Jak zaplanować posiłki w tygodniu i dlaczego jest to przydatne… spróbuj!

Jak zaplanować posiłki w tygodniu i dlaczego jest to przydatne… spróbuj! Dlaczego wyrzucasz jedzenie, pomimo, że nie chcesz tego robić? Dlaczego wydajesz coraz więcej na jedzenie i codziennie musisz wynosić śmieci? Odpowiedź jest prosta: nie planujesz!

Planowanie to oszczędność czasu i pieniędzy. Mają plan i pomysł na posiłki łatwiej zrobić zakupy, bo wiesz czego potrzebujesz, tym samym wydajesz mniej pieniędzy, na rzeczy, których nie potrzebujesz i rzadziej wynosisz śmieci, bo nie musisz wyrzucać żywności, która się zepsuła.

Wiem, wiem. Planowanie wcale nie jest łatwe (choć, jak już wypracujesz swój schemat to wiele trudności znika). Też mam problem z planowaniem, ale wiem, że warto.

Dlaczego mam trudności, ale chce planować posiłki?

 Lista powodów jest krótka, ale :

  1. Mam mało czasu, ale widzę, że więcej tracę go na chaotyczne działania niż na stworzenie i realizowanie planu.
  2. Nienawidzę marnotrawstwa: muszę przyznać, że czasem zdarza się, że coś mi się psuję i żywność z lodówki, czy szafki zamiast na talerz trafia do kosza. Nie jestem z tego dumna.
  3. Osobiście uważam, że w kuchni oszczędność czasu i pieniędzy jest tak samo ważna, jak przestrzeganie dobrej diety.

Jak zaplanować posiłki w tygodniu i dlaczego jest to przydatne… spróbuj!

 Jak zaplanować posiłki w tygodniu i dlaczego jest to przydatne… spróbuj!
Wyznacz sobie dzień na planowanie

Niedziela to u mnie dzień planowania. Wieczorem zaczynam od przejrzenia lodówki i szafek. Potem siadam z kartką papieru (właśnie taką) i zastanawiam się na co w tym tygodniu mam ochotę. Wymyślając potrawy biorę pod uwagę produkty, które mam. I to jest moim głównym celem – wykorzystać to co jest, aby się nie zepsuło i żeby nie iść do sklepu 🙂

Przed stworzeniem planu posiłków na kolejne dni przeglądam również oferty sklepu spożywczego, w którym najczęściej robię zakupy. Jeśli na jakiś produkt jest super oferta to umieszczam go w planie 😉

Biorę pod uwagę również ile czasu będę mieć w poszczególne dni na gotowanie. Jeśli wiem, że w jakiś dzień nie będę mogła przeznaczyć dużej ilości czasu na przygotowanie posiłków to planuję proste i szybkie danie.

Rób listę zakupów

W oparciu o plan posiłków przygotowuję listę zakupów. Wpisuję na nią to, czego nie mam w szafkach i w lodówce. Staram się robić zakupy raz w tygodniu, więc przy okazji sprawdzam również co się kończy i co trzeba będzie w tym tygodniu dokupić.

Ja przygotowuję swoją listę w aplikacji Listonic. Uwielbiam ten sposób, bo tradycyjna kartka i długopis u mnie nie zdała egzaminu z bardzo prostej przyczyny. Nigdy nie pamiętałam, żeby zabrać ją ze sobą do sklepu, a jak już zabrałam to często ją gubiłam.

Jeśli wolisz planowanie na kartce to mam dla Ciebie szablon listy zakupów do pobrania – POBIERAM.

Gotuję mądrze

Plan moich posiłków opracowuję tak, żeby się przy tym nie napracować. W idealnym świecie każdego dnia przygotowywałabym jedzenie, w rzeczywistości muszę sobie radzić inaczej, bo wiem, że codziennie nie dam rady gotować. Dlatego przygotowuję od razu większe porcje. Gotuję na dwa, czasem trzy dni. Czasem po prostu jemy kilka dni z rzędu to samo, a czasem dodatkowe porcję mrożę lub wekuję. Pamiętaj tylko, aby podpisać co i kiedy zamrażasz.

Co mi daje to planowanie?

Najbardziej cieszy mnie to, że oszczędzam czas i pieniądze. Nie tylko mniej czasu spędzam w kuchni, ale także szybciej (i rzadziej) robię zakupy. Mniej wydaję, bo nie kupuję rzeczy, które ,,może zjem”. A wiadomo, że rzadko się takie produkty ostatecznie zjada. Dzięki planowaniu rozsądniej korzystam z promocji. Nie kupuję już w ciemno czegoś, na co akurat jest promocja, tylko zastanawiam się, czy rzeczywiście przyniesie mi to korzyść i czy naprawdę tego potrzebuje.

A ty? Jak organizujesz posiłki w tygodniu?

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, przeczytaj także:

Jeśli brak Ci pomysłu na obiad to tutaj znajdziesz 25 kulinarnych inspiracji w stylu zero waste 🙂

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *