Akcja Zostań w domu ciągle trwa. W takim razie jak zmotywować się do ćwiczeń w domu? Co zrobić, aby nie stracić formy (i nawyku regularnej aktywności)? Jak odnaleźć się w gąszczu wszystkich wyzwań, treningów online i przy tym nie zwariować?

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

Osobiście nie wierzę w motywację, tzn. uważam, że istnieje, ale zupełnie nie sprawdza się na dłuższą metę. Jej wadą jest ulotność. Pojawia się falami, na początku silnie na nas oddziałuje, a potem równie szybko i niespodziewanie odpływa zostawiając nas z niczym. Silna motywacja potrzebna jest na samym początku zmiany, na początku budowania nowego nawyku.

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

Czym są nawyki i jak je zbudować?

Czym jest nawyk? Gdybym miała krótko odpowiedzieć na to pytanie, to nawykiem określiłabym automatyzm, który pozwala nam wykonywać pewne czynności, bez ciągłego podejmowania decyzji i bez angażowania zbyt wiele zasobów. Powtarzanie nawyków upraszcza nam życie i daje większy spokój niż ciągłe podejmowanie decyzji. Według różnych szacunków do 40% podejmowanych przez nas decyzji w ciągu dnia wynika z przyzwyczajeń i naszych nawyków.

Nawykiem może być np. ścielenia łóżka zaraz po obudzeniu się. Dzwoni nam budzik, wstajemy, przeciągamy się i od razu ścielimy łóżko. Nie zastanawiamy się nad tym, po prostu wykonujemy tę czynność. W ramach ciekawostek: bardzo polecam wyrobienie sobie takiego nawyku 🙂 Ścieląc łóżko, zaczynasz dzień od małego osobistego zwycięstwa. Udowadniasz sobie, że naprawdę możesz zrobić to, co sobie postanowisz i co zależy włącznie od Ciebie. Przeznaczając czas na tą małą czynność upewniasz się, że Ty panujesz nad snem i czasem, a nie odwrotnie. 

Jak zbudować nawyki?

Nawyki możemy zbudować w każdej dziedzinie życia. Możemy zbudować nawyki związane z żywieniem, aktywnością fizyczną, samorozwojem, codziennymi, domowymi obowiązkami itp.

O tym jak zbudować nawyki pisałam szczegółowo we wpisie: Jak wyrobić dobre nawyki?. Serdecznie Cię do niego zapraszam.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zgłębić ten temat to odsyłam Cię do dwóch książek, które moim zdaniem są naprawdę warte przeczytania. Pierwsza z nich to Atomowe nawyki, James Clear. Poniżej zostawiam Wam filmik, który streszcza tę książkę (ale przeczytajcie ją też w całości).

Druga z polecanych przeze mnie książek to Siła nawyku autorstwa Charles Duhigg.

Gdzie znaleźć sport dla siebie?

Dobrze, więc zakładam, że chcemy (bądź już wyrobiliśmy) nawyk aktywności fizycznej. W czasach przed epidemią było to łatwiejsze, bo mogliśmy wyjść na siłownię, wybrać się na rower, pobiegać, skorzystać z treningów grupowych. Aktualnie jest to niemożliwe albo bardzo utrudnione. Co robić w takiej sytuacji?

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

Z pomocą przychodzi Internet i bijące rekordy popularności treningi online. Aktualnie praktycznie każda siłownia organizuje tego typu zajęcia. Dlatego wybór jest naprawdę ogromny. I mam tu na myśli wybór kanałów, ale również wybór różnych typów treningu. Możecie uczestniczyć w treningach jogi, pilatesu, tańca, aerobiku, trenować tabatę, a nawet boks. Wszystko bez wychodzenia z domu. Ja osobiście jestem trochę przytłoczona tą możliwością wyboru i na początku chciałam spróbować wszystkiego, bo czemu nie. Nie było to dobrym pomysłem.

Dlatego wróciłam do moich sprawdzonych kanałów sportowych, trenerek, z którymi już wcześniej ćwiczyłam i sprawiało mi to przyjemność. Jakie to kanały?

Monika Kołakowska

Na kanale Moniki znajdziecie wiele różnych treningów. Dla mnie Monika jest królową tabat – znajdziecie u niej mnóstwo tego typu zajęć, ale także treningi na określone partie ciała.

Ja aktualnie realizuję jej wyzwanie 30 dni treningów. Super sprawa i bardzo Wam polecam. To wyzwanie zakłada zrobienie 26 treningów w 30 dni. Ćwiczymy od poniedziałku do soboty, a nowe filmiki pokazują się każdego dnia ok. 7 rano.

Tego typu wyzwania pomagają zbudować nawyk regularnej aktywności 🙂

Fixfit – Fitness Lifestyle

Kanał sportowo – dietetyczny, w którym znajdziecie wiele treningów wzmacniających, spalających oraz tutoriali i mini wyzwań. Dodatkowo, autorzy dzielą się przepisami na zdrowe i smaczne dania 🙂

Justdeliciousx

Ostatni kanał, który chciałam Wam dziś polecić to kanał Justyny, który skupiony jest wokół jogi 🙂 Bardzo lubię jej jogowe treningi i regularnie je praktykuję 🙂

Podsumowanie

Wbrew pozorom, kwarantanna to bardzo dobry czas na zmianę, zbudowanie nowych nawyków i poprawę komfortu swojego życia. Mam nadzieję, że ten wpis zainspirował Was bo włączenia aktywności do swoich codziennych rytuałów 🙂 Będzie mi ogromnie miło, jeśli podzielicie się swoimi sportowymi nawykami 🙂

Jeśli szukacie ,,sportowej motywacji” to zapraszam Was na mój Instagram, gdzie pokazuję swoje treningi 🙂

Jak zmotywować się do ćwiczeń w domu?

Do usłyszenia!

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: