Przychodzę ze spóźnionym raportem książkowym. Co prawda kończy się już sierpień, a ja nadal nie opowiedziałam Wam co przeczytałam w maju. Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, mogę jedynie powiedzieć, że maj pod względem czytelnictwa wypadł bardzo dobrze i wyzwania nie zaniedbałam :)Co przeczytałam w maju? Jakie książki mogę Wam polecić?

Co przeczytałam w maju?

W maju przeczytałam łącznie trzy książki. Dwie obszerniejsze i jednego krótszego ebooka. Każda z nich dotyczyła innej tematyki, ale każda z nich zostawiła dużo tematów do refleksji oraz inspiracji do zmiany 🙂

Zobacz więcej – Co przeczytałam w kwietniu

Jak zbudować zaangażowaną społeczność?, Olga Budzyńska

Co przeczytałam w maju?

Ten ebook nie jest dla wszystkich. Tak naprawdę to taki podręcznik dla osób, które działają w social mediach lub myślą o rozpoczęciu prowadzenia swoich kont. Jest to też podręcznik dla osób, które mają w głowie ważną i istotną idee, ale nie wiedzą jak przekazać ją dalej i wprowadzić zmianę społeczną.

Jednak jeśli szukacie gotowej recepty na sukces to tutaj jej nie znajdziecie (nie wiem, czy w ogóle gdziekolwiek uda Wam się ją znaleźć). Znajdziecie natomiast pomysły, inspiracje i motywacje. I oczywiście wiedzę opartą na doświadczeniu i ogromnym sukcesie 🙂

Obsesja piękna, Engeln Renee

Co przeczytałam w maju?

Nie będę ukrywać, dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Dawno nic nie dało mi tak do myślenia jak Obsesja piękna. Książka moim, zdaniem, ma charakter rozprawy naukowej połączonej z reportażem.

Autorka na łamach tej publikacji pragnie pokazać jak obsesja na punkcie wyglądu i aparycji stała się epidemią, która przeszkadza kobietom podejmować życiowe decyzje, poprowadzić szczęśliwe i wartościowe życie.

Pokazuje stereotypy i schematy zachowań, które bezwiednie powtarzamy każdego dnia. Pokazuje jak my kobiety same sobie robimy krzywdę, jak współczesny kanon piękna i obsesja na jego punkcie wpływają na życie kobiet.

Sama sobie nie zdawałam z tego sprawy, nigdy nie zastanawiałam się nad głębszymi motywami swoich zachowań. Niestety nie zawsze dbam o swój wygląd, bo tego naprawdę chce. Czasem robię coś, bo tak wypada, bo trzeba dobrze wyglądać, bo co inni powiedzą, bo przecież tak jest przyjęte, że kobieta musi czasem założyć sukienkę i wysokie obcasy.

Bardzo Wam polecam tę książkę. Myślę, że powinna ją przeczytać ją każda kobieta, w każdym wieku, aby pozbyć się chęci porównywania siebie z innymi i spojrzeć na siebie łaskawszym okiem. Bo wygląd to nie wszystko.

Kuchnia dla geeków, Jeff Potrer

Co przeczytałam w maju?

Z tematyki psychologicznej przechodzimy na kulinaria. Zanim zacznę opowiadać o tej książce to może ustalmy kim jest geek?

Według Wikipedii: “geek (czyt.gik) – człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby”.  W żargonie informatycznym geek to komputerowy pasjonat, nie widzący świata poza  informatyką, kochający rozwiązywać informatyczne problemy dla samej przyjemności ich rozwiązywania.

Jesteście kulinarnymi geekami? Jeśli tak to świetnie, ta książka jest dla Was 🙂 Jeff na łamach tej publikacji wyjaśnia w naukowy (ale przystępny sposób) zjawiska, które dzieją się w naszej kuchni. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak przebiega proces karmelizacji, dlaczego czasami do wypieków używamy sody a czasami proszku do pieczenia. Czy też w jaki sposób przebiegają reakcje chemiczne i fizyczne w żywności poddanej obróbce cieplnej. I wiele, wiele innych ciekawostek.

Dodatkowo znajdziecie tu wiele ciekawych wywiadów z profesorami socjologii i psychologii, kulinarnymi bloggerami, specjalistami ds. bezpieczeństwa żywności.

I oczywiście przepisy, ale nie znajdziecie tutaj pięknych, zachęcających zdjęć, więc ta część nie wszystkich pewnie przekona 🙂

Czy warto? Jeśli interesują Cię kulinarne ciekawostki, chcesz zrozumieć jak działają zjawiska w kuchni to zdecydowanie tak 🙂

I tyle udało mi się przeczytać w maju. Jeśli masz dla mnie jakieś ciekawe książki, które Twoim zdaniem powinnam przeczytać to pisz śmiało 🙂

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: