzięki niemu wypieki są puszyste i mają pęcherzyki powietrza).

  • Drożdże = soda + sok z cytryny w proporcji 1: 1
  • Drożdże = proszek do pieczenia + kamień winny

Chleb

Alternatywą dla drożdży jest tutaj zakwas. Aktywnym czynnikiem w zakwasie piekarniczym są bakterie przeprowadzające proces fermentacji mlekowej, której produktem jest tak jak w przypadku fermentacji alkoholowej, między innymi dwutlenek węgla. Ciasto na zakwasie wyrasta w taki sam sposób jak ciasto drożdżowe. Różnica polega na tym, że jednym z produktów fermentacji jest kwas mlekowy, oraz niewielka ilość kwasu octowego, nadające wypiekom specyficznego, lekko kwaśnego smaku.

Jak zrobić zakwas? Potrzebujemy około pięciu dni, pewnej ilości mąki, oraz wody. Do czystego słoika wlewamy wodę i wsypujemy taką samą ilość mąki. Potem słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Następnego dnia odlewamy część przefermentowanej mieszanki, oraz dodajemy taką samą jak na początku ilość wody i mąki. Tą samą procedurę powtarzamy raz dziennie przez kilka następnych dni. Piątego dnia zakwas jest gotowy do użycia.

Drożdże świeże, a drożdże instant

Drożdże świeże to produkt, z którego przygotowuje się zaczyn i w takiej postaci dodaje się je do ciast lub innych wypieków. Są bardziej wymagające niż drożdże instant.

Dlaczego w sklepach nie ma drożdży?

Drożdże instant – z drożdży instant nie przygotowuje się zaczynu. Miesza się je w misce wraz z mąką i innymi z suchymi składnikami. Następnie dolewa ciepłe mleko lub ciepłą wodę, które aktywuje proces ich wzrostu. 

W przepisach możemy stosować je zamiennie. Przyjmuje się zasadę, że:

25 gramów drożdży świeżych

7 gramów drożdży instant

To, które drożdże wybierzemy zależy w większości przypadków od naszego wyboru. Dlatego w przepisach możecie wybrać taki rodzaj drożdży, jaki macie lub jaki wolicie 🙂

Przepisy z wykorzystaniem drożdży

Na koniec zostawiam Was z pysznymi przepisami, w których możecie wykorzystać drożdże 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *