Sezon na przetwory w pełni. Dlatego dziś o tym Jak przygotować słoiki do pasteryzacji? A musicie wierzyć, to bardzo ważny element. Od słoików wiele zależy. To czy właściwie je przygotujemy będzie decydowało o tym, czy nasza praca nie pójdzie na marne.

Jak przygotować słoiki do pasteryzacji?

Pasteryzacja to operacja, którą należy wykonać ostrożnie i nie należy jej lekceważyć, ponieważ jeśli słoiki nie są dobrze przygotowane, nie tylko ryzykujemy wyrzucaniem jedzenia, ale przetwory w nich przechowywane mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Chociaż wydaje się skomplikowane, faktycznie pasteryzacja słoików jest naprawdę łatwa, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Zobaczcie, jak sterylizować słoiki, abyśmy mogli zrobić bezpieczne przetwory i dżemy.

Jak przygotować słoiki do pasteryzacji?

Jak pasteryzować słoiki w garnku?

Najpierw wybierz słoiki, które będą pasować do Twoich przetworów. Nie musisz ich kupować, może akurat masz je w domu? Słoiki możesz używać wielokrotnie, nie warto ich wyrzucać 🙂

Przechodzimy do konkretów. Jak pasteryzować słoiki w garnku?

W dużym garnku umieść ręcznik na dnie, umieść na nim słoiki i pokrywki, a następnie napełnij wodą, aż całkowicie się pokryją. Ustaw garnek na kuchence i gotuj od momentu wrzenia ok. 15 minut. Ręcznik, który wkładamy do garnka, zapobiega potłuczeniu się słoików podczas gotowania. Po tym czasie wyjmij słoiki z wody i umieść je na czystym ręczniku do wyschnięcia. Przed ich użyciem poczekaj aż będą całkowicie suche.

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Inną metodą pasteryzacji jest użycie piekarnika. W tym celu umieść słoiki w nagrzanym piekarniku w temperaturze 130 stopni i pozostaw je na około 30 minut. Po tym czasie odstaw słoiki do ostygnięcia! Gotowe 🙂

A może w kuchence mikrofalowej?

Do pasteryzacji można użyć również kuchenkę mikrofalową.
Jednak dużym ograniczeniem kuchenki mikrofalowej jest to, że nie można w niej pasteryzować pokrywek. Metalowe przedmioty nie mogą być umieszczone w kuchence mikrofalowej!

Szklane słoiki wystarczy wypełnić je w połowie wodą, umieścić w kuchence mikrofalowej i “gotować” przy maksymalnej mocy, aż do wrzenia. Po kilku minutach wyciągnij słoiki z kuchenki mikrofalowej, wylej wodę i pozwól im wyschnąć.

Jak przygotować słoiki do pasteryzacji?

Jakie przetwory planujecie zrobić w tym roku? Może wypróbujecie moich pomysłów na przetwory owocowe lub warzywne?

Dajcie znać 🙂

Buziaki,

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: