Zakupy w czasie pandemii. Jak zmieniły się nasze zwyczaje zakupowe. Wróciły trudne czasy. Wróciły obostrzenia i nowe zasady życia w społeczeństwie. Tym samym również nowe zasady robienia zakupów. Nie są one dla nas nowością, bo przechodziliśmy już przez to wiosną. To wtedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z restrykcjami i dużą dawką niepewności. To wszystko wpłynęło na nasze nawyki zakupowe. Dziś w Światowy Dzień Żywności chciałam przedstawić Wam najnowszy raport Banków Żywności, w którym omówiono nawyki zakupowe w czasach pandemii.

Zakupy w czasie pandemii. Jak zmieniły się nasze zwyczaje zakupowe

Badanie ,,Gospodarowanie żywnością w trakcie pandemii” zostało zrealizowane na zlecenie firmy McCormick i Federacji Polskich Banków Żywności.

Z danych wynika, iż 27% badanych zmieniło zwyczaje odnoście zakupów spożywczych, a dodatkowo blisko co piąty ankietowany zmienił zwyczaje związane z gotowaniem i dietą. Co czwarta osoba zaczęła gotować nowe potrawy, a co piąty ankietowany, zaczął przygotowywać wypieki.

I to akurat potwierdza, dlaczego w tym czasie w sklepach zabrakło drożdży 🙂

Nawyki zakupowe?

Zdecydowana większość osób, które zmieniły zwyczaje zakupowe (82%) przyznała, że w trakcie pandemii robi rzadziej zakupy. Jednak ponad połowa tych osób, robi większe zakupy niż dawniej.

Dane z raportu Nie marnuj jedzenia 2020

Natomiast zaraz po ogłoszeniu stanu pandemii blisko połowa zrobiła większe niż zazwyczaj zakupy.

I przyznam, że widzę to również u siebie – od marca zmniejszyłam częstotliwość chodzenia do sklepu, ale tym samym robię większe zakupy, bo chce, aby wystarczyły mi na cały tydzień.

Jeśli chodzi o nawyki zakupowe to Tutaj odnotowano kilka pozytywów: przede wszystkim wzrósł odsetek osób, które zaczęły planować zakupy i tworzyć listy zakupów.

Marnowanie jedzenia

Dane z raportu Nie marnuj jedzenia 2020

Druga część raportu została poświęcona marnowaniu jedzenia. Niestety aż 53,75% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność.

Co marnujemy? Tutaj nadal prym wiodą produkty świeże: aż 62,9% osób deklaruje, że (z różna częstotliwością), ale zdarza im się wyrzucać pieczywo. Na kolejnych miejscach znajdują się świeże owoce (57,4%), warzywa (56,5%), wędliny (51,6%) oraz napoje mleczne (47,3%).

Zastanawiałam się kiedyś nad tym dlaczego tak się dzieje. Myślę, że wynika to z faktu, że nadal nie potrafimy prawidłowo przechowywać tych produktów oraz nadal robimy za duże zakupy i nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego co kupujemy.

Dobrą informacją jest fakt, że wzrósł odsetek osób, które starały się nie dopuścić do zepsucia się produktów spożywczych.

A dlaczego marnujemy? Bo:

  • żywność się zepsuła – 65,2%,
  • przeoczyliśmy datę przydatności – 42%
  • przygotowaliśmy zbyt dużo jedzenia – 25,5%
  • robimy zbyt duże zakupy – 22,2%

Dane te pokazują, że głównym winowajcą są tutaj zakupy. Niestety nie potrafimy ich prawidłowo robić:

  • tylko czterech na dziesięciu dorosłych Polaków sprawdza zawartość lodówki przed zakupami,
  • 39% osób przygotowuje listy zakupów,
  • 18,9% osób kupuje produkty, których nie zamierzali,
  • 16,7% osób robi zakupy na zapas.

Po terminie

Co myślicie o spożywaniu produktów po upływie terminu przydatności do spożycia? Dane pokazują, że połowa Polaków nigdy nie spożywa produktów spożywczych po dacie.

Dodatkowo nie kupujemy produktów, które są pełnowartościowe, ale gorzej wyglądają lub mają zdeformowane opakowania.

A co robimy z niespożytymi posiłkami?

Wykorzystujemy je do przygotowania innych potraw (85,8%) lub zamrażamy (74%), ale też niestety wyrzucamy do kosza (70,3%).

Dajcie znać co o tym myślicie i czy zauważacie te trendy w swoich środowiskach?

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij: