Jak kontrolować swoje nawyki? Jak sprawdzić, czy idzie nam tak jak zaplanowaliśmy? I co zrobić, żeby nie odpuścić pracy nad nawykami po pierwszym tygodniu? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym poście. Zapraszam 🙂

Nawyki

Co to jest nawyk, mam nadzieję, że już wiesz 🙂 Jeśli nie to koniecznie zapoznaj się z wpisem: Jak wyrobić dobre nawyki. Dla przypomnienia zostawię tutaj tylko definicję nawyku:

,,zautomatyzowane czynności, sposoby zachowania, które nabywa się w wyniku ćwiczenia – głównie przez powtarzanie. Są to więc świadomie wyuczone zachowania i czynności człowieka”.

Zakładam, że pierwszą część pracy nad nawykami mamy za sobą: wiemy jakie nawyki chcemy wprowadzić, dlaczego te nawyki a nie inne, jak będziemy nad nimi pracować, kiedy będziemy je realizować oraz jakie korzyści przyniosą wybrane przez nas nawyki. Został nam jeszcze jeden, istotny szczegół: co zrobić, aby kontrolować realizacje nawyków?

Jak kontrolować swoje nawyki?

Jestem ogromną zwolenniczką zapisywania. Z teorii i praktyki mogę powiedzieć, że to co zapiszemy na kartce (najlepiej własnoręcznie, a nie na komputerze) ma większą moc sprawczą niż to co tylko sobie ustalimy ,,w myślach”. Dlaczego tak jest?

Kartki nie da się oszukać. Jeśli coś już zapiszemy to nasz mózg odbiera to jako zobowiązanie. Zapisane reguły i zasady trudniej zmienić i trudniej o nich zapomnieć.

Jeśli napiszesz na kartce nad jakimi nawykami pracujesz i założysz, że każdego dnia, gdy zrealizujesz dany nawyk będziesz to zaznaczać jako zadanie zrealizowane to trudniej Ci będzie zrezygnować. Bo głupio przyznać się przed samą sobą, że nie wywiązujemy się z obietnic. Poza tym nasz mózg lubi ten moment, gdy zaznaczamy wykonanie zadania. Ta czynność pokazuje, że jesteśmy konsekwentni, możemy zrobić wszystko to co chcemy.

Sposoby na śledzenie nawyków

Jak w takim razie śledzić nawyki? Osobiście polecam prowadzenie habits trackera. Jest to np. tabela lub graf, w którym odnotowujemy czy dany cel, zadanie, czy też nawyk został w danym dniu wykonany.

Co nam to daje?

  • widzimy jak nam idzie, czy robimy postępy, czy też nie,
  • jest to mobilizacja to realizacji zadań. Dla mnie habit trackers jest taką rywalizacją. Chce zamalować jak najwięcej kratek, dlatego motywuję się do realizacji nawyków,
  • otrzymujemy małe nagrody – odznaczanie czynności jest dla nas przyjemne,
  • widzimy swój sukces, Jeśli będziemy widzieć konkretne, naoczne efekty swoich działań będziemy przyjemniej działać.
  • Pozwala zobaczyć nasze NAWYKI i schematy w codzienności – nie tylko wykształcić nowe, ale uświadomić sobie też te złe.  Jeden rzut oka wystarczy żeby zobaczyć, np. że trudniej nam zmobilizować się do ćwiczeń w weekend, że diety nie trzymamy np. w piątki itp. Ta obserwacja pozwala nam wprowadzić zmiany w nasze postępowanie.

Pomysłów na habit trackery znajdziecie mnóstwo. Pamiętajcie tylko, że habit tracker musi być WASZ – musi przede wszystkim być przyjazny dla Was, nie może być zbyt skomplikowany i czasochłonny. Najlepiej też jeśli będzie on w widocznym miejscu, tak aby o nim nie zapomnieć.

Pamiętajcie też o ewaluacja – co miesiąc analizujcie wypełniony tracker i porównujcie go z poprzednimi miesiącami. Na tej podstawie przygotowujcie tracker na kolejny miesiąc.

A to kilka moich trackerów, które u mnie się sprawdzały:

Jak kontrolować swoje nawyki?
Jak kontrolować swoje nawyki?
Jak kontrolować swoje nawyki?

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: