Jak przedłużyć świeżość żywności?

Marnowanie żywności to problem, który boli mnie okropnie. Dlatego, dziś chciałam poruszyć ten temat i dać Ci 20 przydatnych porad, które odpowiedzą na pytanie: Jak przedłużyć świeżość żywności.

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Kiedy zostaje jedzenie, często zadajemy sobie pytanie, jak najlepiej je przechowywać, aby dłużej było świeże. „Gdzie trzymać ser?” „Jak przechowywać sałatkę?”, czy też ,,co zrobić z połówką jabłka?” Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym wpisie.

Sery

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Bardzo często kawałki serów zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki. To niestety duży błąd! Folia nie pozwala serowi „oddychać”, uwalniając oleje i tłuszcze, które pochłaniają smak plastiku. W przypadku serów dojrzewających najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w papierze śniadaniowym. Papier ma porowatą strukturę, która chroni ser przed działaniem powietrza i jednocześnie pozwala mu „oddychać”. Jednak pamiętaj, aby go zmieniać.

Sałaty

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Prosty i praktyczny sposób na dłuższe przechowywanie sałaty w lodówce? Najpierw usuń skrajne liście (te, które wydają nam się najbardziej zniszczone), sałatę zanurz w misce z zimną wodą, dodaj pół łyżki sody oczyszczonej. Sałatę mocz przez co najmniej 15 minut, następnie zmień wodę i pozostaw do namoczenia na kolejne 2 lub 3 minuty. Następnie opłucz i dobrze wysusz suchą szmatką i przechowuj w lodówce w specjalnym pojemniku (w szufladzie na warzywa) zawinięte w ręcznik kuchenny, który wchłonie nadmiar wilgoci. Sałata bardzo dobrze się trzyma przez 2-3 dni.

Szparagi

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Aby szparagi były dłużej świeże i chrupiące, należy je przechowywać jak kwiaty: pociąć łodygi o jeden centymetr i włożyć całą „kiść” do wazonu pełnego świeżej wody. W tej chwili można je włożyć do lodówki, przykryte plastikową torbą, zwracając uwagę na zmianę wody, gdy wydaje się mętna. Dzięki temu wytrzymają około tygodnia (choć oczywiście zawsze najlepiej jest jeść je świeżo kupione!).

Banany

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Banany należą do tzw. „Owoców klimakterium”, czyli dojrzewają dalej nawet po oderwaniu od rośliny. Jeśli chcemy, aby przez długi czas zachowały swój kolor, wystarczy owinąć łodygę folią spożywczą. W ten sposób zapobiegniemy ucieczce etylenu (gazu, który jest naturalnie wytwarzany podczas procesu dojrzewania), spowalniając w ten sposób proces „dojrzewania”.

Jabłka

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Jeśli zjedłaś/eś pół jabłka, pozostałe trzymaj w lodówce, posypując miąższ kilkoma kroplami cytryny.

Truskawki

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Jak unikać wyrzucania truskawek do śmieci? Przygotuj roztwór z 10 części wody i jedną część octu białego lub jabłkowego. Dodaj truskawki, kilka razy zamieszaj, odcedź i opłucz. Ocet wyeliminuje bakterie i pleśnie, a owoce przetrwają prawie dwa tygodnie!

Cebula

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Metoda najlepszego konserwowania cebuli jest równie dziwna, co skuteczna. Włóż je do pary starych (czystych!) rajstop i zawieś w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu (np. w szafie). Wsuń je po kolei w „nóżki” rajstop i oddziel jedno warzywo od drugiego węzłem. W ten sposób cebula będzie mogła swobodnie „oddychać” i przedłuży jej życie … nawet do 8 miesięcy! Kiedy potrzebujesz, po prostu obetnij nożyczkami, zaczynając od najniższej cebuli… i to wszystko!

Czosnek

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Czosnek zachowuje się trochę jak cebula: umieszczony w ciemności w chłodnym i suchym miejscu można go przechowywać przez kilka miesięcy. Kiedyś w miastach zwykło się robić długie warkocze czosnku: w razie potrzeby wystarczyło zdjąć jedną główkę i czosnek był gotowy do użycia. Ci, którzy wolą bardziej „nowoczesne” metody, po prostu obierają pojedyncze ząbki czosnku, zbierają je w woreczku i przechowują w zamrażarce.

Cytryny

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Ile razy trzymałaś w lodówce pół cytryny i stwierdziłaś, że jest sucha i pomarszczona? Aby rozwiązać ten problem, włóż pokrojoną cytrynę wnętrzem do góry do szklanki z odrobiną zimnej wody i pozostaw ją w lodówce. W ten sposób cytryna pozostanie świeża przez tydzień.

Imbir

Jak przedłużyć świeżość żywności?

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność imbiru, możesz włożyć go do lodówki. Włóż imbir do papierowej torebki, a potem do szuflady na owoce i warzywa. W ten sposób imbir zachowa świeżość przez około miesiąc. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wydłużyć jego czas trwania, możesz go obrać, pokroić na małe kawałki, wszystko włożyć do woreczka i przechowywać w zamrażarce. Zawsze, gdy będziesz go potrzebować, będziesz miała już kawałki imbiru w porcji gotowe do użycia.

Zobacz więcej – jak nie marnować pieczywa?

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *