Jak zmienić swoje nawyki?

Jak zmienić swoje nawyki? Czujesz, że stoisz w miejscu? Próbujesz wprowadzać zmiany, ale ciągle kończą się tak samo? Kolejna dieta, kolejny plan treningowy, chwila motywacji, jedna porażka i … koniec. Wiem, co czujesz, bo sama zmagałam się z tym problemem. Ja również nie potrafiłam przerwać tego błędnego koła, nie potrafiłam utrzymać zmiany, którą chciałam wprowadzić i zobaczyć jej efektów. Aż w końcu odkryłam metodę nawyków. Co to takiego?

Nawyki Cię uratują

O nawykach już tutaj pisałam, jeśli nie widziałeś tego postu to zajrzyj TUTAJ. W skrócie przypomnę Ci tylko, że nawyk to po prostu przyzwyczajenie. Świadome bądź nie, dobre bądź nie. To sposób zachowania, który w wyniku jego powtarzania stał się dla nas oczywisty i czasem jedyny do zaakceptowania. 

Nawyki to automatyzmy, które sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze. Dlaczego mają one być skuteczniejsze niż Twoje dawne sposoby?

Przede wszystkim dlatego, że one w przeciwieństwie do szybkich, magicznych metod (np. odchudzania) stawiają na trwałość efektu, a nie jego szybkie osiągnięcie. Ich celem tak naprawdę nie jest sama zmiana, sam efekt. Celem budowania nawyków jest zbudowanie drogi, procesu, który pomimo upływającego czasu pozwoli Ci zachować efekt.

Dobre nawyki prowadzą nas spokojnie przez ścieżkę, która prowadzi wprost do określonego celu. Czas tutaj jest sprzymierzeńcem – im więcej go upływa tym nawyk staje się dla nas łatwiejszy do realizacji, aż w końcu w ogóle nie stanowi dla nas problemu, a my spokojnie osiągamy założony cel.

Muszę jeszcze wspomnieć, że nawyki dzielą się na dwa rodzaje: pozytywne i negatywne. Oczywiście to podział subiektywny, bo to Ty sama musisz określić, czy dany nawyk jest dla Ciebie korzystny, czy też nie.

A co jeśli mam więcej negatywnych niż pozytywnych nawyków? Możesz je zmienić 🙂

Jak zmienić swoje nawyki?

Proces budowania nawyków wymaga czasu. I tu już na samym początku muszę Ci to powiedzieć: bądź cierpliwy. Nie nastawiaj się na efekt automatyczny.

Jak zmienić swoje nawyki?

Ja podzieliłam ten cały proces na etapy. Każdy z nich jest ważny i nie ma tutaj drogi na skróty. Jeśli ominiesz jakiś element, bo uznasz, że jest mało istotny to pewnie odbije się to na trwałości nawyku. Jakie to etapy?

Uświadomienie

Od tego musisz zacząć. Zanim cokolwiek zaczniesz zmieniać musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie: PO CO MI TO? Ale tak szczerze, znajdź korzyści na których TOBIE naprawdę zależy. Nie ma znaczenie tutaj co chciałby Twój rodzic/partner. TY się liczysz i Twoje potrzeby.

Odpowiedź na to pytanie przyda Ci się również później, gdy dopadnie Cię zwątpienie, gdy będziesz chciała rzucić to wszystko i poddać się. Będzie to dla Ciebie motywacją i celem, do którego dążysz.

Wiedza

Nie oszukujmy się, żeby zastosować metodę musisz ją poznać. Musisz wiedzieć czym są nawyki, jak działają, jak prawidłowo je wypracowywać. Musisz mieć wiedzę, żeby móc ją wprowadzać w praktykę.

I zanim bez zastanowienia uznasz, że ta nawyki to coś czego szukałaś, sprawdź, czy rzeczywiście tak jest. Sprawdź, które metody budowania nawyków będą dla Ciebie najlepsze.

Budowanie

Odpowiedz sobie również na pytania: Co tak naprawdę chcesz osiągnąć? Nad jakim nawykiem chcesz na początek pracować? Jaką zmianę przyniesie Ci nowy nawyk? Co dzięki niemu zyskasz?

Dopiero teraz możesz przejść do budowania. Nie spiesz się jednak. Najważniejsza zasada mówi: JEDEN NAWYK NA RAZ. Nie wprowadzaj kilku zmian na raz. Zacznij od jednej i dopiero jak poczujesz się z nią pewnie to dokładaj kolejne nawyki.

Gotową receptą na porażkę jest wprowadzanie kilku nowych nawyków na raz. Nie uważasz, że trudno jest rozpoczynać naukę języka, rozpoczynać przygodę z siłownią i jednocześnie być na nowej, rygorystycznej diecie? Za dużo nowości na raz może sprawić, że zamiast pozytywnej zmiany osiągniemy jedynie zniechęcenie i przemęczenie.

Monitorowanie

To etap, który trwa równocześnie z etapem budowania. Musisz regularnie sprawdzać swoje postępy, bo to one motywują Cię do dalszej pracy. Monitorowanie pokazuje Ci efekty Twojego wysiłku, wskazują jak długą drogę udało Ci się już przejść.

Kiedy uda nam się osiągnąć chociażby mały progres, poprawia się nam nastrój, wzrasta poczucie własnej wartości, a także pojawia się ochota na więcej. Co za tym idzie, zwiększają się nasze szanse na uzyskanie kolejnych osiągnięć.

WAŻNE: Jeśli zdarzy Ci się ,,porażka”, coś się nie uda, przerwiesz budowanie nawyku to nie załamuj się. Pomyśl sobie, że to potknięcie wydłuży Twoją drogę, ale nie spowoduje, że z niej zejdziesz. Idziesz dalej, może wolniej, ale do celu dotrzesz.

WYZWANIE

Jeśli przekonałam Cię do pracy nad nawykami to bardzo się cieszę. Nie chce Cię jednak zostawiać samej, dlatego przygotowałam bezpłatne, pięciodniowe wyzwanie, podczas którego przeprowadzę Cię przez proces budowania nawyków.

Przez ten czas będę Ci pokazywać jak zbudować nawyk i wspierać w tym procesie, a także jak zmienić swoje nawyki? Dodatkowo przekaże Ci karty pracy, które ułatwią Ci pracę nad nawykami.

Jeśli chcesz wziąć udział w wyzwaniu to proszę Cię jedynie o zapis na newsletter, ponieważ to właśnie poprzez maile będę przesyłać Ci wszystkie materiały.

Wyzwanie rozpoczyna się 8 lutego 🙂

 Będzie mi bardzo miło jeśli weźmiesz udział w wyzwaniu, jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało 🙂

Angelika

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *