Sycylijskie cannoli, jak to mówi jedna z legend, może pochodzić od wypieku stworzonego przez konkubiny emira w mieście Caltanissetta, które było miejscem, gdzie Arabowie trzymali swoje haremy.
Kobiety te, aby zadowolić sułtana, stworzyły słodycze w kształcie banana, które nadziewały ricottą i migdałami. Falliczny kształt słodkości był wyraźnym hołdem dla “umiejętności” mistrza. Pod koniec arabskich rządów, kiedy Normanowie przybyli na Sycylię, haremy zostały rozwiązane i wiele tego typu miejsc zostało przekształconych w zakony, ponieważ to gwarantowało tym kobietom godne i “chronione” przetrwanie, jak to było do tej pory. Więc to prawdopodobnie te kobiety wynalazły cannolo, które wkrótce stały się tradycyjnym deserem z okazji karnawału.
Istnieją wiele przepisów na cannoli. Ja dziś chciałam Wam przedstawić tradycyjny przepis pochodzący z okolic Ragusy.
Sycylijskie cannoli

Składniki ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 125 g białego wina
- 25 g octu winnego
- łyżka cukru
- 15 g smalcu (ja użyłam masła roślinnego)
Składniki nadzienie:
- 500 g serka ricotta
- 100 g cukru
- skórka otarta z cytryny
- szczypta cynamonu
- + 2 łyżki pasty pistacjowej (opcjonalnie)
- + 20 g posiekanych pistacji
Sposób przygotowania:
- Mąkę przesiej do miski, dodaj do niej cukier, smalec lub masło roślinne i całość wymieszać.
- Następnie dodaj ocet i powoli dolewaj wino. Wyrabiaj ciasto do czasu aż będzie gładkie i elastyczne. Złoż kilka razy na siebie, a następnie uformuj kulkę, zawiń w folię i odstaw do lodówki na co najmniej dwie godziny, najlepiej całą noc.
- Po schłodzeniu ciastko rozwałkuj dość cienko. Wycinaj z niego kółka (ich wielkość musisz dostosować do posiadanych przez siebie rurek do pieczenia).
- Na środku wyciętego koła połóż rurkę do cannolo i zlep brzegi ciasta, tak aby owinęło się na rurce. Dociśnij je mocno, aby się nie rozpadło.
- W garnku rozgrzej olej. Na gorący tłuszcz wkładaj rurki z ciastem i smaż do czasu aż będą złociste. Po usmażeniu delikatnie wyciągaj rurki z cannolo, uważaj aby się nie poparzyć. Po usmażeniu odstaw je do przestygnięcia.
- W międzyczasie przygotuj ricottę. Przełóż ją do miski, a następnie dopraw cukrem, skórką z cytryny i cynamonem (i jeśli chcesz możesz dodać pastę pistacjową), wymieszaj dokładnie, aby składniki dobrze się połączyły. Masę przełóż do szprycownicy i odstaw do lodówki na co najmniej godzinę.
- Przestudzone cannolo nadziewaj przygotowanym i schłodzonym kremem. Jego brzegi możesz udekorować posiekanymi pistacjami.
- Smacznego 🙂

Zobacz również: