Pierwszy rzut oka i już wiemy, że coś nam nie gra. Albo wręcz przeciwnie – jedno spojrzenie i mamy ochotę zostać i dowiedzieć się więcej: przeczytać do końca artykuł, czy też po prostu zapoznać się z treścią. O jakim elemencie tutaj mowa? O kolorach, których często nie doceniamy, choć ich moc jest ogromna. W tym wpisie pokażę Ci jak dobierać kolory na grafice, aby do siebie pasowały oraz z jakich narzędzi korzystać.
Kolor ma znaczenie
Kolor to element, który decyduje o sukcesie projektów graficznych (oczywiście nie tylko takich, ale tutaj skupimy się na grafice). Nawet najlepszy pomysł nie będzie dobrze się prezentował, jeśli dobierzemy do niego złe kolory – będzie za mały lub za duży kontrast, elementy będą nieczytelne lub po prostu projekt będzie sprawiał wrażenie niechlujnego. Dlatego jest on tak istotny. Dla mnie kolory są jak ochroniarze przed klubem. Mogą przepuścić dalej, ale zignorować lub nawet wyrzucić. Zanim powiemy sobie o tym jak prawidłowo dobierać kolory, trochę teorii.
Koło barw
Koło barw to model graficzny przestawiający zasady mieszania i powstawania różnych kolorów z trzech podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego. Za pomocą barw podstawowych można uzyskać nieskończoną paletę kolorystyczną. Pierwszy model koła barw stworzył Isaac Newton.
Koło barw składa składa się z:
- podstawowych – żółty, czerwony i niebieski;
- pochodnych – powstałych z połączenia barw podstawowych – zielony powstający z żółtego i niebieskiego, pomarańczowy, który jest mieszanką żółtego i czerwonego, fioletowy będący połączeniem czerwonego i niebieskiego;
- kolorów dopełniających – w równych proporcjach dopełniają się (w zależności od metody połączenia) do czerni, bieli lub szarości, powstają z połączenia barw podstawowych i pochodnych, leżących po przeciwległych stronach koła – połączenie: żółtego z fioletowym, który można określić jako khaki, brąz powstały z połączenia koloru czerwonego i zielonego, granat będący mieszanką niebieskiego i pomarańczowego.
- złamanych – to cała gama kolorystyczna powstała z pomieszania kolorów podstawowych z pochodnymi i dopełniającymi, o których odcieniu w znacznym stopniu decyduje ilość tych ostatnich w mieszance.

Jaki efekt chcesz uzyskać?
Każdy kolor niesie ze sobą jakieś znacznie. Kolory mają swoje znaczenia, kontekstowe, które są kulturowo zakorzenione, np. zielony jest kolorem zgody, zatwierdzenia, czerwony to ostrzeżenie. Kolor różowy kojarzy nam się z dzieciństwem, romantyzmem, zielony oznacza kreatywność, naturę, a szary kojarzony jest z elegancją.
Duże znaczenie w odbiorze kolorów ma towarzystwo innych odcieni, dlatego zawsze zwracaj uwagę na relacje między kolorami. Wybierając dwa kolory, które leżą blisko siebie na kole kolorystycznym, kontrast pomiędzy nimi będzie niewielki, a paleta stonowana. W przypadku, gdy towarzystwem koloru będzie odcień z przeciwnego bieguna koła kolorystycznego, poszczególne kolory zaczną mocniej kontrastować, tworząc większą dynamikę.
Jak dobierać kolory na grafice, aby do siebie pasowały?
Przede wszystkim musisz zastanowić się jakie wrażenie chcesz wywołać. Jaki ma być przekaz Twojej grafiki. Innych kolorów użyjesz, gdy będziesz chcieć wypaść bardzo profesjonalnie, a jeszcze innych, gdy Twoje prace będą kierowane np. do dzieci. Następnie wybierz barwy pasujące do postawionych założeń i wybierz ich nasycenie.

Narzędzia, które pomogą Ci prawidłowo dobierać kolory
Przedstawiam Ci zestaw narzędzi, z których korzystam na co dzień. Mam nadzieję, że pomogą również Tobie 🙂
ColorZilla
Jet to wtyczka do Chrome, która pozwala pobrać dowolny kolor ze strony internetowej w takim sam sposób, jak pobiera się kolor ze zdjęcia czy grafiki w programach graficznych. Wystarczy uruchomić narzędzie, najechać na wybrany element i kliknąć. W ten sposób zapisujemy kod koloru, który następnie możemy wkleić do programu lub generatora i używać do projektowania.
Coolors.co
To darmowy generator palet kolorystycznych. To narzędzie dla osób, które szukają palety kolorystycznej dla siebie lub swojej marki. Możemy tutaj za pomocą wciśnięcia spacji tworzyć paletę kolorystyczną. Każdą paletę można bez problemu zapisać i wyeksportować, by następnie bez problemu wgrać ją do używanego programu graficznego. Narzędzie jest darmowe.
Color Hunter
Dzięki temu narzędziu możesz szybko i sprawnie wyciągnąć kolory z ulubionego zdjęcia – wystarczy wgrać je do Color Huntera.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że kolor ma znaczenie 🙂 Po więcej treści dotyczących projektowania i Instagrama zapraszam Cię na mój profil 🙂